Bp Mirosław Milewski podczas homilii w trakcie mszy świętej w kościele w Żurominku Kapitulnym stwierdził, że "przyszło nam żyć w czasach, w których z premedytacją oddziela się życie moralne od wiary, gdy mąciciele chcą odwrócić uwagę od Kościoła, od życia duchowego, od przykazań Bożych".

Zaznaczył, że jubileusz jest dobrą okazją do przypomnienia, że punktem wyjścia życia chrześcijańskiego jest niedzielna Eucharystia, gromadzenie się wokół stołu Pańskiego razem z Chrystusem, spożywanie Jego Ciała. "Przyszłość Kościoła w Polsce zależy od tego, czy wierni wciąż będą chcieli uczestniczyć w Eucharystii w swojej parafii"

Według badań przeprowadzanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, odsetek Polaków uczestniczących w coniedzielnej mszy świętej wciąż spada. Według danych za rok 2017 - odsetek dominicantes w Polsce to 38,3 proc. (dla porównania - 46,7 proc. w roku 1989). Badania przeprowadzone przez ośrodek badawczy Pew Research pokazują również, że jedynie dla 29 proc. Polaków ważna w życiu jest wiara. 

Bp Milewski zwrócił uwagę, że niepokoją też dane dotyczące świętowania niedzieli: chociaż większość Polaków w niedzielę przede wszystkim odpoczywa, to jednak przestaje chodzić w tym dniu do kościoła.

- Niedziela traci sacrum, przestaje być dniem świętym. Dla wielu niedziela jest tylko ostatnim dniem weekendu. Ludzie tracą potrzebę podziękowania Bogu w kościele na Mszy św. za cały tydzień pracy, za łaskę zdrowia, za dobre zdarzenia

- powiedział hierarcha.

Bp Milewski poprosił wiernych, aby niedziela wciąż była dla nich „dniem wiary”. Jak podkreślił duchowny, właśnie w niedzielę człowiek ochrzczony w szczególny sposób odnawia postanowienie wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii, i uświadamia sobie przyrzeczenia chrzcielne. Odchodzenie od świętowania niedzieli, to powolne odchodzenie do Boga.

- Kto powoli zaniechuje praktyk religijnych, a zwłaszcza udziału w niedzielnej Eucharystii, traci potrzebę kontaktu z Bogiem, a w konsekwencji traci wiarę. Szanujcie niedzielę! Brońcie chrześcijańskiego charakteru Dnia Pańskiego!

 – zaapelował bp Milewski.