Coraz mniejszy odsetek Polaków bierze udział w niedzielnej mszy. Bp Milewski o „trudnych czasach”

/ pixabay.com/CC0/PawelEnglender

  

Statystyki religijne pokazują, że coraz mniej Polaków uczęszcza na niedzielną mszę. Badania pokazują także, że dla zaledwie 29 proc. naszych rodaków ważna w życiu jest wiara. Bp Mirosław Milewski podkreśla, że przyszłość Kościoła w Polsce "zależy od tego, czy wierni wciąż będą chcieli uczestniczyć w eucharystii w swojej parafii".

Bp Mirosław Milewski podczas homilii w trakcie mszy świętej w kościele w Żurominku Kapitulnym stwierdził, że "przyszło nam żyć w czasach, w których z premedytacją oddziela się życie moralne od wiary, gdy mąciciele chcą odwrócić uwagę od Kościoła, od życia duchowego, od przykazań Bożych".

Zaznaczył, że jubileusz jest dobrą okazją do przypomnienia, że punktem wyjścia życia chrześcijańskiego jest niedzielna Eucharystia, gromadzenie się wokół stołu Pańskiego razem z Chrystusem, spożywanie Jego Ciała. "Przyszłość Kościoła w Polsce zależy od tego, czy wierni wciąż będą chcieli uczestniczyć w Eucharystii w swojej parafii"

Według badań przeprowadzanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, odsetek Polaków uczestniczących w coniedzielnej mszy świętej wciąż spada. Według danych za rok 2017 - odsetek dominicantes w Polsce to 38,3 proc. (dla porównania - 46,7 proc. w roku 1989). Badania przeprowadzone przez ośrodek badawczy Pew Research pokazują również, że jedynie dla 29 proc. Polaków ważna w życiu jest wiara. 

Bp Milewski zwrócił uwagę, że niepokoją też dane dotyczące świętowania niedzieli: chociaż większość Polaków w niedzielę przede wszystkim odpoczywa, to jednak przestaje chodzić w tym dniu do kościoła.

- Niedziela traci sacrum, przestaje być dniem świętym. Dla wielu niedziela jest tylko ostatnim dniem weekendu. Ludzie tracą potrzebę podziękowania Bogu w kościele na Mszy św. za cały tydzień pracy, za łaskę zdrowia, za dobre zdarzenia

- powiedział hierarcha.

Bp Milewski poprosił wiernych, aby niedziela wciąż była dla nich „dniem wiary”. Jak podkreślił duchowny, właśnie w niedzielę człowiek ochrzczony w szczególny sposób odnawia postanowienie wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii, i uświadamia sobie przyrzeczenia chrzcielne. Odchodzenie od świętowania niedzieli, to powolne odchodzenie do Boga.

- Kto powoli zaniechuje praktyk religijnych, a zwłaszcza udziału w niedzielnej Eucharystii, traci potrzebę kontaktu z Bogiem, a w konsekwencji traci wiarę. Szanujcie niedzielę! Brońcie chrześcijańskiego charakteru Dnia Pańskiego!

 – zaapelował bp Milewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Konin: Śmiertelne postrzelenie 21-latka. Śledztwo poprowadzi łódzka prokuratura

/ Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/facebook.com

  

Śledztwo ws. śmiertelnego postrzelenia przez policjanta 21-letniego mężczyzny będzie prowadziła Prokuratura Regionalna w Łodzi – podał dziś tamtejszy rzecznik prok. Krzysztof Bukowiecki.

Jak powiedział w środę Bukowiecki po zapoznaniu się ze sprawą i doceniając jej wagę postanowiono, że postępowanie ws. śmiertelnego postrzelenia przez policjanta 21-letniego mężczyzny pozostanie w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi.

W czwartek 14 listopada przed południem na jednym z konińskich osiedli patrol policji próbował wylegitymować 21-latka i dwóch 15-latków; najstarszy mężczyzna zaczął uciekać. Według informacji policji, 21-latek nie reagował na wezwania do zatrzymania. Goniący go funkcjonariusz użył broni; 21-latek zmarł pomimo udzielonej pomocy medycznej.

Policja utrzymuje, że funkcjonariusz był zmuszony do użycia broni. Informowała też, że przy ciele mężczyzny znaleziono nożyczki i woreczek foliowy z białym proszkiem. Nie wiadomo, czy 21-latek zaatakował goniącego go policjanta nożyczkami, bądź nimi groził.

W związku z tym zdarzeniem Prokuratura Okręgowa w Koninie wszczęła śledztwo. Postępowanie prowadzone jest w sprawie nieumyślnego przekroczenia uprawnień przez policjanta i nieumyślnego spowodowania śmierci osoby. 

Po kilku dniach - ze względu na potrzeby zachowania obiektywizmu - postępowanie przekazane zostało do Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Ta miała wskazać jednostkę jej podległą, która miała prowadzić śledztwo. W grę wchodziły Prokuratura Okręgowa w Płocku, Ostrowie Wlkp., Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim lub Łodzi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl