Prezydent Duda zarządził żałobę narodową. „Wszystkich proszę o jej właściwe uszanowanie”

W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza prezydent Andrzej Duda zarządził żałobę narodową na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej od dnia 18 stycznia 2019 r. od godz. 17.00 do 19 stycznia do godz. 19.00. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

prezydent Andrzej Duda
Fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie zostało dzisiaj kontrasygnowane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Zgodnie z nim żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny z ciałem prezydenta Gdańska do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.

"W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zarządziłem żałobę narodową na terytorium RP od dnia 18 stycznia 2019 r. od godz. 17.00 do 19 stycznia do godz. 19.00. Wszystkich proszę o właściwe uszanowanie żałoby"

- napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Od czwartku od godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności przez 24 godziny będzie wystawiona trumna prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stamtąd w piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi z ECS trumnę prezydenta Adamowicza ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej. W Bazylice w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany.

Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Andrzej Duda #Paweł Adamowicz #Mateusz Morawiecki #żałoba narodowa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo