Odznaczenia dla działaczy WZZ Wybrzeża

/ twitter.com/ipngovpl

  

Z okazji odbywających się w Gdańsku obchodów 40-lecia utworzenia Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża 13 działaczy opozycji z czasów PRL zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Pięć odznaczeń przyznano pośmiertnie.

Uroczystość wręczenia Krzyży miała miejsce po południu w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Był to kolejny punkt obchodów 40-lecia utworzenia Wolnych Związków Zawodowych (WZZ) Wybrzeża, które rozpoczęły się na Pomorzu w piątek, a zakończą w niedzielę.

Odznaczeniami uhonorowani zostali: Andrzej Bulc, Józef Drogoń, Andrzej Gwiazda, Jan Karandziej, Mariusz Muskat, Błażej Wyszkowski, Krzysztof Wyszkowski i Lech Zborowski. Pośmiertnie Krzyżami odznaczono: Marię Płońską, Kazimierza Szołocha, Annę Walentynowicz, Tomasza Wojdakowskiego i Marka Zborowskiego.

Odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Nie byłoby wolności i Solidarności bez was, bez waszej odwagi i wysiłku. Wy, ludzie Wolnych Związków Zawodowych, byliście pierwszą kompanią kadrową tej walki (walki o niepodległość). Była idea, ale wy tę ideę przekuliście w czyn. Byliście garstką, ale porwaliście setki tysięcy, a później miliony ludzi – powiedział Szarek dodając, że tym, kto łączył robotników z inteligencją, był Lech Kaczyński.

Specjalny list skierował do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda. Napisał on m.in., że celem WZZ była „wolna Polska, patriotyczne wartości i troska o dobro wspólne, w szczególności obrona praw pracowniczych i poszanowanie godności ludzi pracy”.

Ruch ten zrodził się ze świadomości, że tylko działając razem, można przeciwstawić się niesprawiedliwości i nadużyciom komunistycznej władzy – napisał prezydent.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kwarantanna dla węgierskiej wycieczki po Włoszech

zdjęcie ilustracyjne / RGY23 CC0

  

Grupa jedenaściorga węgierskich uczniów szkoły średniej, a także osób towarzyszących i dwóch kierowców autobusu zostanie poddanych kwarantannie po powrocie z północnych Włoch – poinformowało dziś Narodowe Centrum Zdrowia Publicznego (NNK).

Jak podkreślono, uczniowie przez kilka tygodni dużo podróżowali transportem publicznym w północno-wschodniej części prowincji Mediolan w regionie Lombardii. Tymczasem właśnie w Lombardii w krótkim czasie bardzo wzrosła liczba osób zarażonych koronawirusem.

Wspomniane osoby będą odbywać dwutygodniową kwarantannę w szpitalu św. Władysława w Budapeszcie.

Wcześniej w niedzielę węgierskie MSZ zaleciło obywatelom kraju, by z powodu epidemii koronawirusa decydowali się na podróż do północnych Włoch tylko po jej „gruntownym rozważeniu”.

Dotychczasowy bilans zachorowań we Włoszech to 152 zarażonych i trzy ofiary śmiertelne, przy czym najwięcej przypadków zachorowań, ponad 100, zanotowano w Lombardii. W Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemoncie i Emilia-Romanii, gdzie szerzy się koronawirus, lokalne władze zdecydowały o zamknięciu szkół i uniwersytetów. W Lombardii odwołano wszystkie msze i nabożeństwa oraz wszystkie imprezy kulturalne, a dyrekcja mediolańskiego teatru La Scala anulowała wszystkie najbliższe spektakle. W Wenecji postanowiono, że karnawał zakończy się w niedzielę o północy, a więc o dwa dni wcześniej.

Na Węgrzech nie było dotąd żadnego przypadku zachorowania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts