Prezydent i premier pogratulowali Oldze Tokarczuk literackiego Nobla

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki pogratulowali w czwartek na Twitterze Oldze Tokarczuk. "To wielki dzień dla polskiej literatury; kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo" - napisał prezydent. To wspaniała wiadomość; cieszę się, że polska literatura jest tak ceniona na całym świecie - podkreślił szef rządu.

Olga Tokarczuk z literackim Noblem
fot. twitter.com

W czwartek Szwedzka Akademia ogłosiła, że polska pisarka została laureatką literackiego Nobla za rok 2018.

Serdeczne gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk! Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo!

 - napisał Andrzej Duda. 

Pisarce pogratulował również premier Mateusz Morawiecki:

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla! Serdecznie gratuluję Pani Oldze wielkiego sukcesu i cieszę się, że polska literatura jest tak ceniona na całym świecie. To wspaniała wiadomość

- napisał premier na Twitterze.

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Mateusz Morawiecki #Literacka Nagroda Nobla #Nobel #Olga Tokarczuk

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo