W programie "Strefa starcia" w TVP Info ujawnione zostało kolejne nagranie z warszawskiej restauracji Amber Room. "10 czerwca 2014 r. spotkali się tam ówczesny szef NIK Krzysztof Kwiatkowski i miliarder Jan Kulczyk. Na nagraniu polityk i biznesmen dyskutują o problemie ze ściągalnością VAT-u. To właśnie w tych latach – kiedy Platforma Obywatelska współrządziła z PSL – dochodziło do miliardowych wyłudzeń podatku VAT. Eksperci twierdzą, że w latach 2007-2015 straty państwa z tego tytułu wyniosły ok. 250 mld zł" - podaje portal.

"Na kolegium [NIK] analizujemy budżet państwa i przygotowujemy opinię dla Sejmu. 20 procent zmniejszonych wpływów z podwyższonego podatku VAT"

– cytuje tvp.info w ujawnionym nagraniu Krzysztofa Kwiatkowskiego.

"Moim zdaniem kilka przyczyn się na to nałożyło. Jest intensyfikacja tych kołowrotków VAT-owskich i oni trochę to przespali. Według naszych analiz ewidentnie za wolno zaczęli reagować na te działania"

– mówi dalej Kwiatkowski w rozmowie z miliarderem.

"My mamy problem (…) trochę nasze ministerstwo finansów [jest] jak dziecko we mgle"

– oświadcza urzędnik.

"System VAT został uszczelniony, ale jak dotąd nikt nie odpowiedział za stworzenie warunków do wyłudzeń, tego złodziejstwa. Nie dokonałoby się to bez stworzenia warunków. Kwiatkowski już tutaj powinien dostać jakieś oskarżenia, ale nikt tego nie bierze pod uwagę"

– cytuje portal posła Kukiz’15 Józefa Brynkusa w „Strefie starcia”.