Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. 1 maja rozpocznie się okres rotacyjnego przewodnictwa Polski w RB ONZ. Po raz drugi Polska obejmie przewodnictwo w Radzie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku.

Krzysztof Szczerski poinformował, że w ramach polskiego przewodnictwa 17 maja planowana jest otwarta debata RB ONZ, której będzie przewodniczył prezydent Andrzej Duda. Będzie ona poświęcona kwestiom przestrzegania prawa międzynarodowego jako instrumentu rozwiązywania konfliktów na świecie. Druga z debat - tym razem pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza - zaplanowana jest na 22 maja i będzie dotyczyć znaczenia prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach.

- Równocześnie to jest szczególny moment, ponieważ ten maj może być bardzo ważny dla relacji na świecie m.in. ze względu na rozwijającą się kwestię relacji Korei Północnej i Korei Południowej - zauważył szef gabinetu prezydenta.

Krzysztof Szczerski przypomniał, że na 12 maja prezydent USA Donald Trump zapowiedział podjęcie decyzji dotyczącej porozumienia nuklearnego z Iranem, a na 15 maja ewentualne przeniesienie ambasady amerykańskiej w Izraelu do Jerozolimy.

- Jeśli te wszystkie wydarzenia będą miały miejsce to pewnie w tej, czy innej formie, będą przedmiotem prac RB ONZ. To nasze przewodnictwo przypada w bardzo intensywnym okresie dla relacji międzynarodowych, polityki międzynarodowej. Ten maj może być historyczny, jeśli wszystkie zapowiadane kwestie zostałyby zrealizowane, wiec ta odpowiedzialność Polski jest rzeczywiście ogromna – mówi Krzysztof Szczerski.