Netflix i DiCaprio zrobili o nim film. Praca Szukalskiego wreszcie do zobaczenia w Polsce

Stanisław Szukalski, “Showing the Way”. Portret króla Arabii Saudyjskiej Chalida z synem Fahdem, 1978 r. / https://desa.pl/pl

  

Netflix zrobił o nim film. Wyprodukował go sam Leonardo DiCaprio. Ale nie to jest najbardziej niezwykłe w postaci Stanisława Szukalskiego. To co zaskakuje, to fakt, że jest uznawany za geniusza i wizjonera, mimo że jego prace niemal w całości uległy zniszczeniu. Już 25 lutego nadarzy się niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć jedno z niewielu istniejących dzieł Szukalskiego – obraz „Showing the way”. Wystawa Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie w DESA Unicum to okazja do obejrzenia także wielu innych unikatów, m.in. wartego blisko 2 miliony złotych obrazu „Powitanie stepu” Józefa Brandta.

Tylko 26 prac Szukalskiego pojawiło się na rynku od śmierci artysty w 1987 roku. Część przedwojenna została doszczętnie zniszczona, prace powojenne były nieliczne i są pilnie strzeżone głównie w amerykańskich prywatnych kolekcjach. Stanisław Szukalski był gwiazdą polskiej sztuki XX-lecia międzywojennego. W czasach komunizmu postanowiono o nim w Polsce zapomnieć. Artysta większość swojego życia spędził w Stanach Zjednoczonych. To dzięki grupie „wyznawców”, którzy nazwali go „Michałem Aniołem XX wieku”, jego twórczość ujrzała ponownie światło dzienne. Dziś o artyście znów jest głośno. Również wśród kolekcjonerów. Każda praca, która pojawia się na rynku, jest prawdziwą sensacją. Obraz „Showing the way” przez dekady przechowywany był w prywatnej kolekcji w Londynie. Dzieło powstało na specjalne zamówienie króla Arabii Saudyjskiej, Chalida ibn Abd al-Aziz Al Su’uda, dla którego artysta wykonał serię obrazów. 

Na wystawie Sztuka Dawna zaprezentowany zostanie cały zbiór absolutnych klasyków i unikatowych dzieł. Takim jest „Powitanie stepu”, które przyniosło Józefowi Brandtowi międzynarodowy rozgłos. Prawdopodobnie ten obraz z lat 1878-79 był inspiracją dla Henryka Sienkiewicza, który dziesięć lat później, w „Trylogii”, opisał pochód wojsk z Bohdanem Chmielnickim i Tuhaj-bejem na czele. Dziś obraz wyceniany jest na blisko 2 miliony złotych. Józef Brandt to artysta ceniony zarówno przez publiczność jak i kolekcjonerów. Ceny jego dzieł osiągają milionowe kwoty. W tym roku, w ramach aukcji charytatywnej dla WOŚP, obraz „Jarmark w Bałcie na Podolu” pochodzący z kolekcji mBanku został sprzedany za 1,5 mln złotych. Jest to najdroższy obraz wylicytowany kiedykolwiek na aukcjach charytatywnych. 

Prawdziwe unikaty to również portrety rodzinne Jacka Malczewskiego. Na dwóch z nich przedstawił swoją córkę Julię oraz wnuczkę Jacentę. Na wystawie zaprezentowane zostaną również dwa nigdy niepokazywane autoportrety. „Autoportret jako Chrystus” to wizja, która odwołuje do biblijnej historii proroka Ezechiela, dotyczącej cierpienia i odkupienia narodu wybranego. Natomiast na obrazie „Autoportret w kaszkiecie” artysta przedstawił się na tle pejzażu małopolskich wzgórz, jako wędrowiec, który przemierza rodzimą ziemię. Na wystawie pojawią się również unikatowe dzieła m.in. Tadeusza Pruszkowskiego, Olgi Boznańskiej, Meli Muter, Ludomira Śleńdzińskiego czy Czesława Wdowiszewskiego. Wszystkie obiekty pójdą pod młotek 7 marca.

Wystawa Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie: 25 lutego-7 marca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Desa Unicum, mat.pras., businessandculture.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważą się losy boiska na Woli

Sebastian Kaleta, / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W przyszłym tygodniu komisja weryfikacyjna na rozprawie zajmie się zwrotem boiska przy liceum Kopernika na warszawskiej Woli; działka trafiła do dewelopera, który chce ją zabudować; wątpliwości ws. zwrotu mieli sami urzędnicy ratusza - powiedział szef komisji Sebastian Kaleta.

Kaleta powiedział na konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, że rozprawa będzie dotyczyła boiska szkolnego przy Liceum im. Mikołaja Kopernika przy ul. Bema na warszawskiej Woli.

"Mamy do czynienia ze sprawą, w której miasto oddało boisko szkolne, a inwestor planuje zbudowanie na tym terenie szkolnym, obok szkoły, osiedla mieszkaniowego"

- powiedział przewodniczący komisji.

Zaznaczył, że decyzja o zwrocie boiska budziła wątpliwości wśród samych urzędników ratusza. Kaleta powiedział, że na rozprawę wezwani zostali m.in. dyrektor liceum, burmistrz Woli oraz b. dyrektor Biura Architektury w stołecznym ratuszu Marek Mikos.

Sprawę boiska przy liceum zgłosił zasiadający w komisji Adam Zieliński. Podkreślił, że Liceum im. Mikołaja Kopernika to prestiżowa szkoła średnia, w której można zdawać maturę międzynarodową, a jego absolwencie dostają się na studia do Oxfordu czy Cambridge.

"Tymczasem od kilku lat nie mogą korzystać z boiska szkolnego, które zostało ogrodzone przez dewelopera, który stał się beneficjentem decyzji (zwrotowej) m.st. Warszawy"

- powiedział Zieliński.

Zaznaczył, że szkole i pobliskiemu ogródkowi jordanowskiemu grozi dalsze ograniczenie terenu, ponieważ deweloper nie ma drogi dojazdowej do przejętej działki, a taka droga musi zostać wytyczona.

Zieliński podkreślił, że decyzję zwrotową wydał w 2012 r. były wiceszef stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R. A działka została przekazana wprost w ręce dewelopera, a nie żadnej osobie fizycznej, która mogłaby być spadkobiercą dawnych właścicieli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts