Cud jednej nocy. „Magicy” zwiększyli poparcie Putina jednym ruchem

  

Jeszcze w ubiegłym tygodniu rosyjskie media podały, że poparcie dla Władimira Putina osiągnęło ok. 32 proc., co stanowiło minimalny w wskaźnik na przestrzeni ostatnich 13 lat. Po zwróceniu się rzecznika Kremla z prośbą o „przeanalizowanie sytuacji” rządowy ośrodek badawczy WCIOM opublikował nowy sondaż w którym „w ciągu jednej nocy” poparcie dla Putina wzrosło do ponad 72 proc. Magia.

Poparcie dla władz Rosji spada od czerwca 2018 r., kiedy ogłoszono znacznie podniesienie wieku emerytalnego w kraju. Tak jeszcze 24 maja Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) opublikował dane sondażu w którym dopiero 31,7 proc. respondentów oświadczyło że ufa Putinowi. Był to najgorszy wynik od 2006 r.

W czwartek, 30 maja do ekspertów i socjologów zwrócił się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow który poprosił – „wyjaśnić przyczyny” spadku zaufania do swojego szefa.

Do dzieła wzięli się „magicy” ze wspomnianego WCIOM. Wcześniej ośrodek pytał ankietowanych – „Komu z polityków Pan Pani ufa najbardziej?” i pozwalał wymienić nazwiska. Więc na liście tej byli m.in. prowadząca telewizyjna Ksenia Sobczak, córka mentora Putina, oraz jeden z liderów rosyjskiej opozycji – Aleksiej Nawalny.

Jednak już od piątku, 31 maja, Ośrodek zmienił to podejście i zaczął zadawać tzw. zamknięte pytanie – „Proszę powiedzieć czy Pan/Pani ufa czy nie ufa…” po czym proponowano wybrać już konkretne nazwiska. Listę ograniczono do pięciu aparatczyków – samego Putina, premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, populisty Władimira Żirinowskiego, lidera Komunistów Gienndija Ziuganowa i lidera kieszonkowej partii Kremla Sprawiedliwa Rosja Siergieja Mironowa.

Tak więc na pytanie „Proszę powiedzieć czy Pan/Pani ufa czy nie ufa Putinowi”, 72,3 proc. odpowiedziało „tak”.

Według socjologów chodzi m.in. o formułowanie pytania.

– W pytaniu „otwartym” ludzie muszą pomyśleć, przypomnieć sobie polityków. Wielu w ogóle nie interesuje się polityką

– powiedział portalowi bbc.com wiceszef niezależnego rosyjskiego ośrodka badawczego Lewada Centrum Dienis Wołkow. Z jego słów na otwarte pytanie odpowiada mniej osób: To inaczej niż kiedy ma się zaproponowany wariant. Lecz kiedy trzeba samemu wymyślić, zawsze działa gorzej. Zwłaszcza co dotyczy kwestii politycznych.

Oprócz tego, kiedy ludziom zadaje się pytanie i daje się kilka wariantów odpowiedzi, oni mają także swoją opinię o tym, jak odpowiada większość. – To nie obowiązkowo strach, tylko wybór odpowiedzi, aprobowanej przez społeczeństwo – sprecyzował Wołkow.

Szef WCIOM Walierij Fiodorow powiedział rosyjskiej agencji RBK, że wprowadził nową metodologię, „wychodząc na sprzeciw licznym życzeniom dziennikarzy i ich czytelników, słuchaczy”.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Gala Człowieka Roku "Gazety Polskiej" za nami! ZOBACZ ZDJĘCIA

/ fot. Bartosz Kalich/Gazeta Polska

  

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, abp Marek Jędraszewski, Edward Mosberg i śp. Kornel Morawiecki - zostali uhonorowani podczas dzisiejszej Gali „Gazety Polskiej”. Na uroczystości obecni byli politycy, szefowie najważniejszych instytucji państwowych, przedstawiciele świata nauki, dziennikarze, artyści. Oto, co zdołali uchwycić nasi fotoreporterzy!

Podczas Gali wręczono nagrody w trzech kategoriach: Człowiek Roku Gazety Polskiej, nagrodę miesięcznika “Nowe Państwo”, czyli nagrodę im. św. Grzegorza I Wielkiego oraz nagrodę Klubów „Gazety Polskiej”.

[polecam:http://niezalezna.pl/311250-grzecznie-juz-bylo-minal-rok-a-w-nim-wideo]

Członkowie prawie 500 Klubów Gazety Polskiej wyróżnili abp. Marka Jędraszewskiego.

[polecam:https://niezalezna.pl/311234-abp-jedraszewski-czlowiekiem-roku-klubow-gp-skromny-kaplan-bezgranicznie-oddany-kosciolowi]

„Zdaję sobie sprawę z jej znaczenia, ponieważ Kluby „Gazety Polskiej” istnieją i działają nie tylko w Polsce, ale i w różnych państwach i na różnych kontynentach, skupiając Polaków szczerze zatroskanych o losy naszej Ojczyzny. Jestem bardzo wdzięczny zwłaszcza za to, że głos pasterzy Kościoła wciąż dociera do nich i jest przyjmowany przez nich z całą powagą w poczuciu wspólnej miłości do Polski i odpowiedzialności za nią

- napisał w liście abp Jędraszewski.

Redaktor naczelna "Nowego Państwa" Katarzyna Gójska w laudacji dedykowanej Edwardowi Mosbergowi oraz śp. Kornelowi Morawieckiemu - laureatom tegorocznej Nagrody im. św. Grzegorza I Wielkiego - mówiła:

„Na pierwszy rzut oka to zupełnie inne ludzkie losy, inne doświadczenia życiowe. Naszym zdaniem jest jednak wspólny mianownik: obrona prawdy w życiu publicznym, ale też obrona dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej”.

[polecam:https://niezalezna.pl/311243-edward-mosberg-z-nagroda-im-grzegorza-i-wielkiego-zawsze-glosze-prawde-i-tylko-prawde]

Nagrodę w imieniu twórcy Solidarności Walczącej odebrał jego syn, szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. - Ojciec miał bardzo głęboko w sercu Polskę i żył dla niej całe życie - powiedział premier. Edward Mosberg nie zdołał dotrzeć na Galę Człowieku Roku „GP”. Przed wylotem do Warszawy zmarła jego żona, Cecylia Mosberg. Za nagrodę podziękował w nadesłanym nagraniu, które odtworzono podczas Gali.

[polecam:https://niezalezna.pl/311251-kornel-morawiecki-posmiertnie-uhonorowany-nagroda-grzegorza-i-wielkiego-czlowiek-wielkiej-odwagi]

[polecam:https://niezalezna.pl/311246-prezes-kaczynski-zapowiada-kolejne-wielkie-zwyciestwo-bo-dobro-musi-pokonac-zlo]

Człowiekiem Roku „Gazety Polskiej" został prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Ta nagroda jest dedykowana człowiekowi, który najwięcej znaczył i najwięcej dobrego zrobił dla Polski w zeszłym roku. Nie mieliśmy wątpliwości, kto to był - mówił w laudacji redaktor naczelny tygodnika Tomasz Sakiewicz.

- Ta nagroda jest zawsze bardzo wielkim zaszczytem, ale jeżeli otrzymuje się ją razem z takimi osobami, które dziś podobne nagrody otrzymały, to to jest zaszczyt jeszcze większy, zupełnie szczególny

- podziękował polityk, wskazując na dostojność pozostałych laureatów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts