- Kornel Morawiecki walczy teraz o życie, a wczoraj dostał od pana prezydenta najwyższe polskie odznaczenie, Order Orła Białego – zwrócił się do licznie zgromadzonych Arkadiusz Gołębiewski. Dyrektor festiwalu wręczył premierowi za pośrednictwem poseł Małgorzaty Zwiercan zdjęcie własnego autorstwa przedstawiające Kornela Morawieckiego.

- Kornel jest w szpitalu i walczy o życie, ale zawsze walczył, zawsze był niezłomny. Odkąd poznałam Kornela w latach 80., zawsze myślał tylko o Polsce, o wolnej Polsce, i wszystko o tej wolnej Polsce robił. To dla mnie wielki zaszczyt, że będę mogła przekazać panu premierowi tę piękną fotografię marszałka seniora. Bądźmy z Kornelem razem dzisiaj

– powiedziała Małgorzata Zwiercan.

Zdjęcie powstało dwa lata temu, kiedy Arkadiusz Gołębiewski realizował film „Solidaruchy z Rakowieckiej”. Reżyser zapraszał bohaterów Solidarności do wówczas jeszcze czynnego więzienia na Rakowieckiej. Podczas rozmów robił zdjęcia.

- Jest taka scena w tym filmie, że Kornel Morawiecki chodzi na spacerniaku i opowiada, jak była przygotowana ucieczka z więzienia. I spytałem, czy nie bał się, że go zabiją. On odpowiedział: „Życie nie jest najważniejsze. Są ważniejsze wartości niż życie”

- wspominał Gołębiewski.