To pierwszy tego typu automat w Polsce. Wydaje gotówkę za plastikowe butelki

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

W budynku Urzędu Miasta Krakowa (UMK) stanął dziś pierwszy w Polsce automat, który za plastikowe butelki wydaje gotówkę - 10 lub 20 groszy losowo.

Urządzenie zostało zamontowane w Centrum Administracyjnym, wydziale UMK przy al. Powstania Warszawskiego 10. Będzie tam prawdopodobnie przez kilka dni. Maszyna może przyjąć jednorazowo 800 plastikowych butelek, które powinny mieć kod kreskowy. Butelki muszą też być opróżnione i nie mogą być zgniecione.

Pieniądze w automacie wystarczą na przyjęcie 15 tys. butelek.

"To pilotażowy projekt, ma zachęcić polski Sejm do wprowadzenia 10-groszowej kaucji na plastikowe butelki"

- powiedział pomysłodawca automatu Łukasz Wantuch, radny klubu Przyjazny Kraków. Wantuch jest też głównym darczyńcą pieniędzy wypłacanych przez maszynę.

Radny podkreślił, że automat w Krakowie jest pierwszym w Polsce, który skupuje plastikowe butelki za gotówkę.

"Kiedy byłem w Berlinie, to nie widziałem żadnej pustej plastikowej butelki, ponieważ tam są one skupowane" - mówił radny. Jak dodał, chodzi o to, żeby w mieście był porządek, żeby puste butelki nie leżały na chodnikach, ulicach, żeby nie trafiały do pieców i nie przyczyniały się do powstawania smogu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...


Liczba zgonów z powodu koronawirusa na świecie przekroczyła 100 tys. Już ponad 1,6 mln zakażonych

/ pixabay.com/fernandozhiminaicela

  

Na całym świecie liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 100 tys. Jednocześnie, zdiagnozowano już ponad 1,6 mln zakażeń. W ostatnich dniach "śmiertelny bilans" wzrastał naprawdę szybko.

Do pierwszego zgonu doszło 9 stycznia w chińskim mieście Wuhan. Za 83 dni liczba zmarłych sięgała już 50 tys., a za kolejne osiem dni wzrosła do 100 tysięcy.

Bilans śmiertelny wzrastał w ciągu ostatniego tygodnia o 6-10 proc. dziennie. W czwartek na całym świecie zmarło prawie 7300 osób zakażonych koronawirusem.

Obecna śmiertelność jest porównywalna z wielką zarazą w Londynie w latach 1665-1666, która zabiła jedną trzecią mieszkańców miasta, czyli około 100 tys. osób.

Liczba zgonów nadal jest jednak nieporównywalna z grypą hiszpanką, na którą w latach 1918-20 zmarło ponad 20 mln osób.

Dane z piątku wskazywałyby, że śmiertelność nowego koronawirusa wynosi 6,25 proc., ale zdaniem ekspertów w rzeczywistości jest ona niższa, gdyż wiele osób nie ma żadnych objawów lub przechodzi chorobę łagodnie. [polecam:https://niezalezna.pl/322534-prawie-tysiac-zgonow-zakazonych-we-francji-minionej-doby-laczny-bilans-ofiar-przekroczyl-13-tys]

W niektórych krajach, w tym we Włoszech, Francji, Algierii, Holandii, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii – ponad 10 proc. potwierdzonych zakażeń kończyła się zgonem.

Jedno z najszerzej zakrojonych badań śmiertelności z udziałem 44 tys. pacjentów w Chinach wykazało że wynosiła ona 2,9 proc. Z tego samego badania wynika, że 93 proc. przypadków śmiertelnych dotyczyła osób powyżej 50. roku życia, a ponad połowa to ludzie powyżej 70-tki.

Mimo to wśród ofiar śmiertelnych jest coraz więcej osób młodych i nastoletnich.[polecam:https://niezalezna.pl/322529-szwedzi-zmagaja-sie-z-epidemia-juz-prawie-10-tys-zakazonych-doskwiera-tez-brak-jednego-z-lekow]

Choć 30 proc. przypadków zakażenia na świecie przypada na Amerykę Północną, to stosunkowo najczęściej choroba kończyła się śmiercią w Europie. Jedna trzecia światowych zgonów przypada na Europę Południową, choć zanotowano tam tylko 20 proc. światowych zachorowań.

W wielu krajach oficjalne dane uwzględniają tylko zgony w szpitalach, z wykluczeniem domów czy ośrodków opieki. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts