Nie żyje olimpijczyk Zbigniew Szczepkowski

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/ScorpionD

  

W wieku 66 lat zmarł w Warszawie Zbigniew Szczepkowski, znakomity kolarz, olimpijczyk z Montrealu 1976, wieloletni reprezentant warszawskiej Legii, trener i dyrektor sportowy polskich grup zawodowych.

Urodzony 4 maja 1952 w Szczepkowski z powodzenie startował zarówno na szosie jak i na torze.

Był wielokrotnym mistrzem Polski w drużynowej jeździe na czas na dystansie 100 km. W 1980 roku jego partnerami byli: Czesław Lang, Stefan Ciekański, Lechosław Michalak. W tym samym roku zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w indywidualnej jeździe na czas. Wielokrotny medalista mistrzostw kraju w konkurencjach torowych.

Na igrzyskach olimpijskich w 1976 roku w Montrealu wystartował w torowym wyścigu na 4 km na dochodzenie (partnerami byli: Jan Jankiewicz, Czesław Lang, Krzysztof Sujka). Polska drużyna zajęła 5. miejsce. W roku 1981 zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu Milk Race.

Zwycięzca wielu wyścigów w kraju i za granicą. W 1982 roku wygrał wyścig Dookoła Turcji, w 1984 zwyciężył w Coppa Caduti we włoskim Arezzo, rok później triumfował w Coppa Giulio Burci w Poggio (Włochy). Zajmował miejsca na podium etapowym w prestiżowych imprezach, jak GP Wilhelma Tella, Milk Race, Sealink International GP, Dookoła Maroka, Tour de Pologne, Dookoła Dolnej Saksonii, Giro Delle Regioni.

Po zakończeniu kariery sportowej poświęcił się szkoleniu. Pracował z młodymi kolarzami w warszawskiej Legii, a od 2000 roku pełnił funkcje dyrektora sportowego w polskich zawodowych grupach kolarskich. Od 2016 roku pracował w Polskim Związku Kolarskim.

W listopadzie 2010 za wybitne osiągnięcia sportowe został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Są miejsca dla wszystkich uczniów

/ PeterPrill

  

Ponad 91 tys. miejsc w publicznych liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I stopnia oraz miejsca w szkołach niepublicznych czekają w województwie śląskim na 79 tys. tegorocznych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów.

Jak przypomniało w komunikacie Kuratorium Oświaty w Katowicach, rekrutacja prowadzona jest odrębnie dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie będą uczyć się według innych podstaw programowych.

W sumie 19 czerwca rok szkolny kończy w Śląskiem blisko 550 tys. uczniów i słuchaczy szkół różnych typów oraz ok. 160 tys. przedszkolaków. Ponad 84 tys. otrzyma w środę świadectwa ukończenia szkoły. Są wśród nich pierwsi absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej - ok. 41 tys. oraz ostatni rocznik gimnazjum - ok. 38 tys., a także ostatni rocznik dawnej zasadniczej szkoły zawodowej: ok. 4600 absolwentów. Pod koniec kwietnia licea ogólnokształcące i technika ukończyło ponad 33 tys. uczniów.

Przed absolwentami rekrutacja do szkół ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych i szkół wyższych. Publiczne licea ogólnokształcące przygotowały ponad 35 tys. miejsc: 17 788 dla absolwentów szkoły podstawowej i 17 297 dla absolwentów gimnazjum. W kończącym się roku szkolnym w klasach I publicznych liceów ogólnokształcących dla młodzieży uczyło się 15 325 uczniów.

W klasach I szkół niepublicznych uczyło się 2653 uczniów, w tym w liceach ogólnokształcących (1126), technikach (1044) i branżowych szkołach I stopnia (483).

Przed uczniami ostatni etap rekrutacji: do 25 czerwca muszą złożyć wnioski do poszczególnych oddziałów w wybranych szkołach. Najpierw każdy kandydat powinien dowiedzieć się, do ilu szkół może ubiegać się o przyjęcie w ramach danego samorządu (powiatu, miasta na prawach powiatu lub gminy, jeśli prowadzi szkoły ponadpodstawowe). Liczba tych szkół nie może być mniejsza niż trzy w danym samorządzie.

W województwie śląskim niemal wszystkie szkoły publiczne i znaczna część szkół niepublicznych przystąpiły do systemu rekrutacji elektronicznej.

Najistotniejsze jest właściwe zaplanowanie kolejności oddziałów w szkołach, do których kandydat chciałby zostać przyjęty. Na pierwszym miejscu powinien znaleźć się ten oddział, który jest tym najbardziej preferowanym. Nie ma ograniczeń w sposobie konstrukcji listy preferencji - wyłącznie od ucznia zależy, jaką ułoży kolejność. Ogólna zasada jest taka, że im dłuższa lista preferencji, tym większe szanse na zakwalifikowanie.

Od 19 do 25 czerwca uczniowie dostarczają do szkoły kopie świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminów. Następnie pracują komisje rekrutacyjne, które 16 lipca ogłoszą listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkoły. Jest to najbardziej wyczekiwany przez kandydatów i ich rodziców moment całego procesu rekrutacji – ogłoszenie wyników, czyli publikacja list zakwalifikowanych. Aby zostać przyjętym do szkoły kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani, są zobowiązani do potwierdzenia woli uczenia się w danej szkole - w woj. śląskim termin mija 24 lipca.

Zazwyczaj potwierdzeniem jest dostarczenie oryginałów dokumentów – świadectwa ukończenia szkoły (odpowiednio gimnazjum bądź szkoły podstawowej) oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego bądź egzaminu ósmoklasisty.

26 lipca rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca. Informacje o wolnych miejscach będą widoczne na stronie- w przypadku szkół objętych rekrutacją elektroniczną oraz na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach - w przypadku szkół nieobjętych systemem rekrutacji elektronicznej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl