NOWE FAKTY ws. terrorysty z Liege. W celi, którą wczoraj opuścił, był Koran i dywan do modlitw!

Strzelanina w Liege, na wschodzie Belgii, w której mężczyzna zabił dwóch funkcjonariuszy policji oraz jedną osobę postronną, po czym wziął zakładniczkę, jest traktowana jako akt terroru - podała tamtejsza prokuratura. Napastnika zastrzelili policjanci. Okazał się nim Benjamin Herman - znany organom ścigania w związku z różnymi przestępstwami i dzień wcześniej zwolniony z więzienia w Lantin, koło Liege. W jego celi znaleziono... Koran i dywanik do modlitw.

arch.

Na konferencji prasowej prokurator Liege Philippe Dulieu poinformował również, że mężczyzna na ulicy w samym centrum miasta zaatakował od tyłu dwóch policjantów za pomocą noża, kilkakrotnie ich dźgając. Następnie zabrał jednemu z nich broń i zastrzelił obu funkcjonariuszy. Wcześniej informowano, że mężczyzna wyrwał policjantowi broń, gdy został zatrzymany do rutynowej kontroli. Obaj funkcjonariusze zginęli na miejscu.

Poinformowano również, że śmierć poniosła także przypadkowa osoba - był to 22-letni mężczyzna, który przebywał w zaparkowanym nieopodal samochodzie.

Napastnik później zbiegł z miejsca zdarzenia, zabarykadował się na szóstym piętrze pobliskiego liceum, gdzie wziął na zakładniczkę pracującą w szkole sprzątaczkę. Antyterroryści zabili sprawcę. W trakcie akcji uwalniania kobieta nie odniosła obrażeń, rannych zostało jednak według prokuratury "wielu" policjantów. Uczniowie szkoły są obecnie pod ochroną policji.

Sprawa została przekazana prokuraturze federalnej.

Belgijska gazeta "Derniere Heure", powołując się na informacje uzyskane od policji, podawała, że sprawca prawdopodobnie krzyczał "Allahu akbar" (Bóg jest wielki)

Jednocześnie media w Belgii podają, że sprawca był wcześniej znany organom ścigania w związku z różnymi przestępstwami i dzień wcześniej został zwolniony z więzienia w Lantin, koło Liege. Jak podaje "Paris Match" - w jego celi znaleziono Koran i dywanik do modlitw.

W Belgii utrzymuje się stan najwyższej gotowości na wypadek ataków terrorystycznych od czasu zamachów w Paryżu i Brukseli w 2015 i 2016 r., zorganizowanych przez brukselską komórkę dżihadystycznego Państwa Islamskiego.

 

Źródło: Paris Match, niezalezna.pl

#policja #terroryzm #zamach #Belgia #Islam #atak w Liege

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo