15 października br. rodzice uczniów ze szkoły podstawowej nr 7 w Poznaniu otrzymali w dzienniku elektronicznym wiadomość następującej treści:

24 października będzie w naszej szkole „Dzień spódniczki”. W tym dniu przychodzimy do szkoły w spódniczkach (CHŁOPCY RÓWNIEŻ) góra mundurek. Uczeń w spódniczce nie będzie pytany. Miłej zabawy i pięknych spódniczek. Pozdrawiam

- i poniżej podpis nauczycielki.

Radio Poznań dotarło do matki jednej z uczennic. Ta nie kryje oburzenia nadchodzącą akcją.

Uważam, że taka forma świętowania dla chłopców nie jest dobra, jest sprzeczna z ich naturą. A poza tym jest to wprowadzanie ideologii gender w formie niewinnej zabawy do szkół. Jeśli jest to międzynarodowy dzień spódniczki, to nasuwa się, że jest to święto dla dziewczynek, a chłopcy mogliby przyjść ubrani po dżentelmeńsku na przykład

- tłumaczy pani Iwona.

Portal Niezalezna.pl dowiedział się, że jedynie rodzice dzieci z jednej klasy otrzymali wiadomość ww. treści. Ponadto przeprowadzenie akcji miało nie być konsultowane z Radą Rodziców i dyrektorem placówki. Całe zamieszanie zatem może wynikać jedynie z postawy jednej z nauczycielek.

Jak tłumaczy redaktor Polskiego Forum Rodziców Elżbieta Lachman, „te powstało po to, by reagować na zgłoszenia od rodziców”. Takie do PFR nadesłał jeden z rodziców ucznia poznańskiej SP7.

Rodzice poczuli się zaniepokojeni tym, że ktoś zaprasza chłopców do nałożenia na siebie spódniczki. Rodzice często nie mają czasu, by wysyłać pisma, pytać, komentować… Zajęliśmy się tym tematem. W imieniu rodziców wysłaliśmy pytania do szkoły i do kuratorium oświaty. Niezależnie od tego, czyja była to inicjatywa, warto wyjaśnić, skąd się takie pomysły biorą

- tłumaczy w rozmowie z portalem NIezalezna.pl Lachman.

Zadane pytania dot. m.in. zasadności zaplanowanej inicjatywy czy jej zgodności z programem profilaktyczno-wychowawczym. Pięć pytań prezentujemy poniżej:

- Jaki cel wychowawczy przyświeca organizowaniu tego wydarzenia, tzn. czemu służy zachęcanie chłopców do włożenia spódnic?
- Czy organizowane „Dnia spódniczki” w takiej formie jest zgodne z założeniami programu profilaktyczno-wychowawczego szkoły? Z którym konkretnie punktem?
- Czy Rada Rodziców przy szkole wyraziła zgodę na zorganizowanie „Dnia spódniczki” także dla chłopców? 
- Czy rodzice zostali wcześniej poinformowani o organizacji tego wydarzenia w takiej formie? 
- Kto był pomysłodawcą (i jaki cel mu przyświecał) organizacji tego wydarzenia również dla chłopców?

Chłopcy, którzy 24 października wybraliby się do szkoły w spódniczce, mogliby uniknąć odpytywania. Zasadność takiego postępowania, w kontekście pedagogicznym, stanowczo podważa redaktor naczelna PFR. „Rzecz, która ma by nagrodzona, jest, mówiąc delikatnie, dziwna. To nie powinno się zdarzyć” – ocenia.

Zachęcam nauczycieli do refleksji, czy każda zabawa, działanie „just for fun” jest neutralne dla dzieci, czy przypadkiem im nie szkodzi. Czemu to ma służyć? Takie właśnie pytania zadali nam rodzice tych dzieci. Chcemy tę sprawę wyjaśnić

- podsumowuje Lachman.