Ukraina stanęła na rozdrożu

  

Nie wiemy, jak będzie wyglądała Ukraina po wyborach prezydenckich, które odbywają się w naszą Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Nawet taka stabilizacja, jaka tam panowała z wojną na wschodzie, może się skończyć. Ukraina może wpaść ponownie w strefę wpływów rosyjskich lub stać się jeszcze większym źródłem zamieszania.

Jedno i drugie jest dla Polski niebezpieczne. Słabnąca Rosja ma wciąż dosyć sił, by destabilizować sąsiadów. Sama Ukraina popełniła tu masę błędów, w tym zupełnie karygodne dotyczące polityki historycznej. Upieranie się przy budowaniu współczesnej tożsamości wokół banderowców było najbardziej szkodliwe dla samej Ukrainy. Jak Polska powinna odnieść się do tego, co tam się dzieje? Kluczem jest utrzymanie niezależności Ukrainy od Rosji. Powrót rządów Kremla w Kijowie to dla nas śmiertelne zagrożenie. Ważne jest też, by zjawiska polityczne zachodziły tam możliwie pokojowo. Oczywiście jeśli na Ukrainie będzie rząd nadający się do rozmów, należy również rozmawiać i o polityce historycznej. Kijów musi zrozumieć, że innych liczących się przyjaciół niż Polska nie ma, a sporo zrobił, żeby tych przyjaciół obrazić. Wzmocnił w ten sposób lobby rosyjskie i u siebie, i w Polsce. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts