Już od 2012 r. jeździmy na Węgry. Tym razem z pewnością w Budapeszcie pojawi się kilka tysięcy osób z całej Polski. Tylko jednym pociągiem ruszy w podróż 600 osób, ale wielu przyjeżdża na własną rękę.
- mówi Ryszard Kapuściński, prezes klubów „GP”.

Tym razem wyjazd budzi ogromne zainteresowanie mediów.

To cieszy, bo w 2012 r. media całkowicie przemilczały obecność w Budapeszcie prawie 10 tys. Polaków.
- przypomina Kapuściński.

Pociąg z klubowiczami wyrusza o godz. 15 z dworca Warszawa Centralna. Zbiórka jest zaplanowana na godz. 14.30 w hali głównej. O godz. 21 ten sam pociąg zabierze klubowiczów z dworca Kraków Główny.

Nasza obecność w Budapeszcie stała się elementem celebrowania węgierskiego Święta Narodowego i jest doceniana przez przywódców obu krajów. VII Wielki Wyjazd na Węgry odbywa się pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu będzie w piątek w Budapeszcie. Wczoraj premierzy Węgier i Polski opublikowali wspólne nagranie zapraszające na obchody. Premier Węgier wyraził na nim zadowolenie z tego, że na ich Święto Narodowe przybywa tak wielu Polaków.

Uczestnicy Wielkiego Wyjazdu na Węgry dojadą do Budapesztu w piątek rano. Tego dnia wezmą udział w oficjalnych uroczystościach i złożą również kwiaty przed pomnikiem gen. Józefa Bema. Według nieoficjalnych informacji wspólnie z klubowiczami uczyni to premier Mateusz Morawiecki. Przy pomniku odbędą się też polsko-węgierskie uroczystości, w których wezmą udział m.in. deputowany Bence Rétvári, a głos zabiorą m.in. Tomasz Sakiewicz i László Csizmadia, prezes CÖF-CÖKA-CET. Nie zapomnimy o złożeniu hołdu ofiarom mordu katyńskiego przed ich pomnikiem w Budapeszcie.

Szczegóły: www.wielkiwyjazdnawegry.pl.

 

Przesłanie do Polaków wybierających się na Święto Narodowe
Mateusz Morawiecki:
Przyjaźń polsko-wegierska trwa przez wieki. Przez wieki broniliśmy wolności i cywilizacji chrześcijańskiej. Obecnie widać, jak w czasie świąt węgierskich powiewa wiele biało-czerwonych flag i jak przyjaźń jest skierowana ku przyszłości.  Jak narody węgierski i polski razem mogą silniej, lepiej dbać o swoją wolność dzisiaj, o dobrobyt, o zasobność, o dobro całej Europy. Cieszymy się, że mamy w Węgrach takich dobrych, wypróbowanych przyjaciół. Przyszłość jest dzięki temu lepsza dla Węgier i dla Polski.
Viktor Orbán:
Już w XIX w. kilkuset Polaków walczyło u naszego boku, teraz też przyjeżdżają na nasze święto, na to wspólne węgiersko-polskie święto, i mamy ten zaszczyt, że przyjedzie także pan premier Mateusz Morawiecki, by w Budapeszcie własnymi słowami pozdrowić zebranych.