Spotkania z T. Sakiewiczem w USA

Tomasz Sakiewicz / Elekes Andor [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

W soboty 30 marca oraz 6 kwietnia oraz w niedzielę 31 marca odbędą się w Stanach Zjednoczonych spotkania z Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej”. Pierwsze z nich w Los Angeles, kolejne w Michigan i Yorba Linda.

Klub Gazety Polskiej w Los Angeles zaprasza na spotkania z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem:

- sobota 30 marca, godz. 14:30 – 16:30, Szarotka Residence - „Żywy pomnik Jana Pawła II”, 3400 W Adams Blvd in Los Angeles, California 90018. Spotkanie uświetni występ zespołu tańca ludowego „Krakusy” oraz recytacja prozy patriotycznej w
wykonaniu Elżbiety Romuzgi.

- niedziela 31 marca, godz. 14:00 Spotkanie Polonii w Michigan (Detroit) w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Sterling Hights.

- sobota 6 kwietnia, godz. 17:30 – 19:00, sala parafialna polskiej parafii, Yorba Linda

Tematem spotkań będą zagadnienia dotyczące I oraz II Rzeczypospolitej Polskiej pod kątem Polskich wartości wolnościowych, w szczególności ruchów niepodległościowych II Rzeczypospolitej, które przyczyniły się do powstania państwa podziemnego i walk o suwerenność Polski w latach 1944 – 57.

Poruszane będą także tematy związane z obecną sytuacją w Polsce w kontekście nieustającej walki o obronę wolności słowa i niezależność mediów.

Dostępne będą także wyjątkowe albumy i książki historyczne o żołnierzach wyklętych oraz o tematyce Niepodległościowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Suwałkach powstanie przedszkole dla dzieci litewskich

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Od nowego roku szkolnego w Suwałkach (Podlaskie) ma powstać przedszkole z litewskim językiem nauczania. Przedstawiciele mniejszości litewskiej przygotowują już lokal pod nową placówkę.

Na Suwalszczyźnie są największe w Polsce skupiska mniejszości litewskiej. W gminie Puńsk, nazywanej "stolicą Litwinów w Polsce", około 80 proc. mieszkańców deklaruje narodowość litewską. Do Suwałk przenosi się coraz więcej młodych litewskich rodzin z Puńska i Sejn. Pracują w Suwałkach najczęściej w branży handlowej. W głównej mierze obsługują swoich rodaków, których codziennie kilka tysięcy przyjeżdża z Litwy do Suwałk na zakupy.

Jak poinformował Algirdas Vaicekauskas z Fundacji im. Antanasa Baranauskasa, fundacja wynajęła pomieszczenie w centrum Suwałk, gdzie będzie mieściło się przedszkole. Ma ono także pełnić funkcję Litewskiego Centrum Kultury.

W Suwałkach istnieje od lat kilkunastoosobowy zespół folklorystyczny. Jest także dziecięcy zespół taneczny. Litwini dysponują w tym mieście niewielkim pomieszczeniem, gdzie mieści się oddział Stowarzyszenia Litwinów w Polsce.

Nasze potrzeby są jednak większe, stąd pomysł na utworzenie Litewskiego Centrum Kultury i przedszkola

- dodał Vaicekauskas.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts