Ta rozprawa może opóźnić uruchomienie Nord Stream 2. Bruksela skarży Niemcy i uderza w Gazprom

/ Boris Chimit-Dorzhie… [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

  

Komisja Europejska skierowała skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko niemieckiemu urzędowi Bundesnetzagentur, zarzucając mu niewłaściwe wdrożenie przepisów trzeciego pakietu energetycznego oraz dopuszczenie Gazpromu do zarządzania częścią infrastruktury na terenie Niemiec.

Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie trwa od 2015 r., ale ponieważ nie przyniosło efektów, Komisja Europejska skierowała skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko niemieckiemu urzędowi Bundesnetzagentur (odpowiednik polskiego Urzędu Regulacji Energetyki). Chodzi o specjalne traktowanie Gazpromu i umożliwienie mu w blisko 100 proc. korzystania z niemieckiej infrastruktury gazowej, co stoi w kolizji z trzecim pakietem energetycznym UE.

Antymonopolowe przepisy tego pakietu mówią o konieczności podzielenia przepustowości gazociągów między wszystkie zainteresowane strony, dlatego oddanie ich przez Bundesnetzagentur niemal w całości Rosjanom KE uznała za niedopuszczalne. Unijne regulacje zabraniają także zarządzania rurociągami firmom, które sprzedają gaz. Tymczasem Niemcy dopuścili Gazprom częścią swojej infrastruktury przez spółki zależne do zarządzania.

To, że Komisja Europejska zainteresowała się poczynaniami Gazpromu w Niemczech, to dobra wiadomość dla Polski

– uważa ekspert Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. Przypomina, że wcześniej polski rząd oraz PGNiG zaskarżyły decyzję o udostępnieniu całej przepustowości niemieckiego gazociągu OPAL na rzecz Gazpromu.

Możliwe, że KE przynajmniej częściowo przyzna rację Polakom, skoro przygląda się tym samym problemom, na które zwracali oni uwagę w swoich pozwach

– twierdzi Jakóbik.

Według niego rozpoczęcie postępowania przez trybunał może uderzyć w Nord Stream 2, a zwłaszcza opóźnić ukończenie budowy EUGAL, nowej jego odnogi na terenie Niemiec, którą Rosjanie zarezerwowali w 80–90 proc. na 20 lat.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Krakowie nagrasz kolędę ze swoim wokalem

Materiały promocyjne Radia Kraków / radiokrakow.pl

  

Do 20 grudnia każdy może nagrać swoją ulubioną kolędę w mobilnym studiu nagrań Biblioteki Polskiej Piosenki, które stanęło przed budynkiem Radia Kraków. Płytę ze swoim wykonaniem biorący udział w sesji otrzymają w prezencie.

Mobilne studio przy al. Słowackiego 22 czynne jest codziennie, także w weekendy, w godz. 15-20. W trakcie jednej sesji nagrywana jest jedna kolęda. Wykonawca otrzymuje na miejscu tekst wybranej przez siebie piosenki, a w słuchawkach słyszy podkład muzyczny.

Inicjator akcji Waldemar Domański podkreślił w piątek w rozmowie z dziennikarzami, że akcja „Nie bądź karpiem. Nagraj kolędę!” jest reaktywowana po dwóch latach przerwy.

Zapraszamy wszystkich

– powiedział.

Więcej informacji na stronie Radia Kraków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl