Prezydent powołał sędziów Sądu Najwyższego. „To kolejny z etapów reformy wymiaru sprawiedliwości”

Prezydent Andrzej Duda powołał nowych sędziów Sądu Najwyższego w Izbach: Cywilnej, Karnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - podał na konferencji prasowej prezydencki minister Paweł Mucha.

Paweł Mucha
TVP Info/print screen

Informowaliśmy dziś na niezalezna.pl, że prezydent Andrzej Duda prawdopodobnie powoła dziś nowych sędziów Sądu Najwyższego. Tak się stało.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent ma dziś powołać nowych sędziów SN. Tymczasem Naczelny Sąd Administracyjny…

O tym, że Andrzej Duda nominuje kolejnych sędziów SN napisał wczoraj "Dziennik Gazeta Prawna".

Minister Mucha pytany o decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uwzględnił w poniedziałek kolejny wniosek o zabezpieczenie ws. uchwały KRS o powołaniu sędziów do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, powiedział:

Prezydent bardzo wyraźnie mówił, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest dokonywana w interesie publicznym i prezydent, kierując się interesem publicznym, dokonał tych powołań. Nie ulega także żadnej wątpliwości, że aktywność prezydenta jest umocowana konstytucyjnie, także ustawowo

- powiedział Paweł Mucha o powołaniu przez prezydenta nowych sędziów SN.

- To kolejny ważny etap reformy, powołani zostali m.in. sędziowie, którzy będą orzekać w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych,wcześniej powołano sędziów do Izby Dyscyplinarnej. To przywracanie fundamentów zaufania do wymiaru sprawiedliwości

- dodał.

Prezydent Andrzej Duda powołał 27 osób na sędziów Sądu Najwyższego; 19 w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, 7 w Izbie Cywilnej i jednego sędziego w Izbie Karnej.

Zgodnie z podanymi przez niego informacjami do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych powołani zostali: adwokat i wykładowca akademicki Antoni Bojańczyk, prezes Prokuratorii Generalnej RP Leszek Bosek, sędzia SA Dariusz Czajkowski, notariusz Paweł Czubik, wykładowca akademicki Tomasz Demendecki, wykładowca akademicki Marek Dobrowolski, radca prawny Paweł Księżak, radca prawny Joanna Lemańska, sędzia SA Marcin Łochowski, wykładowca akademicki Oktawian Nawrot, wykładowca akademicki Janusz Niczyporuk, wykładowca akademicki Adam Redzik, radca prawny Mirosław Sadowski, sędzia SA Marek Siwek, sędzia SA Ewa Stefańska, wykładowca akademicki Maria Szczepaniec, wykładowca akademicki Krzysztof Wiak, sędzia SO Jacek Widło oraz radca prawny Grzegorz Żmij.

Spośród rekomendowanych do tej izby 20 osób jedna nie została powołana.

Z kolei do pełnienia urzędu sędziego w Izbie Cywilnej powołani zostali: prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Jacek Grela, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga Beata Janiszewska, radca prawny Marcin Krajewski, sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie i dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z siedzibą w Krakowie Małgorzata Manowska, sędzia SO w Lublinie Joanna Misztal-Konecka, sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie Tomasz Szanciło oraz dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w resorcie sprawiedliwości dr hab. Kamil Zaradkiewicz.

Do pełnienia urzędu w Izbie Karnej powołano zaś sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Wojciecha Sycha.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#prezydent #Andrzej Duda #sędziowie #Sąd Najwyższy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo