Sowiecka zbrodnia w Łegutach

/ poszukiwania.ipn.gov.pl

  

W styczniu 1945 roku w miejscowości Łeguty (gm. Gietrzwałd) doszło do zbiorowej zbrodni na mieszkańcach, której dopuścili się wkraczający na te tereny żołnierze Armii Czerwonej. W wyniku masakry zamordowano ok. 20 osób, które Sowieci pozwolili pochować w masowej mogile dopiero kilka miesięcy później. Specjaliści BPiI w dniach 26-30 sierpnia br. przeprowadzili na tym terenie prace poszukiwawcze.

Z relacji 86-letniej mieszkanki, która w 1945 roku stała się świadkiem wydarzeń wynika, iż strach przed nadchodzącą Armią Sowiecką był bardzo duży. Miejscowa ludność próbowała ukryć się na terenie własnych zabudowań, podejmowano też próby ucieczki. We wsi skrywali się także mieszkańcy sąsiadujących miejscowości. Do takich należała rodzina polska – ojciec i dwie córki, po których ślad zaginął. Najprawdopodobniej zostali zamordowani. Część mieszkańców została deportowana na Syberię (ich nazwiska upamiętniono w miejscowym kościele), wielu zastrzelono. Świadek zdarzeń wspomina, że jeden dzień był szczególnie makabryczny. Trudno określić ile osób wtedy zginęło, ale było ich wiele (styczeń 1945 r.). Ciała zastrzelonych osób zostawiono w miejscu śmierci. Dopiero po jakimś czasie (w kwietniu 1945 r.) Sowieci wyrazi zgodę na pochówek w zbiorowym grobie. W dole śmierci złożono ciała 24 osób (tak wynika z relacji). Następnie ustawiono kopiec i krzyż, który władze PGR-u w latach 50-tych kazały usunąć, a teren zaorać i przeznaczyć pod uprawy. 

W wyniku prac przeprowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w ww. lokalizacji ujawniono szczątki ok. dziesięciu osób. Odnaleziono kości zniszczone i przemieszane w wyniku budowy studzienki i instalacji kanalizacyjnej. Wstępna ocena antropologiczna wskazuje na odnalezienie m.in. szczątków dwóch młodych osób. Przy ofiarach odnaleziono m.in. monety, klamrę, elementy ubioru. Szczątki zostały podjęte, zabezpieczono także próbki materiału genetycznego.

Osoby, których bliscy zamieszkiwali w okolicach rok 1945 w miejscowości Łęguty, lub w sąsiednich miejscowościach, a miejsce ich pochówku do dnia dzisiejszego nie zostało odnalezione proszone są o kontakt z biurem.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: poszukiwania.ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Remont ulicy Garbary. Wkrótce koniec!

/ poznan.pl

  

Szybkie tempo prac i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót na ul. Garbary w Poznaniu – poinformował poznański magistrat. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się po całej szerokości ulicy.

Celem prac prowadzonych na jednej z głównych poznańskich ulic jest przygotowanie ulicy Garbary do wprowadzenia buspasa. Remont nawierzchni prowadzony jest na lewym pasie jezdni, na odcinku od ulicy Wielkiej do posesji nr 48.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że szybkie tempo prac remontowych i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się już po całej szerokości ulicy.

"Następny etap został zaplanowany już od 2 do 7 marca, kiedy drogowcy z Zakładu Robót Drogowych wyremontują prawy pas na odcinku od ulicy Estkowskiego do ulicy Wielkiej. Tydzień przerwy między kolejnymi etapami jest spowodowany koniecznością odtworzenia jezdni pobliskich ulic Mostowej i Wszystkich Świętych wraz ze skrzyżowaniem ulic Wszystkich Świętych i Garbary"

– podał Urząd Miasta Poznania.

Następnie na ulicy wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni środkowego pasa na odcinku od okolic przystanku autobusowego Małe Garbary do ulicy Wielkiej. Przy sprzyjającej pogodzie prace te rozpoczną się 7 marca i potrwają tydzień.

Magistrat podał, że kolejne działania na ul. Garbary uzależnione będą od rozpoczęcia robót na ul. Jana Pawła II, gdzie dobudowany zostanie trzeci pas jezdni; od ronda Śródka w kierunku ul. Berdychowo.

Ulica Garbary to jedna z głównych dróg w ścisłym centrum Poznania. Według danych zaprezentowanych przez Urzęd Miasta Poznania, poruszające się nią autobusy czterech linii przewożą dziennie ok. 15 tys. osób. Według rozkładu jazdy autobusy powinny przejechać ul. Garbary w ciągu pięciu minut, ale ze względu m.in. na natężenie ruchu w centrum często zdarzają się opóźnienia. Magistrat wskazał, że wprowadzenie buspasa w tym miejscu pozwoli zminimalizować rozbieżności pomiędzy rozkładowym a rzeczywistym czasem przejazdu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts