Ukraina szczepi się przeciwko odrze

W obwodzie lwowskim rozpoczyna się operacja specjalna szczepień przeciwko odrze, na którą w ubiegłym roku zachorowało w tym regionie niemal 12 tysięcy osób. Aż 7 tysięcy z nich nie było szczepionych.

sxc.hu

Podniesienie poziomu wyszczepialności jest kwestią bezpieczeństwa narodowego. Społeczeństwo jest na tyle rozwinięte, na ile jest zaszczepione. Rozpoczynamy w obwodzie lwowskim operację specjalną, której celem jest zmobilizowanie całego obwodu do ochrony społeczeństwa przed odrą

 – oświadczyła pełniąca obowiązki ministra zdrowia Ulana Suprun.

Urzędniczka podkreśliła, że w 2018 roku w wyniku zachorowania na odrę zmarło dwoje trzyletnich dzieci. Żadne z nich nie było zaszczepione.

Podczas akcji w pierwszej kolejności szczepione przeciwko odrze będą dzieci i młodzież w wieku 6-18 lat

– przekazał resort zdrowia.

Według niego w ubiegłym roku na terytorium Ukrainy na odrę chorowało ogółem ponad 54 tys. osób. W następstwie komplikacji pochorobowych zmarło 16 osób – 12 dzieci i czworo dorosłych.

Szczepionki przeciwko odrze są na Ukrainie bezpłatne dla wszystkich do 18. roku życia. Darmowe szczepionki przysługują także wojskowym, uczestnikom operacji militarnej na wschodzie kraju, studentom, nauczycielom i pracownikom placówek służby zdrowia.

Prócz lwowskiego najwięcej zachorowań na odrę odnotowano w obwodach iwano-frankiwskim, zakarpackim oraz tarnopolskim.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#odra #choroba #Ukraina #szczepienie

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo