Tłum młodych skanduje "Urban! Urban!". Nie cichną echa po publikacji filmiku z warszawskiej imprezy

/ Youtube.com/Tygodnik NIE [screenshot]

  

W sieci w ostatnich dniach krąży filmik, na którym widać, jak tłum młodych ludzi skanduje "Urban! Urban", wchodzącemu na salę byłemu rzecznikowi rządu w czasach PRL, jednemu z głównych kreatorów komunistycznej propagandy w latach 80. Nagranie wywołało niemałe poruszenie i komentarze, zawierające także sporo refleksji na temat edukowania młodego pokolenia.

W ostatnich dniach do sporej części opinii publicznej - za sprawą twitterowiczów - dotarł filmik, na którym widać, jak tłum młodych ludzi skanduje "Urban! Urban!" wchodzącemu na salę byłemu rzecznikowi rządu PRL. Nagranie pochodzi ze zorganizowanej 21 września w warszawskim klubie Iskra imprezy "Urban Party. Napij się z Jerzym Urbanem". Impreza była biletowana, a podczas niej, jak czytamy w informacji o wydarzeniu, ekipa filmowa kręciła "dla dużej zagranicznej platformy internetowej materiał do serialu o Urbanie".

Pojawienie się filmiku na Twitterze, jego "drugie życie", zbiegło się z 35. rocznicą zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Krótko przed zabiciem kapłana, Jerzy Urban, były rzecznik rządu PRL i jeden z kreatorów komunistycznej propagandy, w "Tu i Teraz" pod pseudonimem Jan Rem zamieścił tekst, w którym "msze za Ojczyznę" Księdza Jerzego nazwał "seansami nienawiści".

"W kraju kluczową rolę w atakach propagandowych na warszawskiego kapłana odgrywał rzecznik prasowy rządu Jerzy Urban. Nie tylko firmował on politykę władz, ale też pisał jako „niezależny publicysta”, ostro atakując opozycję. To on w znacznej mierze kreował negatywny wizerunek ks. Popiełuszki"

- pisał na portalu dzieje.pl historyk Grzegorz Majchrzak.

Filmik z Urbanem wywołał w mediach społecznościowych niemałe poruszenie. Głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki.

"Urban, kanalia stanu wojennego, człowiek, który rozpoczął kampanię nienawiści przeciwko księdzu Jerzemu, i który ordynarnie kłamał, broniąc jego morderców; człowiek, który jak nikt utożsamia diabelski nihilizm znowu znajduje poklask. Poklask dla Urbana w latach 90-tych jest miarą miałkości III RP i miarą akceptacji dla podłości w wolnej już Polsce. Wy, którzy – mam nadzieję – nieświadomie mu klaskacie, pomyślcie o zbrodniach komunistów, o naszych straconych szansach, o tragedii milionów ludzi. Wtedy może wasze ręce zastygną w bezruchu"

- napisał na Facebooku szef polskiego rządu.

Pozostaje pytanie właśnie o świadomość. Można zaryzykować tezę, że dla części młodych Urban wcale nie kojarzy się z komunistyczną propagandą, a krótkimi, obrazoburczymi filmikami zamieszczanymi na YouTube przez Tygodnik "Nie". Spora część z filmików ma setki tysięcy odsłon. 

Jakub Kosikowski, aktywny na Twitterze lekarz, jest zdania, że w tej kwestii zawinił system edukacji w Polsce po 1989 r. 

Budzącym niemniejsze kontrowersje faktem jest jednak to, że 30-40 lat później tezy formułowane przez komunistyczną propagandę, firmowaną także przez Urbana, wciąż pojawiają się wyraźnie w opinii publicznej. Wczoraj usłyszeć mogliśmy, że "ksiądz Popiełuszko zginął za działalność polityczną"... 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Litwa łagodzi warunki kwarantanny

zdjęcie ilustracyjne / TerriAnneAllen CC0

  

Litwa przedłuża o kolejne dwa tygodnie kwarantannę z powodu szerzenia się koronawirusa – postanowił dziś rząd. Kwarantanna będzie obowiązywała do 27 kwietnia, ale złagodzone zostaną jej warunki.

Po Wielkanocy dozwolony będzie m.in. handel sadzonkami, nasionami, nawozami w wyznaczonych miejscach na świeżym powietrzu. Następnym krokiem, jeżeli nie dojdzie do wzrostu zakażeń, dozwolona zostanie działalność drobnego biznesu.

Na Litwę będą mogli wjechać obcokrajowcy, którzy mają w tym kraju rodziców, dzieci, współmałżonków lub opiekunów. W ramach obowiązujących obecnie zasad kwarantanny do kraju mają prawo wjazdu tylko ci obcokrajowcy, który posiadają prawo pracy bądź stałego pobytu, dyplomaci oraz kierowcy przewozów międzynarodowych.

W związku z łagodzeniem zasad kwarantanny rząd od piątku wprowadza obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Dotychczas było to jedynie zalecane. Natomiast aby zapobiec wzajemnemu odwiedzaniu się w czasie zbliżających się świąt, rząd wprowadził zakaz wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Będzie on obowiązywał od godziny 20 w Wielki Piątek do godziny 20 w Poniedziałek Wielkanocny.

Zakaz przemieszczania się nie będzie dotyczył wyjątkowych przypadków, na przykład śmierci czy ciężkiej choroby, jak też osób udających się do pracy i powracających z pracy do domu.

Na Litwie w środę odnotowano kolejne 32 przypadki zakażeń koronawirusem. Ogólna liczba infekcji wynosi teraz 912; zmarło 15 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts