Skorumpowany sędzia pod ochroną SN. Skazany za łapówki wyciągnięty zza krat przez kolegów po fachu

Sędziowie Sądu Najwyższego wyciągnęli z więzienia kolegę z  nadzwyczajnej kasty. Sędzia z Kościerzyny jest już na wolności, choć udowodniono mu branie łapówek za wydawanie korzystnych orzeczeń i nielegalną pomoc w pisaniu apelacji. W tej historii w roli głównej są sędziowie SN o komunistycznej przeszłości - pisze dziś w \"Gazecie Polskiej Codziennie\" Maciej Marosz.

fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Sąd Najwyższy rozpatrywał kasacje wniesione w sprawie byłego sędziego z Kościerzyny, Janusza K. Sędziom Przemysławowi Kalinowskiemu, Zbigniewowi Puszkarskiemu i Eugeniuszowi Wildowiczowi nie spodobało się zakwalifikowanie przez sąd okręgowy przestępstwa sędziego jako przyjęcie łapówek przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnioną przez niego funkcją. Sędziowie SN wyrok uchylili i nakazali uwolnić odsiadującego karę kolegę po fachu.

Sędzia kilka lat temu skazywał przestępców, teraz sam powędrował za  kratki. Proces K. trwa od 2010 r. Cztery lata później sędzia został skazany na karę pięciu lat więzienia. Od wyroku się odwołał. Ostatecznie w ub.r. Sąd Okręgowy w Koszalinie wydał wobec sędziego prawomocny wyrok, zasądzając cztery lata więzienia. Orzeczono wobec niego także grzywnę w wysokości 60 tys. zł oraz zwrot części łapówek, które przyjął.

Sędzia Janusz K. w latach 1998–1999 przyjmował łapówki m.in. za wydawanie korzystnych orzeczeń. Prokuratura zarzucała mu przyjęcie korzyści majątkowych w wysokości 140 tys. zł. K. pomagał także pisać apelacje. W zamian sędzia dostał wartą 300 zł rybę w galarecie i używał przez co najmniej pięć dni udostępnionego mu w zamian za przestępczą pomoc samochodu.

Janusz K. od początku procesu nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów. Po zapadnięciu prawomocnego wyroku sędzia miał się stawić w zakładzie karnym, by rozpocząć odbywanie kary. Nie zrobił tego. Przeciwnie – zniknął. W rezultacie sąd wydał nakaz doprowadzenia Janusza K. do więzienia przez policję. Ta nie mogła go odnaleźć, po kilku tygodniach sędzia sam się zgłosił do aresztu śledczego w Starogardzie Gdańskim.

Trzech sędziów SN, którzy przywrócili mu wolność, ma bogatą przeszłość z czasów PRL...

Czytaj więcej w najnowszym, weekendowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"!

Niecodzienna "Codzienna"
Dzisiejszy numer wzbogaciliśmy o 8-stronicowy dodatek zatytułowany „Niecodzienna Gazeta Polska”. I tak będzie co weekend. Cena sobotnio-niedzielnego wydania „Codziennej” będzie wynosiła 2,99 zł.

Zapraszamy do kiosków oraz na https://t.co/1HYRtWiDJA #GPC pic.twitter.com/jzaxbpeF6B

— GP Codziennie (@GPCodziennie) 23 czerwca 2018

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl

 

#korupcja #Sąd Najwyższy #Janusz K. #skazanie

Maciej Marosz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo