90 tys. zł zadośćuczynienia dla internowanego w PRL

/ Quince madia

  

Sąd Apelacyjny w Krakowie podwyższył we wtorek kwotę zadośćuczynienia dla internowanego w PRL Krzysztofa Krzysztofiaka. Sąd Okręgowy w 2018 r. przyznał byłemu opozycjoniście 54 tys. zł, apelacja zmieniła tę sumę na 90 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

Krzysztof Krzysztofiak był internowany od stycznia do września 1982 r. W październiku 2018 r. sąd okręgowy zasadził od Skarbu Państwa 54 tys. zł zadośćuczynienia dla byłego opozycjonisty. Sąd nie znalazł jednak podstaw do przyznania odszkodowania.

Zdaniem pełnomocników internowanego kwota zadośćuczynienia nie była adekwatna do krzywd, jakich ten doznał. Przed krakowskim sądem apelacyjnym domagali się 209 tys. zł rekompensaty.

Reprezentujący Krzysztofiaka w sądzie mecenas podkreślił, że internowany w młodości stracił dziewięć miesięcy życia i doznał uszczerbku na zdrowiu. Jak zwrócił uwagę, inni byli internowani przez krótszy czas niż jego klient, a otrzymali wyższe zadośćuczynienia.

Z kolei prokurator stwierdziła, że apelacja ws. wysokości zadośćuczynienia powinna zostać częściowo uwzględniona przez sąd, ponieważ – o ile pierwsze ponad dwa miesiące pobytu Krzysztofiaka w ośrodku w Załężu miały charakter internowania, to pozostałe około sześciu miesięcy nosiły już znamiona aresztu i w tym czasie Krzysztofiak doznał większych represji. Prokurator zaproponowała, aby podwyższyć kwotę zadośćuczynienia o 20 tys. zł.

Sąd apelacyjny ocenił, że apelacja częściowo jest zasadna, a sąd okręgowy nie uwzględnił w dostatecznym stopniu wszystkich okoliczności sprawy. Przyznał tym samym, że pobyt Krzysztofiaka w ośrodku odosobnienia miał znamiona nie tylko internowania, ale i aresztu.

Według Sądu Apelacyjnego w Krakowie sprawiedliwa rekompensata w przypadku cierpień, jakich doznał były opozycjonista, to 90 tys. zł. Ogłaszając wyrok sąd zaznaczył, że każda sprawa dotycząca krzywd doznanych w PRL jest indywidualna.

Krzysztof Maciej Krzysztofiak ma biografię w Encyklopedii Solidarności. Zgodnie z nią urodził się w 1958 r. w Krakowie, gdzie potem studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Matematyczno-Fizycznym. Należał do Związku Harcerstwa Polskiego.

2 stycznia 1982 - czytamy w Encyklopedii - Krzysztofiak został zatrzymany (wraz z Aleksandrem Nelickim i Jackiem Rakowieckim) w miejscu spotkania Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS), następnie internowany w Ośrodku Odosobnienia w Załężu koło Rzeszowa. Został zwolniony we wrześniu 1982.

9 marca 1982 r. został (wraz z Bogdanem Klichem, Zbigniewem Solakiem i Jerzym Piekarskim) oskarżony w tzw. procesie śpiewaków, prowadzonym przez Sąd Wojskowy w Rzeszowie. 7 października 1982 uniewinniony.

W 1983 r. powrócił do działalności w NZS, zajmował się m.in. rozpowszechnianiem wydawnictw podziemnych. Kilkukrotnie poddawany był rewizjom.

Za działalność niepodległościową został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2015) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl