Wisła Kraków pod nadzorem prokuratury. Mocne stanowisko ministra Ziobry i PZPN

Zdjęcie ilustracyjne / Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

  

Krakowska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości, jakich miały się dopuścić władze klubu piłkarskiego Wisła Kraków. Dziś w budynkach klubowych policja zabezpieczała materiały dowodowe. Głos w tej szokującej sprawie zabrał sam minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Pojawił się też oficjalny komunikat PZPN.

Śledztwo ma na celu wyjaśnić nieprawidłowości związane z nieudaną próbą sprzedaży piłkarskiej spółki funduszom Alelega i Noble Capital Partner. Transakcja ta nie doszła do skutku, a Wisła decyzją Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN ma od 3 stycznia zawieszoną licencję na grę w ekstraklasie PZPN.

Ziobro: Prokuratura ma podstawy do działania

Minister sprawiedliwości był pytany dziś na konferencji prasowej, czy w zawiązku z tym, że pierwsze informacje na temat sytuacji w Wiśle Kraków zaczęły się pojawiać już kilka miesięcy temu, działania prokuratury nie zostały podjęte zbyt późno.

"Prokuratura nie jest organem nadzorczym klubów sportowych i nie ma takich uprawnień, ani uprawnień kontrolnych"

- podkreślił Ziobro. Jak zaznaczył, prokuratura działa w stanie ostatecznej konieczności, gdy zachodzi oczywiste podejrzenie popełnienia przestępstwa. Dodał, że prokuratura powinna rozpocząć działania, kiedy właściwe organy powołane do nadzoru sygnalizują w postaci złożonego zawiadomienia, że nieprawidłowości, które są tam stwierdzone, mają już charakter przestępstw.

"Czym innym jest bowiem nieprawidłowość związana z niewłaściwym, nieudolnym zarządzaniem, niekompetencją, złą organizacją, konfliktem w zarządzie - to nie jest miejsce dla prokuratury - a czym innym jest sytuacja, kiedy dochodzi do przestępstw kryminalnych, a na to powinny być już dowody, czy też skala informacji powinna być już taka, która uprawdopodabnia, że te przestępstwa miały miejsce"

- powiedział Ziobro.

Jak podkreślił, wiedza pochodząca z postępowań równolegle prowadzanych, wiedza o działaniach grup przestępczych m.in. działających, żerujących na klubie Wisła Kraków, w połączeniu z informacjami medialnymi dała podstawy prokuraturze, że należy to postępowanie uruchomić.

PZPN: To wyraz troski o dobro Wisły i całej polskiej piłki

Władze Polskiego Związku Piłki Nożnej odniosły się do sprawy w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej federacji.

"Polski Związek Piłki Nożnej stoi na stanowisku, iż ostatnie informacje dotyczące działań podjętych przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie oraz Policję są wyrazem troski o dobro Wisły Kraków i całej polskiej piłki. Jesteśmy przekonani, że działania te zmierzają wyłącznie do wyjaśnienia aktualnego statusu i ustabilizowania sytuacji klubu, co w naszej opinii będzie mieć pozytywny wpływ na budowane przez dziesięciolecia wizerunek i tradycję Wisły Kraków. Celem wyjaśnienia wszelkich okoliczności funkcjonowania klubu, jak również wyeliminowania ewentualnych, niepożądanych nieprawidłowości, Polski Związek Piłki Nożnej, w tym organy licencyjne PZPN, deklarują pełną gotowość do współpracy z odpowiednimi organami państwowymi w tym zakresie"

- napisano.

Policja: Spodziewamy się, że na dyskach komputerów mogą być jakieś wartościowe dla śledztwa rzeczy

Dziś w tej sprawie przez cały dzień trwają przeszukania budynków klubowych oraz domów prywatnych.

"Zakończyliśmy już czynności związane z przeszukiwaniami domów prywatnych, ale trwają one jeszcze w pomieszczeniach klubowych. To już są ostatnie godziny tych przeszukań. Zabezpieczone dokumenty zostaną przewiezione do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, a potem skierowane do prokuratury. Pozyskane dokumenty są zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Spodziewamy się, że na dyskach komputerów mogą być jakieś wartościowe dla śledztwa rzeczy"

– powiedział Sebastian Gleń, rzecznik krakowskiej Policji , który nie chciał potwierdzić, że przeszukane zostało także mieszkanie byłej prezes Wisły Kraków Marzeny Sarapaty. Według nieoficjalnych informacji nie zastano jej w domu.

"To nie ma znaczenia, czy jakaś osoba była w domu w trakcie przeszukania czy nie. Mogę jednak zapewnić, że tam, gdzie chcieliśmy wejść weszliśmy i nie było przeszkód, aby w wytypowanych miejscach dokonać przeszukań"

– wyjaśnił Gleń, dodając, że w akcji brał udział także pies tropiący narkotyki.

"Czasem tak bywa, że przy okazji przeszukiwań ujawnia się różne inne rzeczy, a taki pies od razu weryfikuje, czy to może być narkotyk, czy też nie"

– uzasadnił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trwa pierwsze posiedzenie rządu

Premier Mateusz Morawiecki / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Po południu rozpoczęło się pierwsze posiedzenie nowego rządu Mateusza Morawieckiego, który dziś powołał prezydent Andrzej Duda. Rząd będzie liczył 20 resortów, wicepremierami pozostali Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin.

[polecam:https://niezalezna.pl/297432-prezydent-powolal-nowy-rzad-mateusza-morawieckiego-ministrowie-zlozyli-slubowanie]

Jak powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller pierwsze posiedzenie Rady Ministrów będzie miało charakter inauguracyjny. "Będzie to po prostu dyskusja w zamkniętym gronie Rady Ministrów o planach rządu na tę kadencję" - zapowiedział.

W nowym rządzie nie będzie Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstanie natomiast Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Z dotychczasowego resortu środowiska zostaną wydzielone dwa osobne: Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu.

Szef rządu tymczasowo pokieruje również Ministerstwem Sportu. Rzecznik rządu powiedział PAP, że obecnie ciągle trwają rozmowy z dwoma kandydatami na temat objęcia resortu sportu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl