Protest ws. przywrócenia prawa głosu Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy

Zdjęcie ilustracyjne/Rada Europy / By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36038403

  

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy ubolewa z powodu przywrócenia prawa głosu Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Decyzja ta uderza w autorytet instytucji – czytamy w oświadczeniu resortu.

„Ta decyzja ZP RE, stwarzająca wyjątkowe warunki dla Rosji, która nadal nie przestrzega prawa międzynarodowego oraz nie zmienia swych agresywnych działań względem innych członków Rady Europy, uderza w fundamentalne wartości i autorytet organizacji”

- stwierdzono.

MSZ Litwy podkreśla, że „Rosja nie zrobiła niczego, by wcielić w życie rezolucje ZP RE z 2014 i 2015 r. potępiające aneksję Krymu i naruszenie suwerenności, jedności terytorialnej Ukrainy, oraz nadal rażąco narusza prawo międzynarodowe, przyznając rosyjskie obywatelstwo mieszkańcom okupowanego Donbasu; ignoruje żądanie Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza uwolnienia zatrzymanych ukraińskich marynarzy”.

W oświadczeniu wskazano, że „nihilistyczny stosunek Rosji do wartości Rady Europy odzwierciedla decyzja wejścia w skład rosyjskiej delegacji parlamentarzystów, którzy aktywnie przyczynili się do aneksji Krymu”. Zaznaczono, że Litwa wspólnie z parlamentarzystami m.in. Polski, Łotwy, Estonii, Gruzji, Holandii, Szwecji, Ukrainy „dąży do obrony zasad i wartości Rady Europy”.

„Pozwala to na uzasadnioną nadzieję, że kwestie naruszenia prawa międzynarodowego przez Rosję, a także aneksji Krymu nadal pozostaną w agendzie ZP RE”

- napisało MSZ.

W nocy z poniedziałku na wtorek ZP RE przywróciło Rosji prawo głosu w tej instytucji. Delegacja rosyjska straciła je 10 kwietnia 2014 roku, co było reakcją na aneksję Krymu przez Rosję. Rosjanie zostali wtedy także pozbawieni prawa zajmowania funkcji kierowniczych w Zgromadzeniu i nie mogli brać udziału w misjach monitoringowych RE.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Noblista widzi Schetynę w roli męża opatrznościowego Platformy. „Żaden Budka ani nikt inny...”

Lech Wałęsa / By To zdjęcie wykonał użytkownik Wikipedii i Wikimedia Commons Jarosław Kruk (Jrkruk).Jeśli chcesz wykorzystać to zdjęcie, proszę o jego podpisanie w następujący sposób:autor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0W przypadku zamies

  

Lech Wałęsa słynie z dosadnych, a często kontrowersyjnych komentarzy, skierowanych głównie wobec polityków Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem były prezydent w niewybrednych słowach odniósł się do polityków Platformy. - Każdy kandydat tej partii jest skazany na porażkę Platformy Obywatelskiej w wyborach i na słabe przywództwo -ocenił Wałęsa. Jak mówił, "tylko obecny lider PO jest w stanie uratować partię".

Lech Wałęsa, który w majowych wyborach prezydenckich planuje głosować na Małgorzatę Kidawę-Błońską, określił ten wybór jako "mniejsze zło". "W tym stanie rzeczy Małgorzata Kidawa-Błońska to jedyny możliwy wybór" - zaznacza.

[polecam:https://niezalezna.pl/306848-zabraniam-panu-walesa-znow-popisal-sie-w-internecie-tym-razem-zwrocil-sie-do-prezydenta]

Były prezydent Polski uważa, że wśród osób, które startują w wewnętrznych wyborach na szefa Platformy, nie ma odpowiedniego kandydata na to stanowisko.

"Żaden Budka ani nikt inny oprócz Schetyny. Tylko jego widzę w roli szefa Platformy. Tusk nie ma powrotu, a żaden z kandydatów na szefa partii się nie nadaje, żadnego nie wybieram. Każdy kandydat tej partii jest skazany na porażkę Platformy Obywatelskiej w wyborach i na słabe przywództwo"

- uzasadnia w dzisiejszym "Super Expressie".

[polecam:https://niezalezna.pl/303257-agora-wydala-ksiazke-a-w-niej-lech-walesa-jako-tw-bolek-wspolpracowal-z-sb]

Według Wałęsy, Schetyna nie powinien był rezygnować z ubiegania się o stanowisko lidera partii.

"Mimo wszystko w tych trudnych warunkach utrzymał jedność PO, nie wygrywał, bo miał ciężko, ale okazał się sprawny"

- mówi "Super Expressowi".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts