Te wynalazki i projekty zmieniły nasze życie! Które były najbardziej przełomowe?

zdjęcie ilustracyjne / geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Od drapaczy chmur przez najnowocześniejsze technologie po przełomowe odkrycia naukowe - Organizacja Project Management Institute przypomina wyjątkowe działania, wynalazki i projekty, które zmieniły oblicze naszej planety oraz nasze codzienne życie. W opublikowanym rankingu wskazano 50 wybitnych i wpływowych projektów z okresu ostatnich 50 lat. Jest to pierwsze tego rodzaju zestawienie.

Na liście „Najbardziej wpływowych projektów” znalazły się inwestycje, które odmieniły poszczególne branże oraz cały krajobraz biznesowy. Można tu wymienić m.in. takie sektory jak technologia i opieka zdrowotna, infrastruktura i architektura, czy finanse i rozrywka. Wśród wyróżnionych znalazły się takie epokowe osiągnięcia jak rakieta Apollo 11, samolot Boeing 747, czy projekt poznania ludzkiego genomu (HGP), a także mniej znane sukcesy, jak np. Globalny Bank Nasion na norweskim archipelagu Svalbard czy farma fotowoltaiczna na pustyni Tengger w Chinach. Projektem, który zajął pierwsze miejsce zostało stworzenie sieci WWW (ang. World Wide Web).
 
Wyróżnieni zostali wybrani spośród przeszło tysiąca projektów o dużym znaczeniu dla świata. Wstępnej selekcji dokonało 400 liderów z całego świata zajmujących się zarządzaniem projektami - w tym członkowie i przewodniczący kapituły Project Management Institute - oraz przedstawiciele środowisk akademickich i specjaliści branżowi. Ostateczne wybory dokonane przez główny zespół merytoryczny PMI pozwalają na refleksję nad tym, co było możliwe dzięki realizacji tych projektów oraz nad kluczową rolą, jaką odegrała ona w kształtowaniu współczesnego świata.
 
Projekty, które wybraliśmy stanowią niezwykle cenne źródło informacji na temat tego jak zarządzanie projektami zmieniło, nadal zmienia i będzie zmieniać świat na lepsze. Nasza lista odzwierciedla wizję PMI w zakresie kluczowego znaczenia, jakie optymalizacja realizacji projektów odgrywać będzie w rozwiązywaniu problemów i wykorzystywaniu szans, jakie przyniesie jutro.
- powiedział Sunil Prashara, prezes i dyrektor generalny Project Management Institute.

 
Poniżej przedstawiamy 50 najbardziej wpływowych projektów i przełomowych wynalazków z ostatnich 50 lat:

1. Sieć WWW – za połączenie wszystkich i wszystkiego.
 
2. Apollo 11 – za udowodnienie, że odpowiednie zarządzanie ryzykiem i „kosmiczne” ambicje mogą umożliwić realizację tego, co wydawało się niemożliwe.
 
3. Mikroprocesor Intel 4004
– za upowszechnienie dostępu do mocy obliczeniowej.
 
4. Waluta Euro – za bezproblemowe przeprowadzenie największej w historii zmiany waluty.
 
5. Projekt poznania ludzkiego genomu (HGP) – za wykraczanie poza standardowe ramy myślowe, okrycie tajników podstaw ludzkiego ciała i umożliwienie innowacji na niespotykaną dotychczas skalę w medycynie, biotechnologii i naukach o życiu.
 
6. Dzień singli (Singles Day) na portalu Alibaba – za stworzenie największego święta poświęconego handlowi elektronicznemu i zasadniczej zmianie sposobu, w jaki ludzie podchodzą do dokonywania zakupów.
 
7. Samochód osobowy marki Prius – za bycie motorem napędowym rozwoju branży motoryzacyjnej na drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości.
 
8. Koncert Live Aid – za nową koncepcję rozmiarów i modelu filantropii z dużą dawką znanych osobistości.
 
9. Usługi finansowe M-Pesa świadczone za pośrednictwem telefonu komórkowego – za nowoczesną technologię mobilną, która pozwoliła Kenii wyprzedzić bardziej rozwinięte gospodarki i rozpocząć rewolucję w bankowości.
 
10. Globalny Bank Nasion na norweskim archipelagu Svalbard – za zabezpieczenie nasion roślin jadalnych z całego świata na wypadek globalnej katastrofy.
 
11. Platforma Netflix – za udowodnienie, że pojedynczy projekt może zmienić losy spółki, branży i nawyków ludzi z całego świata dotyczących sposobu oglądania treści.
 
12. Telefon komórkowy DynaTAC 8000x – za skojarzenie telefonów z ludźmi, a nie miejscami.
 
13. Usługa głosowa Alexa – za umożliwienie korzystania w codziennym życiu z usług wirtualnego asystenta.
 
14. Dni mody Paris Fashion Week – za zmianę wiejącej nudą imprezy branżowej w globalne wydarzenie, na którym skupiony jest wzrok całego świata.
 
15. Wieża Burdż Chalifa – za bycie symbolem dywersyfikacji gospodarczej na Bliskim Wschodzie.
 
16. Park rozrywki Walt Disney World – za ustawienie poprzeczki w zakresie wciągającej rozrywki, a następnie nieustanne jej podnoszenie.
 
17. Wyszukiwarka Google – za zmianę sposobu, w jaki postrzegamy informacje.
 
18. Inicjatywa Jeden pas, jedna droga – za realizację największej inwestycji infrastrukturalnej w historii świata – dotychczas 1 814 projektów (a na tym nie koniec!).
 
