Nie dość, że uniknęli kary - chcą wyłączenia sędziego. Działacze KOD w akcji

młotek sędziego / pixabay.com /Creative Commons CC0/TPHeinz

  

Sąd Okręgowy w Suwałkach (podlaskie) odrzucił wniosek o wyłączenie sędziego referenta w procesie apelacyjnym trzech działaczy KOD obwinionych o zakłócenie wystawy o gen. Władysławie Andersie w 2016 roku. Proces rozpocznie się 30 listopada.

Obwiniony w tej sprawie Marcin Skubiszewski (pozwala na ujawnienie personaliów) złożył podczas ostatniego posiedzenie sądu (31 października) wniosek o wyłączenie z prowadzenia rozprawy sędziego Tomasza Uściłko. Jak powiedział wówczas Skubiszewski, nie ma nic przeciwko sędziemu, tylko – według niego – podczas losowania sędziego doszło do nieprawidłowości.

Chodzi o to, że z losowania został wykluczony jeden z sędziów, który jest rzecznikiem prasowym suwalskiego sądu.

Zdaniem Skubiszewskiego, ktoś dążył do tego, by sprawę prowadził "odpowiedni" sędzia.

Sąd Okręgowy w Suwałkach, wykluczając z losowania sędziego Marcina Walczuka, uznał, że sędzia ze względu na swoje wypowiedzi prasowe dotyczące tej sprawy nie może uczestniczyć w tym losowaniu. W związku z wnioskiem obwinionego sędzia Tomasz Uściłko odroczył w październiku rozpoczęcie procesu.

Jak poinformował dzisiaj rzecznik prasowy suwalskiego sądu sędzia Marcin Walczuk, Sąd Okręgowy w Suwałkach po rozpoznaniu wniosku uznał, że losowanie zostało przeprowadzone prawidłowo.

Z kolei wyłączenie sędziego może nastąpić w przypadku jego stronniczości, ale nie z powodu przebiegu losowania. Nowy termin rozpoczęcia procesu apelacyjnego został wyznaczony na 30 listopada.


Obrońcy obwinionych złożyli apelację w tej sprawie po tym, jak Sąd Rejonowy w Suwałkach, uznał w maju winę obwinionych, ale odstąpił od wymierzenia im kary. Obrońcy chcą całkowitego uniewinnienia obwinionych. Proces dotyczy wydarzeń z ostatniego dnia trwającej wówczas kampanii wyborczej do Senatu w części województwa podlaskiego. Anna Maria Anders, która ubiegała się o mandat (i go ostatecznie zdobyła) uczestniczyła wówczas w otwarciu wystawy "Armia Skazańców" w Archiwum Państwowym w Suwałkach, poświęconej jej ojcu. W otwarciu uczestniczyli także m.in. ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak i wiceminister Jarosław Zieliński.

Otwarcie ekspozycji zakłóciła grupa osób, które protestowały przeciwko prowadzeniu kampanii wyborczej w takim miejscu. Część miała znaczki Komitetu Obrony Demokracji (KOD). Doszło do utarczek słownych. Kilka miesięcy po zdarzeniu policja postawiła pięciu osobom zarzuty z kodeksu wykroczeń, dotyczące naruszenia porządku w miejscu publicznym.

W pierwszym procesie przed sądem rejonowym zapadł wyrok uniewinniający, który jednak został w całości uchylony przez sąd okręgowy. W powtórnym procesie w I instancji cała piątka obwinionych została znowu uniewinniona, ale sąd odwoławczy – rozpoznając apelację policji – wobec dwóch osób wyroki utrzymał, a wobec trzech ponownie uchylił i przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Suwałkach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

ISIS wzywa do ataków na Żydów

zdjęcie ilustracyjne, / FLICKR.COM/ DAY DONALDSON/CC BY 2.0

  

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) wezwała swoich bojowników i wszystkich muzułmanów do ataków na Żydów i osiedla żydowskie w nagraniu audio, opublikowanym w poniedziałek, na którym prawdopodobnie słychać głos rzecznika IS Abu Hamzaha al-Kuraisziego.

W nagraniu słychać głos, który mówi, że Państwo Islamskie (IS) chce, żeby tzw. porozumienie stulecia, czyli plan administracji prezydenta USA Donalda Trumpa dla Bliskiego Wschodu poniósł porażkę. Agencja Reutera nie mogła na razie zweryfikować tożsamości mówcy.

Plan, którego ogłoszenie jest zapowiadane przez Trumpa od kilku miesięcy, ma zostać ujawniony w ciągu dnia w poniedziałek.

Przywódca rządzącego w Strefie Gazy Hamasu Ismail Hanija powiedział w niedzielę, że plan pokojowy USA dla Bliskiego Wschodu "nie przejdzie" i może nawet doprowadzić do "nowej fazy" w walce Palestyńczyków o ich ziemie. W poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu spotka się w sprawie planu z prezydentem Trumpem.

Główni architekci planu bliskowschodniego to wysłannik USA na Bliski Wschód Jason Greenblatt, który odszedł z amerykańskiej administracji we wrześniu ubiegłego roku, oraz doradca i zięć Trumpa Jared Kushner. Palestyńczycy odrzucili jednak projekt już na wstępie w ramach bojkotu inicjatyw Waszyngtonu w związku z uznaniem przez Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts