W 2018 r. w pożarach zginęło 526 osób

/ JoseVasquezifre

  

W ubiegłym roku w pożarach zginęło 526 osób, a ponad 3,9 tys. zostało rannych – poinformowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Z kolei od października ubiegłego roku 20 osób zginęło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Z informacji przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że do końca 2018 r. w wyniku pożarów zginęło 526 osób. To najwięcej od 2012 r., kiedy w pożarach w całym kraju zginęły 564 osoby. Dla porównania w 2017 r., kiedy zanotowano rekordowo niską liczbę ofiar, zginęło 471 osób. Spadła za to liczba rannych – w 2018 r. liczba osób, które odniosły obrażenia w pożarach, wyniosła 3924, a rok wcześniej – 4004.

"Znacznie wzrosła nam liczba pożarów. W 2017 r. było ich blisko 126 tys., a w roku 2018 liczba pożarów przekroczyła 149 tys. Czym, spowodowana jest taka ilość? Otóż w roku 2018 mieliśmy bardzo suche lato, co również ma wpływ na pożary, szczególnie pożary upraw i lasów, ale również na pożary obiektów budowlanych. Dla przykładu w obiektach mieszkalnych nastąpił wzrost o 1132 pożary, a w lasach o 4762"

– mówi komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

Suski dodał, że w ubiegłym roku doszło do wielu długotrwałych pożarów składowisk odpadów i wysypisk śmieci, które wymagały dużego zaangażowania sił i środków.

Z danych PSP wynika, że z roku na rok spada liczba ofiar zatrucia tlenkiem węgla. W tym wypadku dane są gromadzone za okresy grzewcze obejmujące przedział czasu od października do marca. I tak, w latach 2016/2017 zginęło w ten sposób 71 osób, w latach 2017/2018 61 osób, a dane za trzy ostatnie miesiące 2018 r. pokazują, że ofiar zatrucia czadem było dotychczas 20.

W 2018 r. spadła liczba wszystkich wyjazdów straży pożarnej. PSP i OSP w ubiegłym roku łącznie wyjeżdżały ponad 502 tys. razy. Dla porównania rok wcześniej doszło do prawie 520 tys. wyjazdów.

"Tamten wzrost był spowodowany przede wszystkim wichurami i opadami atmosferycznymi, które w dużej mierze nawiedziły nasz kraj w 2017 r. W roku ubiegłym było ich znacznie mniej"

– mówi gen. brygadier Leszek Suski.

Ze statystyk wynika jednak, że w 2018 r. znacznie częściej strażacy wyjeżdżali do alarmów fałszywych. Dla porównania w 2015 r. takich alarmów było prawie 29 tys., w 2016 ponad 32 tys., w 2017 ponad 39 tys., zaś w 2018 ponad 40,5 tys. razy.

"Alarmy fałszywe związane są głownie z systemami ostrzegania przeciwpożarowego, które są instalowane w różnego rodzaju obiektach. Urządzenia takie automatycznie informują nas o zagrożeniu"

– informuje komendant główny PSP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nowe surowe sankcje dla Iranu

zdjęcie ilustracyjne / Blondinrikard Fröberg CC BY 2.0

  

Prezydent USA Donald Trump ogłosił dziś, że jego kraj wprowadza nowy pakiet „surowych” sankcji przeciw Iranowi, które obejmą m.in. najwyższego duchowo-politycznego przywódcę tego kraju ajatollaha Alego Chameneia. To odpowiedź na zestrzelenie przez Teheran drona USA.

Nowe restrykcje zostają nałożone również na współpracowników Chameneia.

Trump ostrzegł, że sankcje przeciwko Iranowi mogą obowiązywać „latami”.

Amerykański resort finansów (skarbu) poinformował w poniedziałek o nałożeniu przez USA sankcji na ośmiu dowódców irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Szef resortu Steven Mnuchin dodał, że nowy pakiet restrykcji zablokuje irańskie aktywa na kolejne miliardy USD.

Mnuchin wyjaśnił, że choć pakiet tych restrykcji był przygotowywany przez Stany Zjednoczone jeszcze przed zestrzeleniem w czwartek przez Iran amerykańskiego drona i tak jest on odpowiedzą na to zdarzenie, jak i na poprzednie działania Iranu w Zatoce Perskiej.

Jednocześnie Mnuchin ogłosił, że kolejnymi sankcjami jeszcze w tym tygodniu zostanie objęty irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl