Nawet Paweł Adamowicz nie "ratuje" tej komedii. "Miłość jest wszystkim", a film... o niczym. RECENZJA

"Miłość jest wszystkim" od 23 listopada w kinach / fot. Kino Świat/mat.pras.

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

"Miłość jest wszystkim" jest jak dwanaście wigilijnych potraw wymieszanych w jednym wielkim garze. Niby każdy z elementów ma w sobie coś ze świątecznego charakteru, ale sposób ich podania po prostu odstręcza i sprawia, że zamiast wprowadzenia w wyjątkowy klimat, otrzymujemy niestrawność.

Przełom listopada i grudnia to czas, w którym coraz częściej słychać świąteczne dzwoneczki reniferów, a czapki św. Mikołaja raz po raz zaczynają być widoczne na ulicach. Nic dziwnego, że i na ekrany kin twórcy wysyłają produkcje, które mają przynajmniej delikatnie nawiązywać do tej wyjątkowości w kalendarzu. Nie inaczej jest z filmem "Miłość jest wszystkim", w którym akcentów świątecznych jest całe mnóstwo. Szkoda tylko, że to jeden z tych przypadków, w których - wbrew powiedzeniu - od przybytku zaczyna boleć głowa.

W filmie Michała Kwiecińskiego niemal nic nie jest bowiem na swoim miejscu. Autorzy postawili, a w zasadzie chcieli postawić na ckliwy przekaz, który ma widza wzruszyć i wycisnąć z oka łzę. Stąd próby zagrania na uczuciach poprzez szereg przewidywalnych historii bohaterów: jest oryginalny, dziwaczny św. Mikołaj odgrywany przez Olafa Lubaszenkę (jedna z niewielu ról, która jest godna zapamiętania), mamy kilka miłosnych historii, w tle pojawia się także nawiązanie do trudnych relacji ojciec - syn. Każda z tych opowieści nie jest jednak ani spójna, ani dobrze zagrana, ani nawet emocjonalnie poprowadzona tak, by wywołała u widza kapkę wzruszenia. Ot, kilka wyrwanych chaotycznie puzzli, które nie są wartością samą w sobie, a co gorsza - nie tworzą nawet jakiegoś szerszego obrazu, jaki byłby zjadliwy. Dodatkowym utrudnieniem w odbiorze filmu jest kiepskiej jakości dźwięk; podczas seansu niektórzy widzowie wręcz dopominali się u obsługi kina, by coś z tym zrobić. Niestety, to prostu kolejna usterka...

Tak naprawdę jedynym plusem filmu są urocze obrazki z Gdańska. Miasto położone nad Motławą prezentuje się naprawdę wyjątkowo, a ujęć nie psuje nawet wciskające się - mocno na siłę - ego Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska wystąpił bowiem w filmie w roli... prezydenta Gdańska, najwyraźniej uznając, że każda okazja jest dobra, by pokazać się i zadbać o swoją pozycję. Na marginesie - film kręcono w czasie, gdy Adamowicz wcale nie był pewny przedłużenia swojej kadencji... Ale polityczne akcenty to tylko margines filmu. Trudno nawet powiedzieć, by mocno zaszkodziły produkcji, bo "Miłość jest wszystkim" po prostu nie broni się na żadnym odcinku. Może poza symbolicznym epizodem z udziałem Jana Englerta, który w filmie wciela się w wielkiego i sławnego aktora - co przy bogatym dorobku artystycznym Englerta po prostu musiało się udać.

Ze świecą szukać w tym filmie pozytywów, ale i w "Miłość jest wszystkim" są momenty, których przesłanie jest pozytywne, ciepłe, prorodzinne. Jednak o ile w kolejnych odsłonach "Listów do M." czy "Planety Singli" historie te są opowiadane z finezją, pomysłem i rozmachem, o tyle najnowszy "świąteczny" rozdział w polskim kinie zwyczajnie nie zdaje egzaminu. Nie wszystko z Bożym Narodzeniem w tle musi się obronić - byłoby dobrze, gdyby film Kwiecińskiego był przestrogą dla innych polskich twórców. Pójście na skróty: scenariuszowe, aktorskie i realizatorskie niestety zawsze kończy się nieciekawie.

Ocena: 3/10

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Seria obcesowych wpisów rzecznika ludowców. "Pani co dzisiaj doiła?" - to jeden z nich. Ostatecznie przeprosił

Jakub Stefaniak / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak przeprosił za swoje mocno obcesowe wpisy na Twitterze, w których odnosił się m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego i posłanki PiS Krystyny Pawłowicz. „Wszystkich którzy poczuli się urażeni moimi wpisami, przepraszam” - napisał na Twitterze. Dość tajemniczo w tej sprawie wypowiedział się szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślając, że przy następnej takiej sytuacji "wyciągnie konsekwencje"

W niedzielę Stefaniak nawiązał do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa w Łowiczu, w których brał udział premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik PSL opublikował na Twitterze obraz Józefa Chełmońskiego pt. „Bociany” z komentarzem: "dzieła wybrane PiS: „Młody Morawiecki po wydojeniu krowy i pracy cepem wypatruje Boeinga PLL Lot”". W odpowiedzi na uwagę jednej z internautek, która przypomina, że Mateusz Morawiecki w młodości „został porwany przez ZOMO”, Stefaniak napisał, wyraźnie nie czując, że przekracza kolejne granice: „A nie przez Marsjan?”.

Do dyskusji włączyła się posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, która oceniła, że rzecznik PSL za swoje wpisy „nie musi” przepraszać, ponieważ - jak napisała – „nie ma zdolności honorowej”. „Ma skojarzenia tylko ze swym najbliższym otoczeniem...” - dodała. „Panno Krysiu a Pani co dzisiaj doiła?” – umieścił kolejną żenującą odpowiedź Stefaniak.

W innym komentarzu, odnoszącym się do rzecznika PSL, jedna z użytkowniczek Twittera stwierdziła, że „pycha kroczy przed upadkiem, to będzie głośny upadek”. „Nie będzie głośny, bo ten człowiek siedzi blisko dna” - odpisała Pawłowicz. „Chyba jednak nie siedzę blisko, by bym słyszał jak Panna Krysia puka od spodu” – ścigał się sam ze sobą Stefaniak.

Dopiero dziś rzecznik PSL zebrał się na przeprosiny. „Wszystkich którzy poczuli się urażeni moimi wpisami przepraszam” - napisał na Twitterze Stefaniak.

Z kolei szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z tvp.info zapowiedział, że jeśli takie zachowanie się powtórzy (dopiero jeżeli się powtórzy), wyciągnie konsekwencje. - Odbyłem rozmowę dyscyplinującą z rzecznikiem. Jeśli sytuacja się powtórzy, wyciągniemy konsekwencje służbowe – powiedział i… zaatakował PiS. - Nie akceptuję takiego języka. Uważam, że nie możemy schodzić do poziomu polityków PiS – stwierdził.

Na pytanie, czy z rozmowy wynikało, że rzecznik PSL powinien przeprosić premiera Morawieckiego i poseł Pawłowicz, Kosiniak-Kamysz odpowiedział, że Stefaniak „zachowa się, jak trzeba”.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl