Oscary 2019: "Zimna wojna" bez statuetek, wygrała... polityka?

Za nami 91. gala rozdania Oscarów, najważniejszych nagród w świecie filmu. "Zimna wojna" we wszystkich trzech kategoriach (reżyseria, zdjęcia, film nieanglojęzyczny) przegrała z "Romą" meksykańskiego reżysera, Alfonso Cuarona. Za najlepszy film uznano "Green Book".

Oscary 2019 rozdane!
fot. mat.pras.

Statuetka za najlepszy film trafiła do filmu "Green Book" (reż. Peter Farrelly), a nagrodę wręczyła Julia Roberts. Statuetkę dla najlepszego reżysera odebrał Alfonso Cuaron, twórca "Romy". Za najlepszą aktorkę pierwszoplanową Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej uznała Olivię Colman ("Faworyta"), a aktora - Ramiego Maleka ("Bohemian Rhapsody").

Największą przegraną ceremonii wydaje się "Faworyta", która nominowana była aż w 10 kategoriach, a otrzymała zaledwie jedną statuetkę za rolę Olivii Colman.

Niestety, również "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego przegrała z "Romą" we wszystkich kategoriach, w których była nominowana: za zdjęcia, najlepszy film nieanglojęzyczny oraz reżyserię został nagrodzony Alfonso Cuaron.

Za najlepszą aktorkę drugoplanową uznano Reginę King za jej rolę w filmie "Gdyby ulica Beale umiała mówić". W męskiej kategorii statuetkę za drugoplanową rolę zdobył Mahershala Ali za "Green Book". Oscara za najlepszy dokument dostali twórcy filmu "Free Solo". 

Za najlepszą charakteryzację nagrodzono film "Vice", a za najlepsze kostiumy uznano te z filmu "Czarna pantera".

O prawdopodobnym sukcesie "Romy" mówiło się już od dłuższego czasu. To nie tylko artystycznie wyrafinowana i finezyjnie opowiedziana historia, ale film jest traktowany również jako... manifest polityczny. Reżyser "Romy" Alfonso Cuarón jest Meksykaninem. Obraz zyskuje szczególny wymiar w dobie konfliktu na linii Meksyk-USA i niejako w kontrze do polityki Donalda Trumpa, który planuje zbudować mur oddzielający te dwa kraje. Ponadto w promocję "Romy" w Stanach Zjednoczonych zainwestowano ogromne środki, o czym już kilka tygodni temu na łamach portalu Niezalezna.pl mówił europoseł Ryszard Czarnecki, oceniając szanse "Zimnej wojny" na wygraną w kategorii najlepszego filmu zagranicznego:

Nie będzie to łatwe, potężne pieniądze zainwestowano w promocję "Romy" Alfonso Cuaróna, konkurenta "Zimnej wojny". Przed nami zadanie trudne, ale nie mamy się czego wstydzić [...]

Uroczystość tradycyjnie odbyła się w Dolby Theatre w Kalifornii, tym razem bez prowadzącego. Zamiast niego, na początku na scenie pojawiły się trzy komiczki: Tina Fey, Maya Rudolph i Amy Poehler, które zapowiedziały pierwszą przyznawaną tego wieczoru statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Oprócz nich na scenie w roli "prowadzących" i wręczających Oscary pojawili się m.in. Samuel L. Jackson, Helen Mirren, Gary Oldman, Daniel Craig, Charlize Theron i Jennifer Lopez.

Galę uświetniły występy artystów - na scenie pojawili się m.in. zespół Queen i Adam Lambert, a także Lady Gaga i Bradley Cooper, którzy wykonali słynny utwór "Shallow" pochodzący z filmu "Narodziny Gwiazdy". Utwór otrzymał Oscara w kategorii najlepsza piosenka.

PEŁNA LISTA ZWYCIĘZCÓW:

FILM: "Green Book"


 REŻYSER: Alfonso Cuaron ("Roma")


AKTORKA: Olivia Colman ("Faworyta")


AKTOR: RAMI MALEK ("Bohemian Rhapsody")

  
AKTOR DRUGOPLANOWY: Mahershala Ali ( "Green Book")


AKTORKA DRUGOPLANOWA: Regina King

  
SCENARIUSZ ORYGINALNY: "Green Book"


SCENARIUSZ ADAPTOWANY: "BLACKkKLANSMAN"


ANIMACJA: "Spider-Man: Uniwersum"

  
FILM NIEANGLOJĘZYCZNY: "Roma"


DOKUMENT: "Free Solo"


ZDJĘCIA: "Roma"


MUZYKA: "Czarna pantera"


PIOSENKA:  "Shallow" (z filmu "Narodziny gwiazdy")


EFEKTY SPECJALNE: "Pierwszy człowiek"


CHARAKTERYZACJA : "Vice" 


SCENOGRAFIA: "Czarna pantera"


KOSTIUMY: "Bohemian Rhapsody"


MONTAŻ: "Bohemian Rhapsody"


DŹWIĘK: "Bohemian Rhapsody"


MONTAŻ DŹWIĘKU: "Bohemian Rhapsody"


FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: "Skin"


KRÓTKOMETRAŻOWY DOKUMENT: "Okresowa rewolucja"


KRÓTKOMETRAŻOWA ANIMACJA: "BAO"

 

Źródło: niezalezna.pl

#Oscary #zimna wojna #Roma #Green Book #Czarna Pantera #Paweł Pawlikowski #Łukasz Żal

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo