Straż Marszałkowska podjęła decyzję o wyniesieniu okupujących z biura przepustek – poinformowali Obywatele RP.

W środę po godz. 11 grupa ok. 20 osób związanych z ruchem Obywatele RP rozpoczęła blokadę sejmowego biura przepustek.

Nie godzimy się na selekcję obywateli. Protest skończy się wtedy, kiedy marszałek (Sejmu Marek) Kuchciński cofnie wydany dla nas zakaz wstępu do Sejmu. Żądamy wpuszczenia nas na teren Sejmu i wydania nam przepustek. Mamy takie same prawa, jak każdy inny obywatel tego kraju – mówili Obywatele RP.

CZYTAJ WIĘCEJ: Obywatele RP zablokowali biuro przepustek Sejmu i niepełnosprawnych. Jedną z osób... pogryźli

Dyrektor CIS poinformował dziś, że "nielegalna okupacja biura przepustek została zakończona".

Akcja Obywateli RP, naruszająca przepisy i w znaczący sposób paraliżująca wstęp na teren kompleksu sejmowego, postawiła Kancelarię Sejmu w sytuacji zupełnie jednoznacznej – oświadczył.

Grzegrzółka podkreślił, że "zapewnienie porządku i bezpieczeństwa to jedno z podstawowych zadań Kancelarii, do czego jest zobligowana jeszcze bardziej w czasie posiedzenia Sejmu, które właśnie trwa". W środę rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Izby.

Dyrektor CIS wskazał również, że z powodu zablokowania przez Obywateli RP biura przepustek "odnotowano dużo utrudnień związanych z uczestnictwem w posiedzeniu parlamentarzystów, urzędników czy zaproszonych gości".

W ciągu dnia doszło także do kilku innych incydentów, które będą wyjaśniane – dodał.

Warto przypomnieć, że Kancelaria Sejmu niezmiennie stoi na stanowisku poszanowania prawa i reguł obowiązujących w parlamencie. Różnica zdań, czy poglądów politycznych, nie powinna przejawiać się tego typu inicjatywami – podkreślił dyrektor CIS