Wyłudzali unijne dotacje. Wpadli w ręce CBA

Kolejnych 8 osób, którym zarzuca się wyłudzanie środków unijnych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zatrzymali funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie na polecenie Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Zatrzymani to tzw. słupy.

cba.gov.pl

Są to kolejni zatrzymani w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie. W marcu br. zarzuty oszustwa i wyłudzenia dotacji unijnych na kwotę prawie 9 mln zł usłyszało siedem osób, w tym: właściciele gospodarstwa rolnego, na które były wyłudzane dotacje: małżeństwo Michał i Anna O.

Jak poinformował dziś Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego obecnie zatrzymani, tzw. słupy, na polecenie Michała i Anny O. składali wnioski do ARiMR.

Faktycznymi beneficjentami przyznawanych dopłat byli właśnie państwo O. Proceder trwał od co najmniej 2004 do 2017 r. i polegał na nielegalnym ominięciu przepisów poprzez tzw. sztuczny podział części dużego obszaru gruntów gospodarstwa O. na mniejsze działki, które miały, tylko na papierze, należeć do tzw. słupów. Dzięki takim manipulacjom kwota przyznanych dotacji była znacznie wyższa, od tej, która mogłaby zostać przyznana na jedno duże (niepodzielone) gospodarstwo

– wyjaśnił Brodowski.

Sprawa jest rozwojowa. Niewykluczone kolejne zatrzymania osób, które działały w ramach struktury przestępczej na różnych szczeblach oraz zarzuty korupcyjne.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#cba #grunty #ARMiR #zatrzymania #słupy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo