Szef MON z wizytą w USA. Polska zabiega o zakup myśliwców piątej generacji

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak udaje się do USA, gdzie weźmie udział w spotkaniach delegacji prezydenta Andrzeja Dudy, spotka się m. in. z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem i p.o. sekretarza obrony Patrickiem Shanahanem. Szef MON odwiedzi również bazę sił powietrznych Eglin na Florydzie, gdzie zapozna się z programem wielozadaniowego samolotu bojowego piątej generacji F-35.

Wizyta ministra obrony w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się w poniedziałek, szef MON odwiedzi bazę sił powietrznych Eglin na Florydzie, gdzie zapozna się z programem wielozadaniowego samolotu bojowego piątej generacji F-35.

We wtorek w Waszyngtonie minister weźmie udział w konferencji organizowanej przez Polską Grupę Zbrojeniową. Później spotka się z doradcą amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa.

W Pentagonie Błaszczak ma zaplanowane spotkanie z Shanahanem. O dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności będzie rozmawiał w Kongresie z przewodniczącym senackiej komisji ds. sił zbrojnych republikańskim senatorem Jimem Inhofe’em i przewodniczącym senackiej Komisji ds. przydziałów budżetowych senatorem Richardem Shelbym.

W środę minister Mariusz Błaszczak i wiceminister Tomasz Szatkowski udadzą się wraz z delegacją prezydenta Andrzeja Dudy do Białego Domu, gdzie odbędzie się robocze śniadanie. Szef MON weźmie udział w obradach pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

W czwartek minister weźmie udział w spotkaniu z polskimi i amerykańskimi weteranami w ambasadzie RP w Waszyngtonie, odwiedzi też Gettysburg National Military Park upamiętniający bitwę wojny secesyjnej.

Będzie to kolejna wizyta w USA ministra Błaszczaka, który na początku maja wyraził przekonanie, że w tym roku zakończą się negocjacje w sprawie zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej od kilku lat na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Pod koniec września 2018 roku. w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę "Fort Trump".

Polska zabiega też o możliwość kupna 32 myśliwców piątej generacji F-35 Lightning II. Pod koniec maja MON wysłało zapytanie ofertowe w tej sprawie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Poland - First to fight". Samorządowcy mówią "nie" kłamstwom Putina i ruszają z nową inicjatywą

/ fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Czterej samorządowcy - prezydenci miast - podpisali się pod apelem zachęcającym przedstawicieli samorządów - ponad partyjnymi podziałami - do "wspólnych działań na rzecz prawdy historycznej" w ramach akcji "Poland First to Fight". "Nie możemy biernie patrzeć i słuchać jak na potrzeby wewnętrznej polityki inne państwa próbują budować fałszywą retorykę" - czytamy w apelu prezydentów.

Jakub Banaszek, prezydent Chełma, zamieścił dzisiaj na Twitterze apel, który inicjuje akcję "Poland First to Fight". Pod oświadczeniem podpisało się - obok Banaszka - trzech innych włodarzy miast: prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny, prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk oraz prezydent Raciborza, Dariusz Polowy.

Na czym polega akcja zainicjowana przez samorządowców? Wyjaśnienie można znaleźć już na wstępie apelu.

"W ostatnim czasie jesteśmy świadkami próby budowania nowej narracji historycznej dotyczącej okresu II wojny światowej. Jest to próba zmiany historii i postawienia naszego państwa w niekorzystnym fałszywym świetle. (...) Na próby fałszowania historii musimy odpowiedzieć prawdą. (...) Dlatego w obliczu ewidentnej próby zmiany historii zwracamy się do naszych zagranicznych miast partnerskich z prośbą i apelem o przypomnienie prawdy historycznej podczas sesji rad miast, podczas miejskich wydarzeń lub innych stosownych uroczystości. Zwracam się się z prośbą o przesłanie tej informacji dalej - do kolejnych zaprzyjaźnionych miast czy regionów"

- czytamy w liście.

W dalszej części apelu krótko opisane są ważne wydarzenia z okresu II wojny światowej, szczególnie te, które często są przedmiotem manipulacji w polityce historycznej, takie jak wybuch II wojny światowej, pakt Ribbentrop-Mołotow, zbrodnia katyńska, zbrodnia holocaustu czy powstanie warszawskie.

"Prawda historyczna musi wybrzmieć, nie możemy pozwolić na jej fałszerstwo. Nie możemy biernie patrzeć i słuchać, jak na potrzeby wewnętrznej polityki inne państwa próbują budować fałszywą retorykę" - piszą prezydenci, jednocześnie apelując do innych samorządowców, by ponad politycznymi podziałami włączyli się do akcji "Poland First to Fight"

"Dzisiaj wychodzimy z inicjatywą pokazania prawdy, inicjatywą przesłania naszym miastom partnerskim informacji o tym, jak było naprawdę"

- puentują włodarze miast w liście.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts