Oj będzie panika... Ziobro: Koniec z nadzwyczajną kastą w sądownictwie. Nie ma miejsca dla sędziów-złodziei

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej odniósł się do piątkowej decyzji Sądu Najwyższego, który złagodził karę wobec sędziego, którego przyłapano na kradzieży. „Nie toleruję i nie akceptuję tego rozstrzygnięcia i takich rozstrzygnięć” - podkreślił Ziobro.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Zbigniew Ziobro zapowiedział projekt zmian w przepisach dotyczących usuwania sędziów z zawodu.

- Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce, musimy skończyć z myśleniem ludzi, którzy traktują się jak nadzwyczajną kastę, którzy stawiają się ponad prawem i dlatego też chciałbym zapowiedzieć po wczorajszym bulwersującym rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego, że w najbliższym czasie przedstawię projekt zmian w ustawie o sądach powszechnych, który spowoduje, że niejako automatycznie z mocy ustawy tego rodzaju sędzia będzie eliminowany z zawodu - mówił minister.

Karę obniżenia wynagrodzenia o 20 proc. na okres dwóch lat wymierzył w piątek Sąd Najwyższy w sprawie dyscyplinarnej szczecińskiego sędziego obwinionego o to, że ukradł ze sklepu element wkrętarki. Tym samym SN zmienił wyrok sądu I instancji wydalający sędziego z zawodu.

W uzasadnieniu orzeczenia sędzia Katarzyna Tyczka-Rote wskazała, że SN uwzględnił zarzut odwołania dotyczący „rażącej niewspółmierności wymierzonej kary”.

Odnosząc się do tej sprawy, minister Ziobro stwierdził, że w wymiarze sprawiedliwości „nie ma miejsca dla sędziów-złodziei”. Jednocześnie wskazał, że w wielu krajach europejskich nie ma immunitetów.

- Immunitet ma zapewniać niezawisłość a nie bezkarność - mówił minister Ziboro.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, ms.gov.pl

#reforma sądownictwa #sędzia #sędziowie #nadzwyczajna kasta #Zbigniew Ziobro #Ministerstwo Sprawiedliwości

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo