Jaki jest cel rządu Morawieckiego? Premier wyjaśnia w wywiadzie dla "Gazety Polskiej"

"Premier po przejściach, Polska z przyszłością" - to tytuł wywiadu z premierem Mateuszem Morawieckim, który opublikowany zostanie z najbliższym numerze tygodnika "Gazeta Polska". Pojawi się temat polityki międzynarodowej, współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, ale będzie również o unijnych funduszach, napięciach z Rosją, reformie sądownictwa. Padło także pytanie o... rekonstrukcję rządu.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Z szefem polskiego rządu rozmawiali redaktor Katarzyna Gójska i redaktor Tomasz Sakiewicz.

"Z jednej strony jest nasz sojusz z USA, gwarantujący nam bezpieczeństwo, ale też związany z aktywnością międzynarodową Ameryki, która przecież realizuje swoje  interesy, a z drugiej – nasza współpraca w ramach Wspólnoty. Każdy zapewne dostrzega, że drogi Unii i Ameryki zaczęły się dość mocno rozchodzić i teraz od nas zależy, czy zbudujemy sobie pozycję zwornika, integratora pomiędzy tymi dwoma bytami, czy będziemy w niekomfortowej sytuacji ciągłego manewrowania między nimi" - mówi "Gazecie Polskiej" premier Mateusz Morawiecki.

"Celem mojego rządu jest bezwzględnie pierwsza z wymienionych opcji. Ona wiąże się także z dużą szansą dla naszego kraju. Na rzecz takiego scenariusza pracujemy" – podkreśla prezes Rady Ministrów.

Podczas rozmowy premier został zapytany: "czy mamy pełzający bunt władzy sądowniczej? Stowarzyszenia sędziów apelują do zagranicznych instytucji o ingerencje w wewnętrzne sprawy RP. W Krakowie sędziowie wystąpili przeciwko prezes powołanej przez ministra sprawiedliwości".

"W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa. Będę zachęcał pana przewodniczącego Timmermansa, aby się przyjrzał temu przykładowi bardzo uważnie. Wszystko wskazuje bowiem na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza. A na pytanie o bunt odpowiem tak: ja widzę ogromne pole do współpracy, do dialogu ze środowiskiem sędziowskim. Mamy 10 tysięcy sędziów i ogromna część z nich nie chce żadnego buntu, nie widzi zagrożenia"

- stwierdził premier Morawiecki.

Wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim w najbliższym numerze tygodnika "Gazeta Polska" - od środy (13 czerwca) dostępny w kioskach.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Gazeta Polska #premier #premier Mateusz Morawiecki #rząd #Stany Zjednoczone #USA #Unia Europejska #Rosja

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo