Współpraca dwustronna Polski i Węgier

rozmowa szefów MSZ Polski Jacka Czaputowicza i Węgier Pétera Szijjártó / twitter.com/msz_rp

  

Najważniejsze zagadnienia dotyczące agendy europejskiej, współpraca dwustronna i polityka bezpieczeństwa to tematy środowych rozmów w Warszawie szefów MSZ Polski Jacka Czaputowicza i Węgier Pétera Szijjártó.

Jak podały służby prasowe polskiego MSZ, ministrowie Czaputowicz i Szijjártó „z satysfakcją odnotowali bardzo dobry stan wzajemnych relacji oraz wysoką intensywność kontaktów”.

Według resortu spraw zagranicznych, znajduje to odzwierciedlenie m.in. w wymiarze gospodarczym.

Cieszy stale rosnąca wymiana handlowa między naszymi krajami. Nasze obroty handlowe w 2018 r. osiągnęły poziom 9,6 mld EUR.
- powiedział w środę minister Czaputowicz, którego słowa zacytowano w komunikacie MSZ.

Obaj ministrowie zgodnie podkreślali też - jak podano - „znaczenie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej dla rozwoju całego regionu i wzmocnienia jego oddziaływania w polityce europejskiej”.

Jako najważniejsze wyzwania stojące przed Unią Europejską wskazali wyjście Wielkiej Brytanii z UE oraz negocjacje nad kształtem przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych.
- poinformował MSZ.

Ministrowie Czaputowicz i Szijjártó wyrazili też nadzieję na sprawne wyłonienie składu nowej Komisji Europejskiej.

Minister Szijjártó jest również - jak przypomniał MSZ - gościem honorowym organizowanej corocznie przez polski resort spraw zagranicznych Narady Ambasadorów.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejni Polacy chcą wrócić z Wuhan

zdjęcie ilustracyjne / travelphotographer CC0

  

19 Polaków, którzy przebywają obecnie w mieście Wuhan w Chinach chce wrócić do Polski - poinformowało dziś biuro rzecznika prasowego MSZ. Polskie służby konsularne uczestniczą w koordynacji działań państw UE na rzecz wyjazdu zainteresowanych polskich obywateli z Wuhan.

Jako pierwsze tę informację podało Radio Zet.

W sobotnim komunikacie polski resort dyplomacji poinformował, że w ambasadzie RP w Pekinie powołany został zespół kryzysowy, odpowiedzialny za kontakt z polskimi obywatelami w rejonach zagrożonych koronawirusem oraz monitorowanie ich sytuacji.

MSZ podkreśliło w sobotę, że na poziomie lokalnym, w ramach unijnej współpracy konsularnej, koordynowane są działania dotyczące możliwego wyjazdu obywateli UE z Wuhan, a polska służba konsularna aktywnie uczestniczy w koordynacji działań państw członkowskich UE na rzecz organizacji wyjazdu wszystkich zainteresowanych polskich obywateli.

Dotychczas z Wuhan wróciło dziesięcioro polskich studentów z Politechniki Rzeszowskiej. Czworo spośród nich trafiło do szpitala w woj. podkarpackim, wszyscy zostali przebadani pod kątem stanu zdrowia i - jak podał podkarpacki sanepid - są zdrowi. W Wuhan przebywa jeszcze m.in. 10 studentów Politechniki Rzeszowskiej.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej, gdzie jest najwięcej przypadków śmiertelnych nowego koronawirusa, którego źródło nadal nie jest znane.

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w poniedziałek, że liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa wzrosła do 80, a osób zarażonych do 2744. W ostatnich 24 godzinach potwierdzono 769 nowych przypadków zachorowań, w tym pięć przypadków w Hongkongu i dwa w Makao.

Niewielkie liczby zachorowań stwierdzono w Tajlandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Francji i Australii. W Stanach Zjednoczonych potwierdzone przypadki zachorowań zarejestrowano w stanie Waszyngton, Chicago, w południowej Kalifornii i w Arizonie. Do wykrycia choroby doszło także w Kanadzie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts