Pijacy, homoseksualiści, cudzołożnicy, kłamcy, złodzieje, ateiści, bałwochwalcy. Pokutujcie! Tylko Jezus może was zbawić. Ci, którzy żyją w grzechu, skończą w piekle, chyba że okażą skruchę. Jezus Chrystus was kocha i daje wam czas na odwrócenie się od waszego grzechu i przyjście do Niego.

Takiej treści wiadomość umieścił w mediach społecznościowych Israela Folau. Wpis uznano za homofobiczny. Z tego powodu klub New South Wales Waratahs zobowiązał się do rozwiązaniu z nim kontraktu wartości - jak szacują lokalne media - 4 mln dolarów australijskich (2,8 mln USD), a federacja zapowiedziała, że usunie go z reprezentacji.

W piątek australijskie media opublikowały wideo, na którym Folau, zwracając się do wiernych w kościele w Niedzielę Wielkanocną, mówił ze łzami w oczach o potrzebie obrony swojej wiary i nazwał siebie "żołnierzem Chrystusa".

Cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać świat cały, a swoją duszę utracić?

- cytował Ewangelię według Św. Marka, dodając:

To nasze życie jest naprawdę trudne.

Sprawa Folau, reprezentanta Australii tongijskiego pochodzenia, podzieliła drużynę narodową. Niektórzy potępili go, ale część zawodników stanęła za nim murem.

Wyrzućcie mnie i wszystkich innych graczy rugby z wysp Pacyfiku, ponieważ mamy tę samą wiarę chrześcijańską

- napisał na Facebooku jego kolega z reprezentacji Taniela Tupou.

Wierzący zawodnicy popierają zawodnika, pytając, co jego przekonania mają wspólnego z grą w rugby

Przesłuchanie Folau przez komisję dyscyplinarną odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Będzie kontynuowane następnego dnia, a werdykt komisji nie zostanie ogłoszony wcześniej niż w poniedziałek