19. Kryptowaluta Bitcoin – za umieszczenie kryptowaluty na mapie świata i utworzenie technologii blockchain.
 
20. Rezonans magnetyczny – za zrewolucjonizowanie medycyny w nieinwazyjny sposób.
 
21. Seria książek o Harrym Potterze – za to, że czytanie stało się trendy i był to dopiero początek całej magii.
 
22. Samolot Boeing 747 – za to, że dzięki pierwszemu samolotowi odrzutowemu świat stał się mniejszy.
 
23. Odtwarzacz muzyki iPod – za bycie gadżetem, który otworzył wrota do świata technologii Apple.
 
24. Magazyn energii Hornsdale – za pokazanie, jak jeden wielki akumulator może zrewolucjonizować branżę energii odnawialnej.
 
25. Narodowa Komisja do Zbadania Kwestii Jedności Narodowej (Rwanda) – za wypracowanie drogi do pojednania i powrotu do normalności po bolesnych doświadczeniach.
 
26. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – za udowodnienie, że badanie przestrzeni kosmicznej wykracza poza ramy światowej polityki.
 
27. Rozbudowa Kanału Panamskiego – za poszerzenie i pogłębienie stuletniego szlaku wodnego pod kątem współczesnych potrzeb transportowych.
 
28. Globalna Inicjatywa Eradykacji Polio – za największy na świecie program w zakresie zdrowia publicznego oraz niemal całkowite wyeliminowanie śmiertelnej choroby.
 
29. Konsola gier wideo Atari 2600 – za umożliwienie grania w gry wideo we własnym domu.
 
30. Plan rewitalizacji Strefy Zero – za umożliwienie miastu i narodowi zagojenia się ran, uczczenia pamięci ofiar i podniesienia się po tragedii.
 
31. Aadhaar Aadhaar – za wykorzystanie danych biometrycznych do zmiany sposobu, w jaki obywatele Indii załatwiają sprawy urzędowe i nie tylko.
 
32. Farma wiatrowa Vindeby – za dowiedzenie opłacalności morskich farm wiatrowych jako źródeł czystej energii.
 
33. System szybkiej komunikacji autobusowej w miejscowości Kurytyba
– za bycie bodźcem do rozpoczęcia rewolucji transportowej w miastach na całym świecie.
 
34. System śledzenia przesyłek COSMOS – za zniesienie barier w handlu elektronicznym dzięki opcji śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym umożliwiającej ekspresowe dostawy kurierskie.
 
35. Projekt edukacyjny w dolinie Swat – za działania na rzecz edukacji i aktywizacji dziewcząt w kraju, w którym organizatorka inicjatywy kiedyś została zaatakowana za chęć skorzystania z tego rodzaju praw.
 
36. Encyklopedia internetowa Wikipedia – za zgromadzenie wiedzy z całego świata w ramach tworzonej wspólnie, wielojęzycznej encyklopedii internetowej.
 
37. Seria filmów Star Wars
– za zmianę podejścia do efektów specjalnych i spójną koncepcję serii przebojów kinowych, jednocześnie zabierając widzów w podróż do odległej galaktyki.
 
38. Program ochrony tygrysów – za ratowanie żyjących w naturalnym środowisku dużych kotów zagrożonych wyginięciem.
 
39. Stacja odsalania Sorek
– za łagodzenie skutków niszczycielskiej suszy przy pomocy zrównoważonych rozwiązań.
 
40. Pierwsze dziecko urodzone w wyniku zapłodnienia in vitro – za współczesny cud medyczny.
 
41. Usuwanie skutków katastrofy w Czarnobylu
– za ograniczenie skutków największej katastrofy nuklearnej w historii świata – i to dwukrotnie.
 
42. E-Estonia – za działania na rzecz budowania pierwszego na świecie e-państwa.
 
43. Gra World of Warcraft – za nową jakość w dziedzinie gier wideo.
 
44. Wielki Zderzacz Hadronów – za umożliwienie niesamowitych odkryć naukowych pomagających fizykom zrozumieć wszechświat.
 
45. Pociągi szybkobieżne TGV – za superszybki – a jednocześnie bezpieczny – europejski system transportu kolejowego.
 
46. Usługi edukacyjne Khan Academy – za pokazanie potencjału, jaki drzemie w nauce przez internet.
 
47. Superkomputer Watson – za wprowadzenie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do głównego nurtu.
 
48. Farma fotowoltaiczna na pustyni Tengger – za inwestycję solarną na miarę Wielkiego Muru.
 
49. Program mleczarski pod nazwą „Operation Flood” – za umożliwienie Indiom stania się największym producentem mleka na świecie i nadanie dynamiki dopiero kształtującej się gospodarce kraju.
 
50. Gmach opery w Sydney – za pokazanie możliwości architektury w zakresie zmiany wizerunku miasta.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Jarosław Kaczyński w "Sygnałach dnia"

Jarosław Kaczyński, / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

W piątek o godz. 7.15 gościem Katarzyny Gójskiej w programie "Sygnały dnia" Radiowej Jedynki będzie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Wśród zaplanowanych tematów rozmowy jest 10 rocznica katastrofy smoleńskiej, oraz wspomnienie o bracie śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim i Jego dziedzictwie.

W piątek 10.04 o godz. 7.15 w Radiowej Jedynce - zaprasza Katarzyna Gójska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polskieradio.pl, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts