Całbecki po raz czwarty marszałkiem

Piotr Całbecki / By Margoz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12646574

  

Piotr Całbecki (PO) został dziś ponownie wybrany marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego. Funkcję sprawuje od 2006 roku. W tajnym głosowaniu poparło go 18 z 29 głosujących radnych.

Kontrkandydat Całbeckiego - Konstanty Dombrowicz z klubu PiS uzyskał poparcie 11 radnych. Radny KO z Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz nie wziął udziału w głosowaniu.

W sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zasiada 30 radnych - 14 z Koalicji Obywatelskiej, 11 z PiS, 4 z PSL i 1 z SLD. Koalicję tworzą KO z PSL i radnym SLD.

- Chcę podziękować wszystkim państwu za ten wybór - już po raz czwarty powierzając mi rolę, funkcję marszałka kujawsko-pomorskiego. To odpowiedzialność, bo zgodnie z ustawą marszałek reprezentuje mieszkańców województwa. Chcę złożyć przyrzeczenie, że na ile mi wystarczy sił - będę godnie reprezentował wszystkich mieszkańców województwa - szczególnie tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy

 - powiedział po wyborze Całbecki.

Podziękował Konstantemu Dombrowiczowi za to, że mogli "wspólnie poprosić o mandat zaufania".

- Ta kadencja będzie kadencją dobrą. Pięć lat przed nami, które szybko miną. Od dziś rozpoczynamy pracę - i sądzę, że wszyscy na tej sali będą pracowali na to wspólne dzieło. Wiem, że przed Urzędem Marszałkowskim byli dziś mieszkańcy Grudziądza proszący o pomoc. Proszę mi wierzyć, że będziemy rozmawiać z nowymi władzami tego miasta i Regionalną Izbą Obrachunkową, by zaradzić problemom Grudziądza

- podkreślił Całbecki.

Całbecki ma 51 lat. Marszałkiem jest nieprzerwanie od 2006 roku. Pochodzi z Torunia. Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK.

- Obiecuję, że nie zawiodę. Wiem, że kandydowałem z jednego okręgu, ale rola marszałka wykracza poza jego granice. Za nami wiele lat dobrej współpracy ma rzecz zrównoważonego rozwoju województwa. Dostrzegamy szczególnie potrzebujących w naszym regionie

- powiedział dziennikarzom Całbecki.

Dodał, że wybory marszałka "są zawsze stygmatyzowane polityką", ale on "to rozumie i akceptuje".

- Urząd Marszałkowski jest otwarty dla wszystkich. Mój gabinet jest otwarty dla wszystkich

 - zapowiedział Całbecki.

Wcześniej przewodniczącym sejmiku wybrano Ryszarda Bobera z PSL, a wiceprzewodniczącymi zostali: Łukasz Krupa z KO, Wojciech Jaranowski z PiS oraz Elżbieta Piniewska z KO.

Wicemarszałkami wybrani zostali: Zbigniew Ostrowski (KO) oraz Dariusz Kurzawa (PSL), który w poprzedniej kadencji również byli wicemarszałkami. W zarządzie województwa zasiadać będą także: Sławomir Kopyść z KO i Aneta Jędrzejewska z PSL - także dotychczas zajmujący te stanowiska. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polka uwolniona z rąk porywaczy

zdjęcie ilustracyjne / Paul Sableman CC BY 2.0

  

22-letnia Polka uprowadzona w nocy z piątku na sobotę w Holandii została uwolniona przez niemieckich antyterrorystów. Rzecznik policji w Kolonii poinformował w poniedziałek, że trójka porywczy, dwóch Polaków i Czech, trafiła do aresztu śledczego.

Kobieta została uprowadzona z domku letniskowego w miejscowości Opmeer, na północ od Amsterdamu. Jak podaje holenderska agencja informacyjna ANP około 1.00 w nocy w sobotę kilku mężczyzn zapukało do drzwi budynku i następnie grożąc bronią zmusiło kobietę, by wsiadła do ich auta. Policja w Kolonii podaje, że porywaczy było trzech, mieli 26, 27 i 32 lata.

Świadkowie zdarzenia natychmiast powiadomili holenderską policję, jednak przestępcom udało się uciec przez granicę do Niemiec. Śledczy z Kolonii, którzy przejęli sprawę, w sobotę po południu namierzyli dom w miejscowości Bergheim na zachód od Kolonii, w którym mogli przebywać porywacze. - Istniały poszlaki, że mogą tam przebywać osoby powiązane z porwaniem - poinformował rzecznik policji.

Podczas, gdy antyterroryści z jednostki SEK przygotowywali się do szturmu domu, inna grupa funkcjonariuszy zlokalizowała na autostradzie A57 koło miasteczka Willich auto, w którym dwóch mężczyzn przewoziło 22-latkę. Kiedy około godziny 21.00 samochód zjechał z autostrady i zatrzymał się na światłach, policja przypuściła atak i uwolniła kobietę. Nic jej się nie stało. Dwóch porywaczy zostało lekko rannych. W domu w Bergheim zatrzymano trzeciego mężczyznę biorącego udział w porwaniu.

Rzecznik policji w Kolonii poinformował w poniedziałek, że wszyscy znajdują się obecnie w areszcie śledczym. Jak ustalono w trakcie przesłuchań jeden z porywaczy jest byłym partnerem kobiety, która po rozstaniu przeprowadziła się do Holandii. Mężczyzna nie mógł się z tym pogodzić i postanowił ją zmusić do powrotu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl