W centrum Wilna wciągnięto flagi Litwy i Polski

Na centralnym placu Wilna, Placu Łuksikim, w niedzielę w południe (godz.11 czasu polskiego) wciągnięto na maszty flagi Litwy i Polski. Uroczystości podnoszenia flag z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości towarzyszyły hymny obu narodów.

twitter.com

Na Placu Łukiskim obecni byli przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis, minister obrony kraju Raimundas Karoblis, przedstawiciele litewskiego rządu i parlamentu, ambasady polskiej na Litwie, społeczności polskiej z biało-czerwonymi chorągiewkami i balonami.

Jest to piękna manifestacja bliskości Polaków i Litwinów, element wspólnego świętowania, a Polska i Litwa mają szczególne podstawy, by wspólnie świętować

- powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska.

Pranckietis w rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że Litwa swe stulecie odzyskania niepodległości obchodziła wcześniej, 16 lutego.

Dzisiejsze święto Polski jest częścią naszego święta. Cieszę się, że jesteśmy razem

- powiedział.

W liście gratulacyjnym, który został w niedzielę zamieszczony na stronie internetowej litewskiego Sejmu, przewodniczący wskazał, że „ten rok dla Litwy i Polski jest szczególny, obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości, a w przyszłym roku wspólnie uczcimy inna ważną datę – 450. rocznicę Unii Lubelskiej”.

Pranckietis podkreślił, że wspólna historia obu narodów, poprzez ciężkie doświadczenia, niejednokrotnie uczyła oba kraje wzajemnego szacunku, przyjaźni, poszukiwania porozumienia i wspólnego pokonywania trudności.

Odrobiliśmy lekcję historii. Stworzyliśmy społeczeństwa oparte na zasadach demokracji, staliśmy się silnymi pełnoprawnymi członkami wspólnoty Zachodu, wspólnie budujemy bezpieczny i dostatni nasz region

- napisał.

Biało-czerwone flagi obok flag litewskich w niedzielę zostały wywieszone też na litewskich urzędach państwowych i samorządowych. Polskie barwy narodowe ozdabiają m.in. urząd prezydenta Litwy, rządu, parlamentu. Polska flaga narodowa powiewa przed samorządem miasta Wilna.

Na balkonie urzędu prezydenta w niedzielę umieszczono iluminację „PL 100”. Na biało-czerwono podświetlono pomnik Trzech Krzyży górujący nad Wilnem i dwa wileńskie mosty: Biały Most i Most Mendoga.

Wiele biało-czerwonych barw w niedzielę widocznych jest w miejscowościach na Wileńszczyźnie, którą w większości zamieszkują Polacy.

Ambasada Polski na Litwie ogłosiła konkurs na najlepsze zdjęcie prezentujące obecność polskich flag i iluminacji. Nagrody w konkursie to bilety Polskich Linii Lotniczych LOT do Warszawy.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Litwa #Polska #Wilno #flaga #11 listopada

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo