Prezes IPN do opozycjonistów z czasów PRL: "III RP nie skorzystała z waszego potencjału"

"III Rzeczypospolita w ogóle nie skorzystała z waszego potencjału i waszego dorobku" – powiedział dziś w Gdyni prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podczas obchodów 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, Oddział Trójmiasto.

Jarosław Szarek
Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

"Gdy zaczynaliście kolejny etap swojej działalności, niewiele było nadziei, struktury konspiracyjne słabły. Niektórzy uważali, że Solidarność to już skończona historia, ale wy powiedzieliście wówczas wyraźnie nie komunizmowi"

- mówił szef IPN.

Podkreślił, że Solidarność Walcząca była stanowczo przeciw dogadywaniu się z przedstawicielami obozu komunistycznego.

"Taki był wasz najkrótszy program: nie ma kompromisu i walka, bo niepodległość nie przyjdzie sama. I to realizowaliście przez lata"

- dodał.

"Później rok '89 wielu nadziei, ale też wielu zawodów. Bolesny to był czas, bo ten plebiscyt, kiedy miliony Polaków powiedziało 4 czerwca nie systemowi komunistycznemu, wbrew waszym przestrogom nie został dostatecznie wykorzystany. Bo dla was, ludzi wolnej i niepodległej Polski, policzkiem była ta prezydentura Jaruzelskiego"

- mówił szef IPN.

Zdaniem Szarka, "dopełnieniem tej historii był drugi 4 czerwca - 1992 r".

"Gdy czyta się wasze pisma z końca lat 80., wy to wszystko przewidzieliście"

- ocenił.

"Ale mijają lata, lata 90., gdy powstał rząd wywodzący się z Solidarności, to wy dalej byliście inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa - ta wolność dla was przychodziła bardzo późno i miała gorzki wymiar. Ale to was nie złamały te lata 90. – lata bardzo smutne dla was. I to jest jedna z ciemniejszych stron III Rzeczypospolitej - zepchnięcie na margines ludzi walczących o niepodległą Polskę, ludzi Solidarności Walczącej i innych środowisk. III Rzeczypospolita w ogóle nie skorzystała z waszego potencjału i waszego dorobku"

- podkreślił prezes IPN.

Dodał, że początek transformacji ustrojowej w Polsce to był czas, "gdy partyjni towarzysze zamieniali ten kapitał na półce na ten realny kapitał książeczek czekowych, a partyjni propagandziści stawali się właścicielami mediów".

Szarek podziękował działaczom SW za ich poświęcenie i wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

"Dzisiaj, 35 lat później, te idee, dla których poświęciliście swoje życie, zwyciężają"

- zaznaczył prezes IPN.

Obchody 35-lecia Solidarności Walczącej, Oddział Trójmiasto, odbywają się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W poniedziałek gościem uroczystości będzie premier Mateusz Morawiecki, który wygłosi przemówienie. Obchody rocznicowe SW Oddział Trójmiasto potrwają do wtorku.

Solidarność Walcząca była polską antykomunistyczną organizacją podziemną założoną we Wrocławiu w czerwcu 1982 r. przez Kornela Morawieckiego. Swoje oddziały posiadała na terenie całego kraju - oddział w Trójmieście został powołany w 1984 r.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Jarosław Szarek

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo