Wzniesienie rzeźby przedstawiającej niedźwiedzia stojącego na dwóch łapach to inicjatywa byłego burmistrza miasta Carlo Marii D'Alessandro. W uroczystości odsłonięcia pomnika udział weźmie rządzący tam obecnie komisarz Benedetto Basile. Obecna będzie córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, senator i Sekretarz Stanu ds. Dialogu Międzynarodowego Anna Maria Anders. Przybędzie delegacja ambasady RP w Rzymie. Zapowiedziano też obecność uczestnika bitwy o Monte Cassino profesora Wojciecha Narębskiego.

Lokalne media z regionu Lacjum obszernie informują o środowej uroczystości. Podkreślają, że niedźwiedź był maskotką Armii Andersa.

Adoptowany przez żołnierzy wyrósł na wielkiego misia; dobrego i spokojnego, który nosił skrzynki z amunicją.

To drugi pomnik Wojtka we Włoszech. Pierwszy został odsłonięty w 2015 roku w mieście Imola na północy. Tamtejsza rzeźba przedstawia niedźwiedzia, który wspina się po kamiennych stopniach, aby osadzić na ich szczycie flagi Polski i Włoch. W lewej łapie Wojtek trzyma beret żołnierski z orłem i odznaką 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która go adoptowała.