Za dzisiejszą uchwałą ws. Anny Walentynowicz w Sejmie głosowało 302 posłów, przeciw było 51, od głosu wstrzymało się 44 posłów.

15 sierpnia 2019 r. przypada 90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz, działaczki niepodległościowej Wolnych Związków Zawodowych i współtwórczyni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

„Historia życia Anny Walentynowicz - ściśle zespolona z losami Polaków w XX wieku - jest jak portret zbiorowy polskich robotników wstających z kolan, by zbuntować się przeciwko komunizmowi. Zawsze skromna, swoje życie traktowała jako służbę”

- wspomina cytowany w uchwale historyk Sławomir Cenckiewicz, nazywając Annę Walentynowicz „Anną Solidarność”.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług Anny Walentynowicz dla utworzenia wielkiego ruchu Solidarności i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd Jej niezłomnej postawie, ustanawia rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz”

- dodano w uchwale.

Anna Walentynowicz zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem. Była w polskiej delegacji, która zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Ryszard Petru, który coraz bardziej raci wpływy w polityce, uznał za stosowne skomentowanie postaci Anny Walentynowicz. Oczywiście w swoim niepowtarzalnym stylu.

Głosowaliśmy przeciw ustanowieniu roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz. Przy wszystkich jej zasługach nie można zapomnieć, że przez lata niezgodnie z prawdą „opluwała” Lecha Wałęsę sugerując, że był agentem

- napisał na Twitterze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Skandaliczne zachowanie totalnej opozycji w Sejmie. Ryszard Petru próbował się z tego tłumaczyć

Pod tym wpisem trudno było znaleźć pozytywny dla Petru komentarz.

Były szef Nowoczesnej jednak najwyraźniej się nie przejął i postanowił brnąć dalej. Uznał, że musi pozyskać zwolenników dla swoich opinii wśród… PO.

„Nie rozumiem dlaczego PO nie głosowała przeciwko ustanowieniu roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz. Choćby ze względu na szacunek dla Lecha Wałęsy”

- napisał do nich.

Tak, faktycznie, „coś” niezrozumiałego a nawet niepojętego w tym jest…