Gronkiewicz-Waltz chce ochrony. „Miałam nieprzyjemny incydent. Czuję się zagrożona”

Hanna Gronkiewicz-Waltz / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Była prezydent Warszawy udzieliła dwóch wywiadów, w których zapowiedziała zwrócenie się do szefa MSWiA, ministra Joachima Brudzińskiego z wnioskiem o przyznanie ochrony. Jak twierdzi „czuje się zagrożona” i ujawnia, że miała ostatnio „nieprzyjemny incydent” na uczelni.

W programie „Tłit” Wirtualnej Polski Gronkiewicz-Waltz ujawniła, że zwróci się o przyznanie jej ochrony, po „nieprzyjemnym incydencie”, którego była świadkiem.

Myślę, że po tych wszystkich działaniach, ja muszę powiedzieć, miałam pierwszy raz taki incydent nieprzyjemny wczoraj też na uczelni. Napiszę list do ministra Brudzińskiego, żeby mi dał ochronę. Przynajmniej na jakiś czas przydzielił.

- oznajmiła Gronkiewicz-Waltz.

Pytana, czy nie rozważa prywatnej ochrony, była prezydent stolicy stanowczo zaprzeczyła i rzuciła, że jej zdaniem ma prawo do państwowej ochrony.

Prywatną ochroną jest mój mąż i moi znajomi, ale mam nadzieję, że państwo stanie na wysokości zadania. Ja jednak przez 30 lat polski wolnej, 25 lat Polsce służyłam. Myślę, że mam do tego prawo, żeby na jakiś czas mi dać ochronę/

- mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Z kolei w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz na Wyborcza.pl była prezydent oznajmiła, że czuje się zagrożona.

Nie ulega wątpliwości, że przez ostatnie miesiące ta mowa nienawiści i brak reakcji ze strony prokuratury sprawia, że czuję się zagrożona. Ja się nigdy specjalnie zagrożona nie czułam. Ale jeżeli biorę pod uwagę  moment kiedy powiedziałam, że to straszne, że została spalona kukła Żyda we Wrocławiu. Potem była kwestia portretów powywieszanych europarlamentarzystów. Następnie – nekrologów jedenastu prezydentów. No to powiedziałabym, lekki dreszcz przechodzi.

- mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Tam również ujawniła trochę więcej szczegółów na temat „nieprzyjemnego incydentu”, o którym wspomniała w rozmowie z Wirtualną Polską.

Dopiero zwrócę się o to w najbliższych dniach [do szefa MSWiA o ochronę – przyp. red.]. Zmobilizowało mnie do tego po pierwsze zawiadomienie, że mam się udać do miasta powiatowego, bo będzie sądzona tam osoba, która na Twitterze powiedziała, że trzeba mnie zabić. Drugi taki przypadek zdarzył się niedawno, kiedy osoba, według mnie psychicznie niezrównoważona, też tak ostro zareagowała, ale to już było na terenie uczelni [...] Nie jestem fachowcem od ochrony, chociaż jako prezes NBP, miałam przez 9 lat ochronę BOR. O tym musi zdecydować minister spraw wewnętrznych i jak powiedziałam – jemu to pozostawiam. Ja mam obowiązek zawiadomić go o tym i opisać dokładnie sytuacje, które mi się przytrafiły.

- tłumaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, 300polityka.pl, wp.pl, wyborcza.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Do Szwajcarii wirus trafił z Włoch

zdjęcie ilustracyjne / Myriams-Fotos CC0

  

70-letni mężczyzna, który odwiedził wcześniej północne Włochy, uzyskał dodatni wynik testu na obecność nowego koronawirusa w południowym kantonie Ticino przy włoskiej granicy - poinformowało dziś szwajcarskie ministerstwo zdrowia.

„Zakażona osoba była we Włoszech około 10 dni temu i uczestniczyła w wydarzeniu pod Mediolanem” - podało ministerstwo.

Urzędnicy przyznali na konferencji prasowej, że nie jest jasne, na którym wydarzeniu mężczyzna został zainfekowany. Osoby, z którymi się kontaktował, są obecnie identyfikowane i będą poddane 14-dniowej kwarantannie.

Władze szwajcarskie przekazały też, że w ciągu najbliższych godzin spodziewane są wyniki 70 testów z Ticino, a także z centralnych i północnych kantonów Berna i Bazylei. Przekazano, że na tym etapie nie trzeba podejmować dalszych działań, takich jak zamykanie szkół.

Nowe środki będą rozważane, jeśli władze zauważą, że przenoszenie się wirusa wymyka się spod kontroli.

Nowy koronawirus zabił już około 2,7 tys. osób, w większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 30 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 80 tys.

Największa epidemia w Europie ma obecnie miejsce we Włoszech, zwłaszcza w północych regionach Lombardii i Wenecji Euganejskiej, z ponad 322 zakażeniami i 11 zgonami.

Również we wtorek Austria i Chorwacja potwierdziły swoje pierwsze przypadki zakażenia Covid-19. O dwóch nowych poinformowała Francja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts