"Patriotyzm gospodarczy jest bardzo ważny"

Jan Krzysztof Ardanowski / twitter.com/MRiRW_GOV_PL

  

- Kupowanie polskiej żywności, która jest nie tylko tania, ale i dobra, to element patriotyzmu gospodarczego - mówił dziś minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski podczas inauguracji kampanii „Produkt polski”

Jak podkreślił, Polska jest członkiem UE, więc nie może zamykać swojego rynku spożywczego, ale resort rolnictwa chce wskazać Polakom, że ich decyzje zakupowe mają ogromny wpływ na rozwój naszej gospodarki.

"To ważne, by Polacy dokonując przy kasie decyzji zakupowych starali się wybierać polską żywność, bo to jest dobry wybór, to jest najlepszy wybór, jaki może się trafić polskim konsumentom. Gwarantuje on nie tylko wysoką jakość po rozsądnych cenach, ale jest również tym najlepiej rozumianym elementem patriotyzmu gospodarczego, patriotyzmu konsumenckiego"

- mówił szef resortu rolnictwa. Podkreślał, że rolnictwo jest częścią gospodarki, napędza jej rozwój i tworzy miejsca pracy przy produkcji rolnej i przetwórstwie.

Jak mówił minister, świat ceni polską żywność, Polska jest jednym z największych jej producentów w Europie. W ub.r. eksport produktów rolno-spożywczych wyniósł ok. 30 mld euro, a w tym roku - jak wskazują cząstkowe dane - będzie jeszcze lepiej. Zaznaczył, że polska żywność jest też związana z innym sposobem jest wytwarzania. Produkuje się ją poprzez zrównoważony rozwój rolnictwa tj. w zgodzie z przyrodą.

Zachęcał do wybierania produktów oznaczonych symbolem "Produkt polski".

"Ten znak gwarantuje, że co najmniej 75 proc. użytego surowca w tym produkcie pochodzi z Polski" - podkreślał. Jak mówił nie jest to możliwe by było to 100 proc, - tak jak niektórzy proponują - bo żywność składa się z różnych elementów np. gołąbki z ryżem, które są wyprodukowane z Polski zawierają produkt, którego się w naszym kraju nie uprawia. "Z tego powodu 75 proc. wydaje się granicą wystarczająca, żeby powiedzieć, że jest to produkt silnie wpływający na polskie rolnictwo"

- zaznaczył Ardanowski.

"Patriotyzm gospodarczy jest bardzo ważny, tak buduje się nowoczesną, silną gospodarkę. Nie ma silnej gospodarki, jeżeli nie zbudujemy świadomości, bo dziś granice są otwarte i od konsumenta zależy, po który produkt sięgnie (...) wszyscy mamy obowiązek w ten sposób rozwijać gospodarkę, bo tylko wtedy stworzymy tzw. krwioobieg zamknięty, który nawzajem się będzie napędzał" - argumentował obecny na konferencji prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Jak mówił, wzrost gospodarczy buduje się poprzez patriotyzm gospodarczy i to wychodzi z badań; już ok. 90 proc. badanych zwraca uwagę, czy sięga po wyrób, który jest produktem polskim.

Obajtek podkreślił, że PKN Orlen od dłuższego czasu angażuje się w promowanie polskich produktów. Zaznaczył, że koncern ma mocno rozwiniętą sieć detaliczną w kraju i zagranicą, gdzie sprzedawane są polskie produkty. Dodał, że na stacjach Orlenu sprzedawane produkty, które są w 85 proc. wytworzone w Polsce. "Jeżeli taki koncern jak my podpisuje umowę z rolnikiem czy firmą, to ta firma może inwestować, ma ona stabilność i zbyt" - tłumaczył.

Prezes Orlenu zaznaczył, że koncern uczestniczy w kampaniach, które mają podnieść świadomość społeczną.

Prezes Krajowej Spółki Cukrowej Krzysztof Kowa podkreślił, że dołączenie jego koncernu do akcji promującej "produkt polskie" jest ważne. Jak mówił spółka współpracuje z 15 tys. plantatorów buraków cukrowych i jeżeli konsument kupuje polski cukier to wpiera tych rolników i społeczności lokalne.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który odpowiada za promocję polskiej żywności w Polsce i zagranicą, przeprowadzi cykl szkoleń dla producentów rolnych i konsumentów, które będą się odbywały w ośrodkach KOWR w całym kraju. Na tych spotkaniach przybliżona zostanie cele kampanii "polski produkt" - poinformował szef KOWR Grzegorz Pięta.

Aktualnie na stronie www.polskasmakuje znajduje się ok. 6,5 tys. produktów, w tym blisko 1,3 tys. posiada oznaczenie "produkt polski". Znakowanie ta informacją nie wymaga żadnej rejestracji, ale umieszczenie go na produkcie, który nie spełnia kryteriów zawartych w rozporządzeniu ministra rolnictwa z 2016 r. podlega karze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

18-latek wiózł kumpli i kozę w skarpetkach. Straci prawo jazdy

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Oświęcimscy policjanci zatrzymali prawo jazdy 18-latkowi, który – jadąc na urodziny rówieśnicy – trzyosobowym volkswagenem transporterem przewoził sześcioro pasażerów oraz kozę w różowych skarpetkach – poinformowała we wtorek policja.

„W sobotę wieczorem policjanci z oświęcimskiej drogówki zatrzymali w Witkowicach koło Kęt samochód dostawczy. W kabinie za kierownicą siedział 18–latek, a obok niego o dwa lata młodsza koleżanka. Podczas kontroli policjanci usłyszeli hałasy dochodzące z części ładunkowej. Kazali ją otworzyć. Podróżowało w niej bez jakichkolwiek zabezpieczeń pięciu chłopaków w wieku od 17 do 21 lat oraz koza w różowych skarpetach, która miała być prezentem urodzinowym”

– podała rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.

Rzecznik poinformowała, że kierowca "na długo zapamięta wyjazd na imprezę".

Za przewożenie osób niezgodnie z przepisami oraz w liczbie większej niż dopuszczalna policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Dostał także mandat i punkty karne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl