Końcowy bilans harców na Pol'and'Rock Festival. Policja podsumowuje: łącznie 131 przestępstw!

Łącznie 131 przestępstw zarejestrowała gorzowska policja, która czuwała nad bezpieczeństwem uczestników odbywającego się w weekend w Kostrzynie nad Odrą festiwalu Pol'and'Rock. Funkcjonariusze przeprowadzili łącznie ponad 540 interwencji, a zatrzymanych zostało 105 osób. W trakcie trwania festiwalu dwie osoby zmarły.

Lubelska Policja

"Policjanci odnotowali łącznie 131 przestępstw, spośród nich najwięcej bo 83 dotyczyło zdarzeń narkotykowych, głównie posiadania narkotyków"

– poinformował rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim nadkom. Marcin Maludy. Kolejne 22 przestępstwa to kradzieże, głównie dokumentów i pieniędzy.

Jeszcze w czwartek służby organizatora festiwalu ujawniły u 21-letniego mieszkańca województwa warmińsko-mazurskiego 96 tabletek ekstazy oraz drobne ilości haszyszu i marihuany. Mężczyzna został zatrzymany i odpowie za złamanie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Funkcjonariusze interweniowali także m.in. przy trzech naruszeniach ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej, a także dwóch fałszywych alarmach bombowych.

Z informacji rzecznika wynika, że policjanci odnotowali również ponad 130 wykroczeń. Najczęściej chodziło o zaśmiecanie, spożywanie alkoholu, używanie nieprzyzwoitych słów, nieobyczajne wybryki, kradzieże, czy przewinienia drogowe, z których większość zakończyła się mandatami. W czasie trwania festiwalu przeprowadzono ponad 540 interwencji, a zatrzymanych zostało łącznie 105 osób.

Liczba uczestników, którzy przyjechali na Pol’and’Rock Festival, w kulminacyjnym momencie oscylowała w granicach 285 tys., z czego 56 tys. przyjechało pociągami – wynika z informacji policji. Funkcjonariusze przeprowadzili niemal 34 tys. profilaktycznych badań na zawartość alkoholu.

Bezpieczeństwa uczestników festiwalu strzegło oddelegowanych do tego zadania blisko 1,6 tys. policjantów. Z tego 200 to funkcjonariusze drogówki, a ok. 750 to policjanci z innych miast, m.in. z Katowic, Olsztyna, Krakowa czy Kielc.

Najpoważniejsze wydarzenia dotyczyły dwóch zgonów. W czwartek policjanci otrzymali sygnał od służb organizatora o tym, że na terenie festiwalu znaleziono ciało mężczyzny; był to 35-latek bez stałego miejsca zamieszkania. W piątek po południu natomiast pogotowie przetransportowało do szpitala w Kostrzynie 54-latka bez funkcji życiowych; mimo akcji ratunkowej mężczyzna zmarł. W obu przypadkach przyczynę śmierci ustali sekcja zwłok. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich. Podczas festiwalu doszło też do napaści na policjanta zabezpieczającego festiwal. 36-latek zaatakował funkcjonariusza, który kierował ruchem na ul. Gorzowskiej. Napastnik został obezwładniony i zatrzymany przez policjantów. Policjant ma uszkodzony bark. Mężczyzna był pod działaniem narkotyków. W niedzielę sąd aresztował go na miesiąc. Film ze zdarzenia został opublikowany na Twitterze.

Zatrzymany został też mężczyzna, który zadzwonił pod nr 112 i poinformował o ładunkach wybuchowych w namiotach przed sceną. W jego odnalezieniu pomógł inny uczestnik festiwalu; alarm okazał się fałszywy. 20-latkowi ze Śląska grozi do 8 lat więzienia.

Pol’and’Rock jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie festiwali muzycznych. Tegoroczna, 25. edycja, trwała oficjalnie od czwartku, choć część uczestników przyjechała na dawny poligon w Kostrzynie nad Odrą wcześniej. Ostatnie koncerty zakończyły się w nocy z soboty na niedzielę. Na pięciu scenach zaprezentowało się kilkudziesięciu artystów z Polski i świata.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Pol'and'Rock Festival #Kostrzyn nad Odrą #Jerzy Owsiak #WOŚP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo