Polacy będą zarabiać więcej! Premier ogłasza wzrost płacy minimalnej. W górę też stawka godzinowa

Mateusz Morawiecki / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zgodnie z zapowiedziami płaca minimalna w Polsce wzrośnie w 2020 roku do poziomu 2600 złotych. Jak dodał, w 2021 roku będzie to już 3 tysiące złotych. Ale to nie koniec - wzrośnie też stawka godzinowa. Na początek do 17 złotych od stycznia przyszłego roku.

Rząd rozpatrywał dziś projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 roku.  Na konferencji w Łowiczu, po zakończeniu posiedzenia rządu, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 stycznia 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 2600 zł.

- To minimalne wynagrodzenie od przyszłego roku będzie wynosiło 2600 zł, a od 1 stycznia 2021 r. zadeklarowaliśmy 3000 zł, oczywiście jeżeli wyborcy powierzą nam misję kontynuacji rządu, co się rozstrzygnie wkrótce

- Morawiecki.

Na sobotniej konwencji PiS zapowiedziano, że pensja minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2020 roku do 2600 zł, do końca 2020 roku do 3000 zł, a do końca 2023 roku - do 4000 zł.

Dodatkowo, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa zapowiedziała, że minimalna stawka godzinowa w 2020 roku wyniesie 17 złotych.

"Podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 2600 zł oraz minimalnej stawki godzinowej do 17 zł to absolutnie rekordowa podwyżka. Pensja minimalna wzrośnie tym samym o 350 zł, czyli 15,6 proc., a stawka godzinowa o 2,30 zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Pragnę podkreślić, że jest to odpowiednio o 254,40 zł i 1,70 zł więcej od ustawowego minimum. Od 2015 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie aż o 850 złotych"

- powiedziała minister Borys-Szopa.

Wskazała, że podniesienie minimalnego wynagrodzenia pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych. Borys-Szopa przypomniała, że od przyszłego roku z minimalnego wynagrodzenia zostanie wyłączony dodatek stażowy.

"W przypadku wieloletnich pracowników, zarabiających najmniej, będzie to realna podwyżka wynagrodzenia, a dodatek stażowy w końcu zacznie pełnić swoją rolę motywacyjną i będzie formą docenienia doświadczenia takiego pracownika"

- zaznaczyła.

Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Południe Włoch wciąż zagrożone epidemią koronawirusa. "Nie możemy obniżyć czujności"

/ pixabay.com / @MichaelGaida

  

Szef włoskich Obrony Cywilnej Angelo Borrelli ostrzegł, że południe kraju wciąż zagrożone jest epidemią koronawirusa. - Nie wiadomo, kiedy zakończy się kryzys epidemiologiczny w kraju - ocenił.

W opublikowanym w środę wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" Borrelli podkreślił, że ucieczka ludzi z północy na południe Włoch na początku marca była wydarzeniem "bardzo poważnym" i przyczyniła się do zwiększenia szerzenia się wirusa w innych regionach.

- Sytuacja na północy jest nadal najbardziej dramatyczna, ale południe jest wciąż zagrożone. Nikt nie powinien i nie może myśleć o tym, by obniżyć czujność. Wirus pokazał, że może przemierzać oceany i kontynenty

- stwierdził szef Obrony Cywilnej.

Zapytany o to, kiedy Włochy wyjdą z kryzysu, Borrelli odparł: "Nie wiemy. Ale jedno jest pewne. Bez kroków wprowadzonych przez rząd, nasze placówki szpitalne ucierpiałyby znacznie więcej i dzisiaj liczba zmarłych byłaby zdecydowanie wyższa".

[polecam:https://niezalezna.pl/313387-czy-koronawirus-we-wloszech-jest-grozniejszy-niz-w-chinach-polski-naukowiec-w-zespole-badawczym]

Potwierdził, że zahamowany został wzrost przypadków zakażeń wymagających hospitalizacji.

Borrelli wyjaśnił odnosząc się do powtarzanego apelu o przestrzeganie zasad kwarantanny: "Nasze hasło "obroną cywilną jesteś także ty" oznacza, że chodzi nie tylko o to, by przestrzegać zaleceń, ale i działać dla dobra wspólnego, nie tylko swojego".

"Sytuacja, w jakiej żyjemy, w związku z przymusową izolacją, dystansem społecznym, codziennym zmaganiem się ze strachem i samotnością, wymaga szczególnej uwagi, jeśli chodzi o wsparcie psychologiczne i społeczne dla ludności" - ocenił szef włoskiej Obrony Cywilnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts