Cud jednej nocy. „Magicy” zwiększyli poparcie Putina jednym ruchem

  

Jeszcze w ubiegłym tygodniu rosyjskie media podały, że poparcie dla Władimira Putina osiągnęło ok. 32 proc., co stanowiło minimalny w wskaźnik na przestrzeni ostatnich 13 lat. Po zwróceniu się rzecznika Kremla z prośbą o „przeanalizowanie sytuacji” rządowy ośrodek badawczy WCIOM opublikował nowy sondaż w którym „w ciągu jednej nocy” poparcie dla Putina wzrosło do ponad 72 proc. Magia.

Poparcie dla władz Rosji spada od czerwca 2018 r., kiedy ogłoszono znacznie podniesienie wieku emerytalnego w kraju. Tak jeszcze 24 maja Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) opublikował dane sondażu w którym dopiero 31,7 proc. respondentów oświadczyło że ufa Putinowi. Był to najgorszy wynik od 2006 r.

W czwartek, 30 maja do ekspertów i socjologów zwrócił się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow który poprosił – „wyjaśnić przyczyny” spadku zaufania do swojego szefa.

Do dzieła wzięli się „magicy” ze wspomnianego WCIOM. Wcześniej ośrodek pytał ankietowanych – „Komu z polityków Pan Pani ufa najbardziej?” i pozwalał wymienić nazwiska. Więc na liście tej byli m.in. prowadząca telewizyjna Ksenia Sobczak, córka mentora Putina, oraz jeden z liderów rosyjskiej opozycji – Aleksiej Nawalny.

Jednak już od piątku, 31 maja, Ośrodek zmienił to podejście i zaczął zadawać tzw. zamknięte pytanie – „Proszę powiedzieć czy Pan/Pani ufa czy nie ufa…” po czym proponowano wybrać już konkretne nazwiska. Listę ograniczono do pięciu aparatczyków – samego Putina, premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, populisty Władimira Żirinowskiego, lidera Komunistów Gienndija Ziuganowa i lidera kieszonkowej partii Kremla Sprawiedliwa Rosja Siergieja Mironowa.

Tak więc na pytanie „Proszę powiedzieć czy Pan/Pani ufa czy nie ufa Putinowi”, 72,3 proc. odpowiedziało „tak”.

Według socjologów chodzi m.in. o formułowanie pytania.

– W pytaniu „otwartym” ludzie muszą pomyśleć, przypomnieć sobie polityków. Wielu w ogóle nie interesuje się polityką

– powiedział portalowi bbc.com wiceszef niezależnego rosyjskiego ośrodka badawczego Lewada Centrum Dienis Wołkow. Z jego słów na otwarte pytanie odpowiada mniej osób: To inaczej niż kiedy ma się zaproponowany wariant. Lecz kiedy trzeba samemu wymyślić, zawsze działa gorzej. Zwłaszcza co dotyczy kwestii politycznych.

Oprócz tego, kiedy ludziom zadaje się pytanie i daje się kilka wariantów odpowiedzi, oni mają także swoją opinię o tym, jak odpowiada większość. – To nie obowiązkowo strach, tylko wybór odpowiedzi, aprobowanej przez społeczeństwo – sprecyzował Wołkow.

Szef WCIOM Walierij Fiodorow powiedział rosyjskiej agencji RBK, że wprowadził nową metodologię, „wychodząc na sprzeciw licznym życzeniom dziennikarzy i ich czytelników, słuchaczy”.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Dwie nastolatki wyleczone z COVID-19. Dziś zostaną wypisane do domów

/ USK we Wrocławiu / By Marcin Drozd, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53491218

  

Dwie nastolatki, u których wcześniej potwierdzono obecność koronawirusa, a które udało się wyleczyć, opuszczą dziś Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Łącznie we wrocławskich placówkach wyleczono cztery osoby.

Służby prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowały w środę, że u dwóch nastoletnich pacjentek, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, powtórnie wykonane testy są negatywne. Oznacza to, że zostały wyleczone z COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa.

- Dzieci przebywały w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu od dwóch tygodni, miały łagodne objawy choroby. Łącznie do kliniki trafiło już ponad setka dzieci. Tylko w dwóch przypadkach badania potwierdziły koronawirusa. Obecnie w klinice przebywa 9 dzieci, które czekają na wyniki badań

- powiedziała Monika Kowalska rzecznik USK we Wrocławiu.

Przed dwoma dniami z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu wyszła 74-letnia kobieta, która wyzdrowiała po 23 dniach pobytu w placówce. Jej stan momentami był ciężki i przebywała pod respiratorem. 25 marca po 12 dniach leczenia w tej samej placówce wyzdrowiał 66-letni mężczyzna.

Według informacji przekazanych w środę przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki w regionie zanotowano 278 przypadkó zachorowania na COVID-19, z czego – jak podaje urząd – czterech pacjentów zmarło.

Resort zdrowia poinformował w środę rano o kolejnych 36 nowych przypadkach koronawirusa. Łączny bilans zakażonych wzrósł do 2347. Zmarły dwie kolejne osoby: 83-letni i 68-letni mężczyźni. W sumie odnotowano 35 zgonów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts