Prezes IPN do opozycjonistów z czasów PRL: "III RP nie skorzystała z waszego potencjału"

Jarosław Szarek / Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

"III Rzeczypospolita w ogóle nie skorzystała z waszego potencjału i waszego dorobku" – powiedział dziś w Gdyni prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podczas obchodów 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, Oddział Trójmiasto.

"Gdy zaczynaliście kolejny etap swojej działalności, niewiele było nadziei, struktury konspiracyjne słabły. Niektórzy uważali, że Solidarność to już skończona historia, ale wy powiedzieliście wówczas wyraźnie nie komunizmowi"

- mówił szef IPN.

Podkreślił, że Solidarność Walcząca była stanowczo przeciw dogadywaniu się z przedstawicielami obozu komunistycznego.

"Taki był wasz najkrótszy program: nie ma kompromisu i walka, bo niepodległość nie przyjdzie sama. I to realizowaliście przez lata"

- dodał.

"Później rok '89 wielu nadziei, ale też wielu zawodów. Bolesny to był czas, bo ten plebiscyt, kiedy miliony Polaków powiedziało 4 czerwca nie systemowi komunistycznemu, wbrew waszym przestrogom nie został dostatecznie wykorzystany. Bo dla was, ludzi wolnej i niepodległej Polski, policzkiem była ta prezydentura Jaruzelskiego"

- mówił szef IPN.

Zdaniem Szarka, "dopełnieniem tej historii był drugi 4 czerwca - 1992 r".

"Gdy czyta się wasze pisma z końca lat 80., wy to wszystko przewidzieliście"

- ocenił.

"Ale mijają lata, lata 90., gdy powstał rząd wywodzący się z Solidarności, to wy dalej byliście inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa - ta wolność dla was przychodziła bardzo późno i miała gorzki wymiar. Ale to was nie złamały te lata 90. – lata bardzo smutne dla was. I to jest jedna z ciemniejszych stron III Rzeczypospolitej - zepchnięcie na margines ludzi walczących o niepodległą Polskę, ludzi Solidarności Walczącej i innych środowisk. III Rzeczypospolita w ogóle nie skorzystała z waszego potencjału i waszego dorobku"

- podkreślił prezes IPN.

Dodał, że początek transformacji ustrojowej w Polsce to był czas, "gdy partyjni towarzysze zamieniali ten kapitał na półce na ten realny kapitał książeczek czekowych, a partyjni propagandziści stawali się właścicielami mediów".

Szarek podziękował działaczom SW za ich poświęcenie i wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

"Dzisiaj, 35 lat później, te idee, dla których poświęciliście swoje życie, zwyciężają"

- zaznaczył prezes IPN.

Obchody 35-lecia Solidarności Walczącej, Oddział Trójmiasto, odbywają się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W poniedziałek gościem uroczystości będzie premier Mateusz Morawiecki, który wygłosi przemówienie. Obchody rocznicowe SW Oddział Trójmiasto potrwają do wtorku.

Solidarność Walcząca była polską antykomunistyczną organizacją podziemną założoną we Wrocławiu w czerwcu 1982 r. przez Kornela Morawieckiego. Swoje oddziały posiadała na terenie całego kraju - oddział w Trójmieście został powołany w 1984 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


W USA już więcej zgonów niż w Hiszpanii. Ponad 15 tys. ofiar śmiertelnych wirusa

/ pixabay.com

  

- Na Covid-19 w USA zmarły już 15774 osoby - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Tym samym w Stanach Zjednoczonych od dzisiaj jest już więcej ofiar śmiertelnych epidemii niż w Hiszpanii (15238).

Na środę wieczór w USA liczba ofiar śmiertelnych epidemii wynosiła 14695. Do wczesnego popołudnia dzisiaj w Stanach Zjednoczonych przybyło więc ponad 1000 zgonów.

[polecam:https://niezalezna.pl/322271-usa-przekraczaja-kolejna-bariere-padl-rekord-dobowej-liczby-zgonow-w-stanie-nowy-jork]

W samym stanie Nowy Jork na Covid-19 zmarło łącznie 7067 osób. W sąsiednim New Jersey liczba ta wynosi 1504, a w Michigan nad Wielkimi Jeziorami - 959.

Jedynie we Włoszech liczba zgonów z powodu koronawirusa jest większa niż w USA - 18279.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts