Holland, Gebert, Środa... - podpisali petycję. Bo chcą zablokować spektakl Cejrowskiego

To już obsesja? Działacze lewicowi, feministki i dziennikarze niektórych redakcji mają apel - do dyrekcji warszawskiego kina ,,Wisła''. Oburzyła ich bowiem zapowiedź spektaklu Wojciecha Cejrowskiego. Petycję podpisali m.in. Agnieszka Holland, Magdalena Środa, Konstanty Gebert, Piotr Pacewicz. A więc czołowi "bojownicy" o wolność słowa.

By This photo was taken by Przemysław Jahr / Wikimedia Commons [Public domain], from Wikimedia Commons

Na stronie petycjeonline.com złożono petycję zatytułowaną „List do dyrekcji warszawskiego kina ,,Wisła'' ws. odwołania występu Wojciecha Cejrowskiego 5. października br.”.

Wśród autorów znaleźli się celebryci, których trudno posądzić o miłość do obecnej władzy, jak i dziennikarze krytykujący rządy PiS w Polsce.

Nasz apel kierujemy do Państwa w głębokim przeświadczeniu o tym, że gościna, jakiej instytucja kulturalna o tak długiej i świetnej tradycji jak kino ,,Wisła” udzieliła w przeszłości i zamierza udzielić 5. października br. Wojciechowi Cejrowskiemu, musi być wynikiem decyzyjnego nieporozumienia lub zwykłego niedopatrzenia wynikającego z natłoku ważnych obowiązków. Nie dopuszczamy myśli, że mogłaby ona być podyktowana względami czysto merkantylnymi, nieuwzględniającymi kontekstu obyczajowego lub - co gorsza - być wyrazem przyzwolenia ze strony Dyrekcji kina i jego personelu na nieskrępowaną artykulację poglądów w przestrzeni kulturalnej Stolicy osoby o bogato i przekonywająco udokumentowanej, jednoznacznej i przy tym agresywnej postawie antyhumanistycznej, w szczególności - ksenofobicznej, rasistowskiej, homofobicznej, seksistowskiej i religijnie fundamentalistycznej

– czytamy na wstępie apelu.

Dołożymy wszelkich starań, mieszczących się w porządku prawnym, który nie wyklucza też protestu bezpośredniego, ażeby doprowadzić do uwolnienia przestrzeni publicznej, ze szczególnym naciskiem na jej składową kulturalną, od podłych i niebezpiecznych zjawisk: ksenofobii, rasizmu, homofobii, seksizmu i fundamentalizmu religijnego, które uosabia w swej aktywności publicznej Wojciech Cejrowski” – przekonują.

List podpisali: Michał Bilewicz, Andrzej Blikle, Ewka Błaszczyk, Ewa Borguńska, Michał Dadlez, Barbara Fatyga, Wojciech Fusek, Konstanty Gebert, Agnieszka Holland, Katarzyna Kasia, Maria Kruczkowska, Ireneusz Krzemiński, Danuta Kuroń, Andrzej Leder, Wojciech Maryański, Piotr Pacewicz, Magdalena Pecul-Kudelska, Bartłomiej Sabela, Rafał R. Suszek, Helena Szurmiej, Magdalena Środa, Piotr Tyma, Jarosław Wiśniewski

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Wojciech Cejrowski #atak #kino Wisła #Warszawa #występ #Magdalena Środa #Agnieszka Holland

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo