Szef MON z wizytą w USA. Polska zabiega o zakup myśliwców piątej generacji

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak udaje się do USA, gdzie weźmie udział w spotkaniach delegacji prezydenta Andrzeja Dudy, spotka się m. in. z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem i p.o. sekretarza obrony Patrickiem Shanahanem. Szef MON odwiedzi również bazę sił powietrznych Eglin na Florydzie, gdzie zapozna się z programem wielozadaniowego samolotu bojowego piątej generacji F-35.

Wizyta ministra obrony w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się w poniedziałek, szef MON odwiedzi bazę sił powietrznych Eglin na Florydzie, gdzie zapozna się z programem wielozadaniowego samolotu bojowego piątej generacji F-35.

We wtorek w Waszyngtonie minister weźmie udział w konferencji organizowanej przez Polską Grupę Zbrojeniową. Później spotka się z doradcą amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa.

W Pentagonie Błaszczak ma zaplanowane spotkanie z Shanahanem. O dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności będzie rozmawiał w Kongresie z przewodniczącym senackiej komisji ds. sił zbrojnych republikańskim senatorem Jimem Inhofe’em i przewodniczącym senackiej Komisji ds. przydziałów budżetowych senatorem Richardem Shelbym.

W środę minister Mariusz Błaszczak i wiceminister Tomasz Szatkowski udadzą się wraz z delegacją prezydenta Andrzeja Dudy do Białego Domu, gdzie odbędzie się robocze śniadanie. Szef MON weźmie udział w obradach pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

W czwartek minister weźmie udział w spotkaniu z polskimi i amerykańskimi weteranami w ambasadzie RP w Waszyngtonie, odwiedzi też Gettysburg National Military Park upamiętniający bitwę wojny secesyjnej.

Będzie to kolejna wizyta w USA ministra Błaszczaka, który na początku maja wyraził przekonanie, że w tym roku zakończą się negocjacje w sprawie zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej od kilku lat na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Pod koniec września 2018 roku. w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę "Fort Trump".

Polska zabiega też o możliwość kupna 32 myśliwców piątej generacji F-35 Lightning II. Pod koniec maja MON wysłało zapytanie ofertowe w tej sprawie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent na marszu "Tak dla transplantacji"

prezydent Andrzej Duda / Jakub Szymczuk/KPRP

  

Chcę popularyzować idę transplantacji. Uważam, że jest to bardzo ważne, żeby rodziny decydowały się, aby w odpowiednim momencie powiedzieć "tak, tak możecie pobrać" – mówił prezydent Andrzej Duda, otwierając marsz nordic walking "Tak dla transplantacji", mający na celu promocję idei transplantacji w Polsce.

Prezydent osobiście wziął udział w marszu z kijkami, startując ulicami Zakopanego z numerem jeden.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem transplantacji jako sposobu na, de facto, przywracanie życia człowiekowi, bo brak transplantacji, brak organu do przeszczepienia w efekcie oznacza śmierć osoby, która jest chora. Spotykamy się pod hasłem "Tak dla transplantacji", nie dla nas, tylko od nas, dlatego, że to my dajemy możliwość, gdyby coś nam się zdarzyło, w razie nieszczęścia, żeby można było od nas pobrać organy i dać je potrzebującemu 

– mówił w Zakopanem Duda.

Prezydent zaznaczył, że decydowanie o oddaniu narządów do transplantacji to wielka odpowiedzialność. Dodał także, że lekarze transplantolodzy są szczególną grupą wśród lekarzy dlatego, że są to osoby o szczególnie wysokich walorach moralnych i etycznych.

Ta sprawa wymaga niesłychanej delikatności. To nie jest kwestia tylko wiedzy medycznej, to także kwestia psychologii. Często transplantacja wiąże się z trudnymi rozmowami, ale oznacza także łzy radości tych, którzy zostali uratowani

– mówił prezydent.

Prezydent podziękował wszystkim polskim transplantologom. Przypomniał, że warto być w dobrej kondycji fizycznej i dbać o swoje zdrowie.

Inicjator i organizator sobotniego marszu w Zakopanem, prof. Piotr Przybyłowski powiedział, że „transplantologia nie może rozwijać się bez najważniejszego daru, jakim są komórki krwiotwórcze, tkanki czy narządy".

„Żadne pieniądze żadne nakłady nie zapewniają rozwoju tej dziedziny medycyny bez tego daru” – mówił prof. Przybyłowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl