Centrum Monitoringu Wolności Prasy reaguje na blokadę w Empiku. „To niedopuszczalna praktyka”

Zdjęcie ilustracyjne / Gazeta Polska

  

W Empiku nie będzie można kupić wydania „Gazety Polskiej” z naklejką? Taką informację podała na Twitterze rzeczniczka Empiku, Monika Marianowicz. Do sprawy odniosło się Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (CMWP SDP). „Decyzja ta jest niezrozumiała w świetle prawa, zarówno polskiego, jak i unijnego, ponieważ łamie fundamentalną w ustroju demokratycznym zasadę wolności słowa” – czytamy w oświadczeniu CMWP SDP.

Informacja o naklejce obiegła internet. Lewackie środowiska rozpoczęły nagonkę na "Gazetę Polską", doszukując się różnorakich porównań, często oderwanych od rzeczywistości. Wpis na stronie "Gazety Polskiej" był wielokrotnie komentowany, także przez polityków opozycji.

Oświadczenie w sprawie działania Empiku w stosunku do Gazety Polskiej wydało CMWP SDP.

Publikujemy je w całości:

„CMWP SDP ze zdziwieniem i zaniepokojeniem przyjmuje decyzję firmy Empik o nie przyjęciu do sprzedaży wydania Gazety Polskiej  z naklejką „strefa wolna od LGBT” z uzasadnieniem, iż nie ma u nas miejsca na jawną dyskryminację i na treści łamiące prawo. 22 lipca, na dwa dni przed planowanym rozpoczęciem sprzedaży tygodnika, poinformowała o tym na portalu społecznościowym twitter rzeczniczka Empiku. Decyzja ta jest niezrozumiała w świetle prawa, zarówno polskiego, jak i unijnego, ponieważ łamie fundamentalną w ustroju demokratycznym zasadę wolności słowa. Zasada ta gwarantuje każdemu zarówno możliwość wyrażania swoich poglądów, jak i stwarza możliwość wyrażania negatywnej oceny innych poglądów, czy zachowania, co należy uwzględniać w przypadku podejmowania wszelkich działań w obszarze „polityki antydyskryminacyjnej”. W ostatnim czasie staje się to coraz bardziej istotne, ponieważ w przestrzeni publicznej niejednokrotnie pod pozorem przeciwdziałania dyskryminacji w rzeczywistości promuje się określone postawy i poglądy, co z kolei prowadzi do dyskryminacji tych, którzy się z nimi nie zgadzają.

Zdumienie budzi przy tym próba realnej ingerencji firmy zajmującej się dystrybucją prasy w treści zamieszczane przez gazety, w tym wypadku przez redakcję Gazety Polskiej. Jest to praktyka niedopuszczalna. Empik jest jednym z głównych miejsc sprzedaży gazet i jednym z największych na polskim rynku sklepów internetowych, arbitralność decyzji o wycofaniu konkretnego numeru gazety ze sprzedaży oznacza więc dotkliwe straty finansowe dla redakcji, którym nie ma ona jak zapobiec ze względu na krótki czas dystrybucji prasy drukowanej (7 dni w przypadku tygodnika). CMWP SDP zwraca uwagę, iż działanie takie stać się może współczesnym rodzajem cenzury prewencyjnej i w demokratycznym ustroju nigdy nie powinno mieć miejsca”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trump trafił do szpitala. Media kwestionują jednak jego zapewnienia

Donald Trump / By The White House from Washington, DC - President Trump and the First Lady Visit with the President of Turkey and Mrs. Emine Erdogan, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83957576

  

Prezydent USA Donald Trump, który w sobotę trafił bez zapowiedzi do szpitala, powiedział dzisiaj, że było to "bardzo rutynowe badanie". Media kwestionują jednak tę wersję. Oceniają, że wizyta nie była rutynowa, a zapewnienia prezydenta są niewiarygodne.

Gdy prezydent trafił do szpitala wojskowego Walter Reed w Waszyngtonie, rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham poinformowała, że Trump "jest zdrowy, jak tylko może być" i "ma więcej energii niż ktokolwiek w Białym Domu".

- Ten człowiek pracuje od 6 rano do bardzo, bardzo późnej nocy - mówiła.

[polecam:https://niezalezna.pl/297665-trump-zabral-glos-ws-stanu-zdrowia]

CNN przypomniał jednak, że w 2018 roku zdiagnozowano u Trumpa chorobę serca, która może w ciągu trzech do pięciu lat doprowadzić do zawału. W odróżnieniu od innych badań, jakim poddawany był prezydent, o sobotniej wizycie Trumpa w szpitalu nie poinformowano z wyprzedzeniem, a personel medyczny szpitala nie otrzymał rutynowej informacji, że ma się przygotować na przyjęcie VIP-a.

CNN zauważa ponadto, że Trump ma 73 lata i jest najstarszą osobą wybraną na prezydenta USA pierwszej kadencji.

W 2015 roku, tuż przed prawyborami w Partii Republikańskiej, Trump opublikował list od swojego lekarza Harolda Bornsteina, w którym stwierdził on, że "jeśli Trump zostanie wybrany (...), to będzie najzdrowszą osobą kiedykolwiek wybraną na urząd prezydenta". Jednak w 2018 roku Bornstein przyznał, że "Trump podyktował cały list" - relacjonował CNN.

Dziennik "USA Today" napisał, że administracja Trumpa nie ma prawa oczekiwać, że informacje, jakie podaje na temat zdrowia prezydenta, zostaną uznane za wiarygodne, ponieważ "Trump powiedział nieprawdę lub wprowadził w błąd 13 435 razy w ciągu 993 dni".

- We wrześniu 2016 roku demokratyczna kandydatka na prezydenta Hillary Clinton poinformowała, że miała zapalenie płuc. (...). To oczywiście skłoniło jej rywala Donalda Trumpa do ataków na nią dotyczących jej zdrowia, a jego "zespół do spraw oszczerstw" - Jerome Corsi i Roger Stone - zaczął propagować teorie spiskowe, zgodnie z którymi Clinton cierpiała na "ataki" lub miała "uszkodzony mózg"

- pisze "USA Today".

Dziennik konkluduje, że prezydent zasługuje na takie zaufanie do informacji o jego zdrowiu, "jakie jego sojusznicy oferowali Hillary Clinton - czyli żadne".

Kanał Fox News nazwał zdrowie Trumpa "nadludzkim" (superhuman). 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl