Mieszkańcy Jersey City przeciw planom burmistrza. Jest też reakcja IPN i Klubu Gazety Polskiej

Burmistrz Jersey City Steven Fulop oświadczył, że chce przenieść pomnik ofiar Zbrodni Katyńskiej, który znajduje się w tym amerykańskim mieście. Przeciwko takim planom protestuje Polonia, stanowczo już wypowiedział się także prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Z kolei na regionalnym portalu stanu New Jersey zdecydowana większość mieszkańców - w specjalnym sondażu - opowiedziała się za pozostawieniem monumentu w obecnym miejscu. Portal niezalezna.pl skontaktował się z przewodniczącym Klubu Gazety Polskiej z New Jersey Pawłem Grzegorczykiem - tłumaczy nam, dlaczego Pomnik Katyński nie może zostać przeniesiony.

Pomnik Katyński w Jersey City / By Eleanor Lang - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29564924

- Przeniesiemy pomnik z Exchange Place i tymczasowo go przechowamy w DPW (Departament Prac Publicznych), aby nie został uszkodzony. Podejmujemy prace inżynieryjne przygotowujące teren pod park

- oświadczył na Twitterze burmistrz Jersey City Steven Fulop.

Na te plany zareagował już ambasador RP w USA, Piotr Wilczek, który zaprosił władze miasta do dialogu ze stroną polską.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pomnik Katyński zniknie z placu w Jersey City?! Padają słowa o politycznej poprawności - Polonia oburzona, ambasador reaguje

W rozmowie z portalem niezalezna.pl przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" w New Jersey Paweł Grzegorczyk ocenił, że władze nie mogą tak po prostu przenieść pomnika.

- Ta ziemia została Komitetowi Katyńskiemu sprezentowana na 99 lat, więc nie można tego pomnika tak po prostu przenieść - powiedział Grzegorczyk.

Nasz rozmówca za absurdalny uznał argument szefa Exchange Place Alliance Special Improvement District, podmiotu odpowiedzialnego za stworzenie na placu parku, Mike'a DeMarco. 

[Pomnik] jest trochę makabryczny... Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, jak wiele matek przechodzi obok i musi wyjaśniać to swoim dzieciom

- mówił DeMarco.

- Pomnik nie jest niczym strasznym, to jest nasza historia i nie można się tego wstydzić. Trzeba to pokazywać i nie można mówić dzieciom, że tak nie było. Bo historii wyprzeć się nie można - ocenił Paweł Grzegorczyk.

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. 

- Instytut Pamięci Narodowej kategorycznie sprzeciwia się usunięciu Pomnika Katyńskiego z Exchange Place w Jersey City,  w związku z czym postanowiłem przedstawić swoje stanowisko mieszkańcom i władzom Jersey City - czytamy w oświadczeniu.

O planach przeniesienia pomnika przez władze Jersey City napisał regionalny portal nj.com. Zorganizowano również głosowanie, którego uczestnicy odpowiadają na pytanie: czy pomnik ofiar Zbrodni Katyńskiej powinien pozostać na swoim miejscu?

Zdecydowana większość respondentów, która wzięła udział w badaniu (do czasu, gdy publikowaliśmy ten tekst) odpowiedziała, że monument nie powinien zostać przeniesiony.

 

Źródło: niezalezna.pl,

#Jersey City

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo