Rosną wspólnoty katolickie w Skandynawii. Powstaje nowa parafia, rozszerza się też struktury kościelne

W obliczu nowych wyzwań duszpasterskich, związanych ze wzrostem liczby wiernych w ostatnich dziesięciu latach, diecezja Oslo tworzy nową strukturę organizacyjną. Oznajmił o tym miejscowy biskup Bernt Eidsvig w wywiadzie zamieszczonym na stronie internetowej stołecznego biskupstwa. Na terenie Szwecji powstanie zaś nowa parafia katolicka, która służyć będzie nawet 150 tys. wiernych.

pixabay.com/CC0/fietzfotos

1 marca przy diecezji Oslo rozpoczął działalność zespół zarządzający, złożony z kierowników administracji, ds. gospodarczych i komunikacji społecznej, który spotyka się regularnie z zespołem duszpasterskim, tworzonym przez biskupa i wikariusza generalnego.

Według pasterza diecezji, wprowadzane zmiany mają na celu udzielenie odpowiedniej odpowiedzi na istniejące wyzwania duszpasterskie i administracyjne. Obecne struktury organizacyjne „są wyraźniej określone, aby zapewnić, że decyzje będą właściwie przygotowane, podejmowane na odpowiednim szczeblu a ich szefowie ponoszą za to odpowiedzialność” – powiedziała kierowniczka administracji diecezji Anne-Mette Ringdal.

Wyjaśniła, że będzie to pożyteczne, aby wiedzieć, „do kogo się zwracać, gdy są jakieś pytania lub prośba o pomoc”.Restrukturyzacja chce „lepiej wspierać wiernych i wspólnoty” oraz „wykorzystywać istniejące zasoby w służbie podstawowej misji Kościoła, jaką jest kaznodziejstwo, udzielanie sakramentów i dzieła miłosierdzia” – oświadczyła szefowa administracji diecezji.

Oprócz utworzenia zespołu zarządzającego, który rozpoczął działalność 1 marca, powołano też dział „zasobów ludzkich”, który ma kierować współpracownikami kościelnymi (poza księżmi). Powstanie ponadto wydział ds. wspólnot, wychowania religijnego i szkoły, który będzie ściśle współpracować z radami duszpasterskimi.

Prawie 80 proc. z ponad 5,2 mln mieszkańców Norwegii to protestanci, niemal wyłącznie luteranie (wyznawcy innych nurtów, np. zielonoświątkowcy, baptyści czy adwentyści, stanowią ok. 2 proc. ogółu protestantów). Katolików jest niespełna 3 proc. ludności i są to w ogromnej większości imigranci, w tym Polacy, których mieszka tam prawie 100 tysięcy, czyli niespełna 2 proc. mieszkańców. Kościół katolicki w tym kraju składa się z jednej diecezji (Oslo) oraz dwóch prałatur terytorialnych: Tromsø i Trondheim.

W zdominowanej zaś w ponad 60 procentach przez luteranizm Szwecji, powoli rozkwita wspólnota katolicka. Kościół nabył świątynię w centrum miasteczka Motala, które jak do tej pory nie miało katolickiej parafii. Diecezja Sztokholmu, która pokrywa całą Szwecję uzyska do niego pełny dostęp dopiero z początkiem sierpnia przyszłego roku.

Będzie to 45. parafia w tym kraju, która wraz z innymi będzie służyła około 150 tysiącom wiernych. Kościół został zbudowany w 1925 r. i był własnością jednej ze wspólnot protestanckich. Religijność w Szwecji wydaje się jednak umierać. Jak podają niektóre dane z ponad 6 mln osób należących do oficjalnego Kościoła luterańskiego w nabożeństwach uczestniczy poniżej 5 proc.

 

 


Źródło: KAI, niezalezna.pl

#Szwecja #Norwegia #katolicyzm

redakcja
Wczytuję ocenę...
Z uwagi na prace modernizacyjne możliwość komentowania została tymczasowo wyłączona. Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na Facebooku fb.com/NiezaleznaPLZobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo